• +2

  Uyarılmış hareket durumundaki bir hidrojen atomu farklı durumdaki aynı atom mudur, yoksa başka bir atom mudur?

  Fizikist 08 Şubat 2018
 • 0
  Aslında okuduğum kitapta sorunun cevabı var ama yazarın dili bana biraz ağır geldi herhalde iyi anlayamadım :)
  Fizikist 08 Şubat 2018
 • 0
  Çok teşekkürler, aklımda kütlenin değişimi ile ilgili bir soru daha vardı, aklımdan geçenleri okumuş gibi yorumunuzda onu da açıklamışsınız ,değişen kütle değil momentummuş .
  Fizikist 09 Şubat 2018
 • 0
  Ben çok teşekkür ederim,zaman ayırıp değerli bigilernizi paylaştığınız, kafa karışıklığımı giderdiğiniz için, çok sağolun
  Fizikist 10 Şubat 2018
 • 0
  Gülcan YALÇIN bilmenizde fayda var Necmi Tüfek ile olan geçmiş tartışmaları okursanız kendisinin kütle tanımının biraz keyfi ve kişisel olduğunu göreceksiniz. Einstein fiziği kütle hesaplarken E eşittir diye devam eden formülde p(momentum) görebilirsiniz. Kuantum fiziğinde, normalde kütle çarpı hız olan momentum, frekans planck sabiti gibi terimlerle yine kütleye eklenir. Günümüz fiziğinde momentum olmadan kütle düşünülemez. tabi buda ilk okul 4 kütle tanımı tercih sizin ''Cisim içerisinde değişmeyen madde miktarına kütle denir.''
  venividi 10 Şubat 2018
 • 0
  Kollarını kapatan patencinin hızının artmasının sebebi hali hazırda bulunan momentumunun değişime verdiği tepki yani eylemsizliktir. Hızının artmasının sebebi momentumunun değişmemesi dersek yanlış olmaz. Açısal momentumun korunumu olarak araştırabilirsiniz.
  venividi 11 Şubat 2018
 • 0
  Einstein bulduğu denklem gerçek hali E2=m2c4+p2c2 dir. momentum p=0 olduğu zaman sizinde bildiğiniz E=mc2 halini alır.

  Açısal momentum parçacık spinlerine özgü bir şey değil dönme hareketi yapan her şeyde mevcuttur.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Angular_momentum
  https://www.youtube.com/watch?v=MReNYnVgr5k&t=261s

  Egom gözümü kör etmiş olsa gerek kopyala yapıştır yaptığımda bile ''Bir patenci dönerken momentumunu azaltıp kollarını kapatınca nasıl hızı artıyorsa işte güneşte de aynı şey olur. Momentumu azaltınca hızı artar.'' çıkıyor.
  venividi 11 Şubat 2018
 • 0
  Kesinlikle aynı şeyi söylemiyoruz E2=m2c4+p2c2 kalem kağıt alıp denerseniz p'ye 0 sıfır dışında değer verdiğiniz halde sonuç verdiğini görebilirsiniz. p2c2 kısmı harekketten kaynaklı kütleyi verir.
  venividi 11 Şubat 2018
 • 0
  Açısal dönme momenti (angular momentum) ile Spin nasıl aynı kefeye konuyor? Spin kendi ekseni etrafında dönme olsaydı, zaten ayrı bir kavram olarak literatüre girmezdi. Açısal momentum formülleri işi görürdü. Aralarında ortak noktalar var ama aynı değiller. Aslında Spin, henüz tam anlaşılmışta değil.

  Ayrıca, kendi etrafında dönme hareketi yapan patencinin, açısal momentumu, ivmesi değişmediği için (Enerjinin korunumu gereği.) (Ayrıca hacmi değil taradığı alan azalıyor. Klasik fizikten kuvvet kolu gibi de düşünülebilinir.) dönme hızı artıyor.
  (Yani momentumu değişmeyince, aynı enerji seviyesi enerji hızı artırıyor.)
 • 0
  Anlama yetersizliğimi hoş görün ama; E2=m2c4+p2c2 de, "Gördüğünüz gibi p2 c2 ile sadeleşiyor " cümlesindeki bu sadeleşme işlemine aklım ermedi.

  Bu formülün özelliğini; eğer nesne durgun ise e=mc^2 (v=0 olduğu için, P=0 oluyor.)
  eğer nesne foton ise e=pc (m=0 ve C kullanılmasının nedenini de V=C olduğu için) olarak biliyordum.
  Kütlenin ve momentumun, enerji karşılığı değerleri farklı açılardan saptanıyor.
 • 0
  Şöyle yapalım bana göre durağan hali 2kg olan nesnenin 200.000.000m/s hız kazanmışkenki durumunu hesaplamak istiyorum . E2=m2c4+p2c2 bu formüle ben yerleştiricem sizde nasıl sadeleşeceğini açıklayın.

  E2= 4.(81.10^32) + (16.10^16).(9.10^16)

  p2c2=(16.10^16).(9.10^16) nasıl sadeleşecek ?
  venividi 13 Şubat 2018
 • +1
  Formülün ne söylediğini anladığıma sizin kadar emin değilim o bir gerçek ama şunu biliyorum einstein kütlenin ve hareketin aynı tek bir şey olduğunu farketmişti formül bunun hangi şartlar altında olduğunu söylemez sadece oranları içerir. dönüşüm demekte tam doğru değil gibi bu sadece neyi nasıl ifade etmek istediğinizle ilgili.

  P'nin gerçekten C ile sadeleşsin diye süs olarak konulduğunumu düşünüyorsunuz :) . p2 çarpı c2 momentumun ne oranla enerjiyi temsil ettiğini verir. m2 çarpı c4'ün kütlenin ne oranla enerjiyi temsil ettiğini vermesi gibi. Keyfi yorumlarınızı matematiğe uygulayamassınız heleki bunun gibi doğada defalarca kez denenmiş tescillenmiş bi konuda.

  Bu konuda sizinle daha fazla tartışacak değilim faydası olmadığını defalarca kez gördüm niyetim sadece burayı okuyup okuduğunu doğru kabul edecek insanların böyle birşeyde varmış demelerini istemem beklide gidip araştırırlar.
  venividi 13 Şubat 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap