• +1

  mrh yillardan beri mantığını anlayamadığım "Sıcak mı soğuğa hareket eder, yoksa soğukmu sicağa doğru hareket eder?

  alangua 07 Şubat 2018
 • +1
  Sıcak ya da soğuk bir yere gitmezler. Bunlar bir durumu -sıcaklığı- belirten kelimelerdir. İki durum arasındaki temel fark ise maddeyi oluşturan moleküllerin ortalama kinetik enerjileri arasındaki farktır. Basit anlamda maddeyi oluşturan parçacıklar sahip oldukları enerjiden dolayı bulundukları konumda diğer moleküllerle olan çarpışmalarımdan ötürü sürekli titreşmektedirler. Molekülleri daha hareketli madde, molekülleri daha durgun madde ile temas ettiğinde çarpışmalardan dolayı enerjisini yani ısıyı aktarır.

  Hatta molekülleri yeterince hızlı çarpıştırabilirsen bulundukları bağları dahi koparacak kadar heyecanlanabilirler. Örnek olarak bir masa havada yeterli oksijen olmasına rağmen durduk yere yanmaz çünkü her saniyede belki de milyarlarca oksijen molekülü ahşaba çarpmasına rağmen yeterince hızlı değillerdir. Fakat yeterince hızlı çarpan bir gurup molekül birleştiği anda ortaya daha yüksek bir titreşim çıkararak diğer molekülleri de hızlandırmaya başlar, yani ateşi oluşturur. Yani mantığı aslında basitliğinde yatmaktadır.
  Vide supra 07 Şubat 2018
 • +1
  Isı akışı her zaman sıcaktan soğuğa doğrudur çünkü transfer olan şey enerjidir. Soğukluk enerjisi diye bir şey yoktur. Enerjinin az olduğu yer soğuk, çok olduğu yer ise sıcaktır. Yani dolu kaptan boş kaba su dolar, boş kaptan dolu kaba bir şey dolmaz.
  Mehmet Ali 07 Şubat 2018
 • 0
  Isı, temel olarak hareket demektir. Isınan bir malzemedeki moleküller, atomlar ve hatta parçacıkları normalden daha fazla hareket ediyor (titreşiyor) demektir. (Diğer yazarlar bu konularda oldukça tatmin edici açıklamalarda eklemişler. )

  Tabii bu hareketleri diğer moleküller, atomlar ve hatta parçacıklar bazında, onların da aynı hareketi ile kısıtlanacak demektir.
  Bu yüzden iki olasılığı vardır. Ya ışıyarak foton atarak bu enerjiden kurtulacak (kızdırılmış demir çubuğun durumu gibi) ya da çarpışma ile momentum aktarımı olarak bu enerjiyi daha az hareketli, durgun parçacıklara aktaracaktır.
  Bunları yapana kadar biz bunları, "titreşimi artmış" olarak tespit ederiz.

  Isının yönelim hareketi: Her bir molekülü (ya da atomu veya parçacığı) elastik bir top olarak düşünün. Toplar çarptıkları zaman, "tam elastik çarpışma" ile aldıkları enerjiyi (etki=tepki) geri verme eğiliminde olsunlar.
  Sürtünmesiz bir masanın üzerine, kapalı bir alana (bilardo masası gibi) topları iki grup olarak yerleştirin, Bu iki grubun arasında bir engel olsun. Birbirlerine karışmasınlar. Gruplardan birini sağa sola olacak şekilde titreştirerek hareketlendirin. Ki tüm toplar hareketli olsun ve birbirlerine çarpsınlar.
  Sonra durgun toplarla aralarındaki engeli kaldırın.

  Hareketli topların bölümü sıcak bölgeyi temsil ederken, durgun toplar soğuk olan kısımdır...

  Hareketli toplar, durgun toplara çarptıkça (momentum korumu gereği) kinetik enerjilerinin bir kısmını durgunlara aktaracaktır. Böylece hareketli toplar yavaşlarken (soğurken), durgun toplar hareketlenecektir (ısınacaktır).
  Eğer alan sabit ise bu işlem tüm toplar aynı hızda hareket edene kadar (kütlelerini eşit varsayarsak) ya da tüm topların "momentumlarındaki kinetik enerji eşitlenene kadar" (farklı kütlelere sahip iseler, farklı hızlarda...) sürecektir. (Ortalama ıysıya kavuşana kadar...)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap