• 0

  Kara deliklerde ışığın davranışı? Karadeliklerden ışık bile kaçamaz sözü, ışığın karadelikler tarafından çekildiğini anlatmak için söylenmiş olamaz,olmamalı.Neden?

  Bekir Demirel 28 Ocak 2018
 • 0
  Fotonun kütlesi yok. Kütle çekiminden niye etkilensin?
  Uzay-Zaman kütle çekiminde bükülüyorsa ve foton sadece doğrusal yol izliyorsa ve ışık-elektromanyetik dalga dalgasal yayılıyorsa...

  Benim için tek makul açıklama var. Evrenin süper akışkan dokusu karadeliklerden, lavabodan boşalan su gibi bükülüyor. Çünkü evren dokusuna yoğunluğu nedeniyle çöküp ve çok düşük bir basınç alanına neden oluyor.
  Evren dokusundaki etkiler sonucu oluşan (elektromanyetik) dalgalarda, bu doku içinde yollarına devam ediyor. Bu dalgaların taşıdıkları zavallı fotonlarda, dalgalardan ayrılamıyorlar.
  Bu düşük basınç alanına gelince, kaçınılmaz olarak bu yolu takip ediyorlar.

  Karadelikten-olay ufkundan sonra hiç bir şey geri dönemez çünkü uzay dokusu buraya dökülürken, zaman da (Zaman Dalgaları da) aynı yönde gidiyor.

  Herhangi bir şeyin çıkması demek, Zaman akışının aksine hareket olur bu durumda...
  (İlgilenenler, blogumdaki "karadelik" kısmına bakabilir.)
 • 0
  Uzayın bükülmesi ile ilgili -silinen "Nasıl?" sorunuza istinaden- ek.

  Einstein kütle çekimi ile uzayın bükülmesinde, ivmeli hareket eden nesnenin bu hareketi ile doğrusal hareket eden ışığın ivmelenen gözlemci tarafından farklı yerlere düşmesinden ve buna göre fotonun bir parabol çizmesinden faydalanmış.

  (Asansör, g ivmesi ile yükseliyor. İçindeki gözlemci yer çekimi olarak algılıyor. Asansörün bu hareket vektörüne, dik doğrultuda ışın tutuluyor. Işığın anlık düşümleri takip edildiğinde, tepeden başlayan ışık algısı, en son altta bitiyor. Sonuçta kütle çekiminde ışığında büküleceğihden yol çıkılıyor.
  (Söz konusu olan ivme olduğu için, sabit hızda ivmeli harekete en iyi örnek dairesel hareket, Einstein bir keresinde Plak hareketi üzerinden geometri ile gene uzayın bükülmüş olduğunu anlatmış. Ancak ayrıntıları hatırlamıyorum.)

  Uzay'ın bükülmesi için bükülecek-esneyecek bir şey olmalı,Yani eter gibi bir şey... Diğer yandan, mevcut fizik eter kavramını desteklemiyor, yerine güç alanları üzerinde duruyor.

  Ama
  Bence eter vari - eşdeğeri bir doku var.
  Bükülme denilen şey ise yer değiştirme değil, dokuda sıkışma-genişleme daha doğrusu; dokuyu oluşturan parçalardan "zaman da genleşmeden" ibaret. (Diğer parça olan düşük yoğunluklu enerji, buna uyuyor.)

 • 0
  İkinci mesajınız için teşekkürler. Bununla ilgili soracağım başka şeyler de var.Derli toplu bşr soru hasırlayım o zaman
  Bekir Demirel 28 Ocak 2018
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap