• 0

  Kuantum fiziği bize şunu mu diyor: Gözlemlenmediği zaman gözlemlenmesi düşünülen şey dalga formundadır yani yoktur; gözlemlendiği an ise elektronların bilye gibi davranmasına benzer şekilde var olur.

  Bekir Demirel 26 Ocak 2018
 • 0


  Mevcut kabul gören Kuantum fiziği, kendi doğrusunu bize var olan durumun açıklanmasının mümkün olmadığı düzeyde sihirliymiş gibiymişçesine anlatıyor.

  Son paylaştıklarımdan Broglie-Bohm yaklaşımı,(Pilot Dalga ) mevcut kuantumun sihirli ve iki yarıktan aynı anda geçen parçacığın tek yarıktan nasıl geçtiğini anlatabiliyor. Neden gözlemci ile parçacık etkisi yapabildiğini anlatabiliyor. Dualite hatta dolanıklık konusunda bile tatmin edici bulunmuş açıklamaları.

  Bir gizli değişkenler ki bence günümüz bilgi birikimi ile bunlarını gizlilik perdeleri büyük ölçüde düşerdi- bir de kuantumun diğer devlerinin kendi yaklaşımlarına olan inanç ve güvenle bu yaklaşım görmezden gelinmiş...

  Açıkçası, kişiler arası çekemezlilik gibi bir durumun kurbanı (Bohm- Broglie -pilot dalga). Sonraki fizikçilerde baskın olanın yolunu izlemiş. Bu alan-dal geliştirilmemiş, desteklenmemiş, sihirli-uçuk olarak üstün körü geçiştirilmiş daha çok.

  Parçacıkta parçacık… Parçacık filan yok … “Alanlar içinde alanlar” var sadece. Alanlarda dalgasal alanlar. Fotonda, elektronda aynı, duruma dahil. Hatta tüm var olduğu söylenen parçacıklarda…

  Kuantum fiziği ne söylüyor, ifade edecek kadar bilgim yok.
  Pilot Dalga konusunda da ihmalden dolayı, anlamama kavramama yetecek düzeyde basitleştirilmiş kaynak da yok. (Sonuçta gerçek bir fizikçi değilim. Mesleğim değil. Amatör zevk alanı benim için) Ki ne anlatıyor anlayayım, anlatayım.
  Kendimce anladıklarımla, akıl yürüttüklerimle bir model oluşturdum ama, “amatör modeli” sonuçta. Uzmanlıktan yoksun.

  Bu modele- varsayımıma göre; kuantum fiziği belirsizliğin; sürekli hareket ve değişimden (gizli değişkenler) kaynaklandığını ele almaktansa, anlık referans çerçeveye göre durum değerlendirmeleri yapıp, bunları çerçeve çerçeve birleştirip ana görsele ulaşmaya çalışıyor.
  Ana görsel, Planck ölçeğindeki referans çerçeveleri tablolarından oluştuğundan, bu zaman ve mekan aralığını çok aşan aralıklardaki tabloları ya yanlış tahmin ediyor ya da tahmin edemiyor, bize onun sihir olduğunu ima ediyor…

  (Eğer bu muhalif yazıdan sonra hala aksi fikirde olanlar ortama katılmıyorsa, fizikistte fiziksever ruhu ölmüş demektir. )

  --------------------------------
  Yani gözlemlemesekte, gözlemlesette hep dalga formunda. Gözlemlediğimizde o dalga da görmeyi umduğumuz kadarını görüyoruz sadece...
 • 0
  Burkay bey teşekkür ederim. Cevabınıza + oy verecekken yanlışlıkla elim - ye değdi. Mobilden yazıyorum da.Biraz sıkıntılı.Şunu bilin ki cevaplarınızı her zaman takip ediyorum.+++++++++++++:)
  Bekir Demirel 28 Ocak 2018
 • 0
  Rica ederim. Dilerim başka arkadaşlarda katılır. Konu ve veriler zenginleşir. :-)
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap