• 0

  Maddenin plazma haline gelmesi.

  venividi 06 Ocak 2018
 • +1
  Klasik düz mantık düşününce protonun ekrefında dönen elektron yeterli enerjiye sahip olduğunda artık yörüngede kalamıyor ve atomdan kopuyor. Ayı yeterince hızlandırınca Dünya’dan kopup uzaklaşacağı gibi.

  Fakat kuantum fiziği diyor ki yörünge dönme gibi kavramlar atom için tamamen geçersiz. Elektron protonun etrafını eşit olasılıklarla saran dalga yada kuantum durumunda vsvs . Maddenin enerji kazanıp plazma oluşturmasını kuantum fiziği nasıl açıklar? Kafamızda nasıl canlandırmalıyız ?
  venividi 06 Ocak 2018
 • 0
  Foton ile atom uyarıldığında, (foto elektrik) atomdan elektron kopuyor mu?
  Kopuyorsa, foto elektrik panelleri niye iyonlaşmıyor? :-)

  Parçacık idealini bir kenara bırakırsak, ya bütün mesele sadece dengeyi sağlamak ise?
  Çekirdekle, etrafındaki elektron alanı arasında bir denge var. Daha doğsu çekirdeğin titreşiminden kaynaklanan genlik alanına yerleşmiş bir dengeleyici karşı kuvvet var.

  Sonra bu alana ek enerji geliyor (foton). Genliğin alanı genişliyor, merkezin ürettiği kuvvet yetmiyor ve fazla enerji atılıyor. Biz bunu elektron olarak tanımlıyoruz. Ama atılan sadece, fotondan biraz farklı özelliklerde (öncelikle spininden dolayı kütleli) enerji burgaçı.
  Bu sayede güneş panellerinde iyonlaşma olmuyor...

  Eğer çekirdeğin genlik alanını yeterince kuvvetle uyarıp doldurabilirsek, tüm elektronlarını alabiliriz.
  Dengeyi şöyle benzeteyim. Tahterevalli. 2 ucunda da 10 kg yük var. Dengede. Sonra bir tarafaki yükü 2 katı artırıp, mesafeyi (kuvvet kolu=genlik=amplitude) yarıya düşürüyoruz. Sonra aynı işlemi tekrarlıyoruz. Taa ki mesafe, limitine yaklaşana kadar. (Limiti, denge noktası)

  Taşın ağırlığındaki artışı, elektronları sökmek için kullanılması gereken enerji miktarı artışı olarak düşünün.
  İşte plazma bu. İkinci taş 10.(1/n) kadar (n=yaklaşma oranı, %) olacaktır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap