• +1

  Gerçek bir araştırma nasıl yapılır? internetteki bilgileri nasil dogru olduguna kanaat edebiliriz? arastirdim demek internette belli bi sure sorf yapip konuyu anladigini varsaymak midir ?

  mimiuzay 31 Aralık 2017
 • 0
  İnternet üzerinden her türlü bilgiye ulaşmamız mümkün. Bilgi'nin hızlı üremesi ve değişimi karşısında ancak internet bize son ve güncel bilgileri sağlıyor.
  Bunun yanında ilgili konuda az veya çok bilgisi olanların da, olmayanlarında yorum ve eklemeleri ile zenginleşiyor.
  Özgür bir ortam olması nedeniyle, doğru ve güncel bilginin yanında, arasında, serpiştirilmiş veya toplu olarak yanlış, hatalı, yanlı bilgilere de denk geliyoruz.

  Bu bilgilerin doğruluğunu veya yanlışlığını test etmek ise, genellikle o konuda bilgisi olmayanlar için genelde çok zor. Üstelik güncel bilgilerin çoğu zaten yeni olduğundan, doğruluğunu test etme imkanı da yok.

  Eskiden bilimsel yayınlar, ilgili konularda yetkin kişilerden oluşan bir kurul tarafından kontrol edilir, güncellenir ve yayınına onay verilirdi. Bu onların güvenirliğini artırırdı.
  Özellikle ansiklopediler, güncelliklerini yıllar boyu korurdu.
  Ancak günümüzde, uzmanlaşan ve alt dallara ayrılan konular yüzünden her yıl, neredeyse önceki yılların toplamı kadar bilgi ekleniyor literatüre...
  Böyle bir aktif bir bilgi üretimini ve güncellemesini kontrol etmek, imkansız gibi...
  Ehh..Arada yarım yamalak, yanlış bilgilerde dağılıyor.

  Bunları nasıl ayırt edeceğiz?
  İlk önce, kullandıkları kaynaklara bakmak lazım. Eğer kaynaklar arasında akademik olanlar var ise ya da güncel popüler bilimsel dergilerde kullanılmış ise (çünkü bu dergiler, matbaa basımından önce gene ne olursa olsun bir elemeden geçiriyor yeni bilgileri) güvenirliği konusunda rahat olabilirsiniz.
  Doğru mu, yanlış mı? Bu daha zor bir soru. Çünkü doğru, genellikle güncel bilgi birikimimiz ve bakış açımızla alakalıdır. Bu şahsi de olabilir, toplumsal olarak da... Mevcut bilimsel akımda şu an doğru kabul edilen ve kanıtlanan bir bilginin, 10 yıl sonraki bilgi birikimi ve bakış ile aynı değerde olacağı şüpheli. Üzerine yeni eklemelerle tamamen farklı bir cevap üretebilir.

  İkinci olarak, kendi bilgi birikiminize dayalı olarak mantığınızı kullanabilirsiniz. Tamam tüm bilgiye hakim olmayabilirsiniz ama en azından temel mantığını biliyorsunuzdur. Bu yeni bilgi, bu mantığa uyuyor mu? Onu destekliyor mu? Buna göre, doğru ya da yanlış olduğu konusunda bir fikriniz olabilir.

  Üçüncü olarak ise, ilgili konuda belli bir bilgi birikimine sahip kişilerin fikirlerini alırsınız. Mesela fizikist gibi platformlarda...

  Son olarak da, eğer hiç bir değerlendirme imkanınız yok ise, bu sefer bu bilgiyi elinizdekilerle çürütmeye çalışırsınız. Bilgiyi çürütmek için saldırırken de onu anlayabilir, doğruluğu veya yanlışlığı konusunda fikir edinebilirsiniz.

  Bu durumda internetteki bilgileri, özellikle yenileri, şüpheyle ele alıp, kesin karar vermeden önce süzgeçten geçirmek en mantıklısı.

  Ancak bilginin çoğalma ve çoğaltılma hızını göz önüne alırsak, şu an mevcut bilgi ihtiyacını en hızlı ve bol kaynakla besleyebilecek tek kaynakta internet.

  Zaten her bilgi üretiminde, anti tezi de kısa sürede üretildiğinden, doğruluğunu /yanlışlığını değerlendirirken elimizde bolca kaynak olacaktır.

  Konuyu anlamak ise tamamen farklı bir şey...Bir konuda fikir ürettiğinizde, eğer o konuyu anladıysanız- doğru olarak- o konunun ana fikri-özü ile uyumlu-tamamlayıcı fikir üretebilirsiniz.
  Anlamadığınız bir konuda ürettiğiniz fikirler, yama gibi durur. Bir iki eleştiri ile düşerler.

  Her insanın bilgiyi anlama ve kavraması farklı olduğu için, bir konuyu yeterince anlayan bir insanın üreteceği yaklaşım her zaman farklı-yeni ama eski konuyla bütünleşik olur. Bazen bir nüans, tüm bakış açısını değiştirebilir.
 • 0
  Gerçek bir araştırma nasıl yapılır?
  Bu konuda bir çok metodoloji var. Üç aşağı-beş yukarı aynı mantıktalar.
  Aralarındaki farklılık, konunun alanından ve araştırmayı yapan kişilerden kaynaklanıyor.
  Bu yüzden önerim de şahsa münhasır ... Ama en azından fikir verebilir.

  Ana hatları ile

  1) Öncelikle araştırma yapılacak "konunun doğru tanımı" gerekiyor.
  Neyi araştırıyorsunuz? Sınırlarınız nereye kadar? Araştırılacak konunun içeriği nedir? Ne mesaj veriyor?
  Hiç bir zaman, doğru anlaşılmamış bir soruya doğru cevap veremezsiniz. Önce soruyu doğru anlayıp, emin olmalısınız...

  2) Araştıracağınız konu hangi alanlara giriyor? Ana alanlar? Yardımcı alanlar? Destekleyici olanları?
  Başka hangi konularla bağlantılı olduğu?

  3) Araştırmanın alanı ve amacı tanımlandıktan sonra, ilgili konuyla bağlantılı geçmiş bilgiler ve düşünceler toplanır. Bunlar ortak noktalarına göre kategorilere ayrılır. Araştırma konusunun ana hatları belirlenir.

  4) Konuyla ilgili yan bilgiler konuyla hangi açıdan bağlantılı olduklarına göre toplanır.

  5) Ana ve yan alanlarla ilgili güncel, revaçta olan düşünceler ve bakış açıları derlenir.

  6) a) Önce konunun ana alan fikrine,
  b) Konunun yan alan fikirlerine, karşıt düşünceler ve bakış açıları derlenir.

  7) Karşıt düşünce ve fikirlerin kullandıkları ispat ve kaynaklar derlenir. Bunlar da ilgili ortak noktalara göre alt alanlarda toplanır. Konunun karşıtının da profili çizilmiş olur.

  ........... ........ .....

  8) Bu aşamalardan sonra siz konuyla ilgili kendi düşüncenizi ve yaklaşımınızı ele alırsınız.
  a) İleri sürdüğünüz savlar hangilerine daha yakın? Hangileri sizinkine benzer, hangileri sizinkinden farklı?
  9) Benzer olanları bir kenara topladıktan sonra, farklı olanları incelersiniz...
  Sizin görüşünüzü geçersiz kılıyorsa, alternatif ne önerebileceğinize bakarsınız.
  Yeni önerinizin, önceki görüşünüzle ve diğer parçaları ile ne derece tamamlayıcı olacağına bakarsınız.

  ( İleri sürdüğünüz düşüncenin, bakış açısının temeli net olursa, üreteceğiniz görüşlerde bu temel üzerinden gelişecektir. Zamanla bazı yan dalları arasında uyumsuzluk gözüküyorsa, bir yerlerde hata yapmışsınızdır. Sondan geriye giderek ayrımlaşmaya başladıkları noktayı bulmaya çalışırsınız. Bu noktadan sonra tekrar durumunuzu ele alırsınız.
  sonuçta varacağınız sonuçta, tüm ayrıntılar birbirleri ile bağlantılı ve uyumlu olana kadar sürecektir.)

  10) Bazı ayrıntılar, çalışma sınırlarınızın dışına çıkıyor olabilir. Bunu geldiğiniz aşamada belirsizlik olduğunda görürsünüz. Belirsiz noktaların üzerine gitme yerine, onları oldukları gibi bırakın. Bir gün başka bir noktadan ele aldığınız bir yan alan bu belirsizliği giderebilir.

  11) Vardığınız sonuçların, matematik ile açıklanamayacak sonuçlar olduğunu görüyorsanız, düşünüyorsanız, o yolu terk edin. Matematiğe vurulamayacak hiç bir yaklaşım, "kesin doğru" değildir.

  12) Matematik ile bulduğunuz sonuç, net, en son sonuç olmayabilir. Eldeki bilgi birikimine göre bir aşamanın sonucu olabilir. İlerlemek için zaman ihtiyaç olabilir.

  13) Değerlendirme de mantığınızı matematik temelli olarak, neden-sonuç ilişkileri üzerinden yürütmelisiniz. Aynı nedenden (a) türeyen iki sonuç (b ve c), başka olgularında (d,e,f,g, vb.) nedenidir. Bu yeni olgular (d,e,f,g, vb.) arasında çatışma var ise, ya türettiğiniz iki sonuçtan biri (b ve/veya c) yanlıştır. Ya da direk "a" yanlış açıdan ele alınmıştır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap