• 0

  üstün zeka ve dahi olmakla ilgili sorum olacak.. aranızda üstün zekalı ve bunu tespit ettiren biri var mı ? bu kişileri erken yaşlardan itibaren ortak özellikleri nelerdir ?

  mimiuzay 25 Kasım 2017
 • 0
  son zamanlarda merakımı cezbeden bir konu bu ve araştırmak istedim.Türkiyede yeni yeni bir takım kurumlar adım atmış olsa da bu üstün zekalılar ve aileleri uygun eğitim alamamaktan şikayetçiler hatta çok fazla karamsarlar.çünkü üstün zekalılar her şeye erken erişirler ve bu yüzden erken eğitim görmeleri gerekir ancak altı yaşından önce gidebilecekleri bir yer yok üstelik iki buçuk yaşında okumaya başlayanlar var.
  mimiuzay 25 Kasım 2017
 • 0
  öğrenmek istediğim bu kişilerin ortak özellikleri nasıl anlaşılır ve ne şekilde kendilerini geliştirmeliler imkanlar kısıtlıyken özellikle
  mimiuzay 25 Kasım 2017
 • 0
  https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/etiket/zeka/ Bu sitede bir kaç sapyoseksüel haricinde yok gibi; hala çoğumuz anahtar kelime yazmayı ciddiye almış değiliz.

  Zekanın çok türü var(mış.) en son 26'ya mı ne çıkmış. Hangisi? Hızlı öğrenme, erken öğrenme yüksek zeka belirtisi olsa da, üstün zekalı birisi farklıdır.

  IQ'nun 145 üstü olması tek başına yeterli değildir, isterse 190 olsun. İlgili Üstün Zekayı belirleyen şey, o konuyla ilgili sorun-problem çözme yeteneğidir.

  Olaylar ve olgular arasında bağlantı kurabiliyor mu? Sorunu çözerken eldeki enstrümanı (alet, araç, bilgi, insan) verimli ve inovatif şekilde kullanabiliyor mu?

  Size göre IQ 100'su bile değildir ama sorunları çözerken öyle farklıdır ki, daha verimli ve basit şekilde hedefe ulaşıyordur. Bu bir Üstün Zeka belirtisidir.

  Kısaca üstün zeka, çok zeki olmak değil. Farklı olmaktır, düşünmektir. Bu da bir zeka türüdür. Üstün kılan şey sadece alışılandan farklı oluşu, o kadar.

  Çok zekiler de farklı yolları çabuk görebilirler ama mantıkları bilinenden dışarı çıkmalarına izin vermiyorsa, sadece çok zekidirler. Yüksek uyumlu ve hatta IQ 180 olsa bile, bu onları üstün zekalı yapmaz.

  Çocukların hayalgücününü öldürmeyin yeter. Eğitim sistemimiz, çocuklarımızı kıyma makinesinden geçirip (The Wall) tektipleştirirken (burada gerçek sorumlu MEB değil, Fransız devrimi ve Buhar Makinesidir. Neden ve sonuç analizi yaparsanız göreceksiniz.) çocuklarımızın hayalgüçlerini süzgeçliyoruz. Şekillendirmeye çalışıyoruz.
  Üstelik çoğu ebeveyn, buna destek oluyor. Destekliyor. Yani sistemin bir parçası... İşte zekanın süzgeç yememiş, aradan kaçmış haline de üstün zeka diyoruz.

  Herkes yüksek zekalı olamayabilir. Ama doğru yaklaşımla, bir çok çocuk üstün zekalı kılınabilir, bence...
 • +1
  1-) Çoğu anlamda farklıdırlar. Düşünme biçimleri, kurdukları cümleler ve bağlantılar.
  2-) Düzene ve rutine çok önem verirler. Rutin bazı zihinler için çok önemlidir.
  3-) Sosyal izolasyon uygulama eğilimindedirler. Sosyopat ya da psikopat olduklarından değil, diğer insanların onu ve söylediklerini anlayamama korkusu yüzünden.
  Eğer çok farklı bir insan değilseniz inanın bana üstün zekalı bir çocuk ile 10 dakika konuştuktan yada izledikten sonra anlarsınız.
 • 0
  bence üstün zekalı insanlarında bazı kusurları var dolaysısıyla kusurları yüzünden zeki olabilirler Ör. Sosyapat olabilirler ayrıca seri katillerinde bazılarının üstün bir zekaya sahip olduğu biliniyor.Otistik insanlarında üstün zekalı olma olasılığı vardır. Ayrıca kesinlikle kemal beyinde dediği gibi zaten eğer üstün zekalı biriyle konuşursanız bu bile onun üstün zekalı olduğunu anlamanıza yeter.Yaratıcılıkları, düşünce tarzları konuyu ele alışları farklılıkları kesinlikle fark edilir.
  Can YILMAZ(Thinking) 30 Kasım 2017
 • +1
  belli ayrintilari merak etmistim onlarla ilgili.bunun disinda onlara bu icinden cikilmaz egitim olanaklari konusunda neler yapilabilir ?
  mimiuzay 30 Kasım 2017
 • +1
  cevaplar icin tesekkurler arkadaslar
  mimiuzay 30 Kasım 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap