• +1

  Kapalı devre sistemlerde elektronun hareketi?

 • +1
  Bu bir soru değil, gözlem paylaşımı.

  Eskiden cep telefonlarına takılan bir sticker vardı. Sinyal geldiğinde (arama, mesaj) ufak bir led vasıyasıyla ışıklı uyarı veriyordu.
  Eve mikrodalga fırın almayı düşünüyorum. ama hanımla başım dertte. Çok fazla radyasyon yayıyormuş. Bende bu devrelerden alıp, ne kadar mesafede ne kadar etki alanı olduğunu ölçmek istedim. Ancak piyasa da artık kalmamış.
  Bunun üzerine devre şemasını buldum. Çok basitti. 2 tane diyot* ucuna bağlanmış bir led lambadan ibaretti. Diyotların diğer ucuda birleştirilip, antene bağlanıyordu.

  Burada ilgimi çeken şey, devrenin aslen kapalı olmasıydı. Yani topraklama yok.
  Antenin elektromanyetik dalgalardan topladığı enerji ile uyarılan elektron, atomdan kopup, sistem boyunca "yayılıyor" diyottan tek yönlü geçiyor, led lambadan geçerken foton ışıyarak enerjini kaybediyor ve diğer diyottan geçerek, yerine dönüyordu. Ya da en azından güncel bakış açısında anladığım kadarı ile ana mantığı buydu.

  Fakat, daha önce de dile getirmiştim, bence elektrik akımında elektron hareketi yok. Elektrik akımında, elektronlar atomlarından kopmuyor-ayrılmıyor. Sadece aynı atom içinde geçici yörünge değiştiriyorlar. Bu gözlemle buna bir kez daha kâni (güçlü kanaat getirmek) oldum.

  Kendi düşünce ve bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.

  *Diyot; Akımın tek yönlü olmasını sağlayan bir devre. Dar yüzeyden geniş yüzeye potansiyel artınca elektron atlaması oluyor. ama ters yönde potansiyel geniş alana yayıldığı için, atlama olmuyor. Led lambalarda aslen aynı ilkede çalışıyor.
 • 0
  Elektrik, çekirdeğin en dış yörüngesinde bulunan zayıf bağlı " serbest elektronların " dirence ve sıcaklığa bağlı olarak akışıdır. Bana lisede elektrik akımının ne olduğunu böyle öğrettiler.
  Bahsettiğiniz devrede diyotlar tek taraflı akıma izin verdiği için sanırsam elektrik akımının tek bir yönü oluyor. Yani ortada sürekli bir akım söz konusu. Açıkcası bu devreyi kafamda kurdum eski bilgilerimden fakat tam olarak ne işe yaradığını anlayamadım. Yakındaki güçlü elektromanyetik dalgaların enerjisi ile ledi mi yakıyor tam olarak ? Çünkü bir küçük ledin tam yanması için 6 V'a ihtiyacı var. Tabi AC/DC olayı değişiyor. Bu devre zamana ve yöne göre değişken olduğu içinde AC bir devre. Biraz açıklarsanız sevinirim ve öğrenirim burtay hocam.
 • 0
  Cell phone signal activated LED
  https://tr.pinterest.com/pin/463448617891279194/
  http://www.circuitdiagram.org/cell-phone-signal-activated-led.html Sayfalarından bakabilirsiniz.

  Not : Önerilen germanyum diyot yoktu bende normal kullandım (cep telefonu şarjdan sökülme) farkedilmesi çok zor bir sonuç, o da tek sefer alabildim. Bir daha tekrarlamadı. Lehimde pek iyi değildi zaten. Kaçak saptayan kontrol kalemi ile ihtiyacımı gördüm sonra.

  Küçük bir led için 3 volt civarı gerilim rahatlıkla yetiyor. (Alt limitleri bilmiyorum ama kırmızı led en düşük sarfı olanı diye hatırlıyorum) Daha üst gerilimler büyük Led'e göre olabilir tabii. Watt ihtiyacı ise çok daha az. Led'in yanması için DC - doğru akım gerekiyor. Ama devre dediginiz gibi, AC/DC dönüştürücüsü gibi. (Yarım)
  Stickerlardakinde neredeyse toplu iğne başı kadar (dı). Çok daha az güç tüketiyor olmalılar.

  İlgili devrede 3 voltluk bir gerilim oluştuğunu bile hiç sanmıyorum. Flaş ışık için yeterli limitlerde bir gerilim oluşabiliyor sanırım.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap