• 0

  Yapay zekaya sahip robot yaratıcısından daha zeki olduğuna göre insan tanrıdan zeki olabilir mi?

  Miraç Bahadur 17 Kasım 2017
 • 0
  şu anki teknolojimiz sayesinde yapay zeka üretebiliyoruz bunun dikkat çeken tarafı kendisine ait düşünme , karar verme , öğrenme gibi insana benzeyen bireye özgü fonksiyonlarının olmasıdır ama bu olayları bizim verdiğimiz kadar veri arasından seçip yapabiliyor tanrı ile bizim ilişkimizde evet buna benzeyebilir yaratıcımızın evreninde farklı düşünce ve karar sistemiyle verilen veri dahilinde yaşıyoruz daha ötesine kim bilir geçebiliriz belki . yaratıcılık bilgiden oluşuyor o şeyi oluşturmak için gereken bilgiyi bilirsek ve ona uygun sistemimiz beynimiz varsa o bilgiyi kullanabiliriz ve yapay zeka gibi şeyler tasarlarız . bilginin sınırı diğer verilen insansı özelliklere göre çok uzaktır bilgi evrenseldir ama biz bedenseliz bilgiyi kullanırsak her şey yapılabilir ama o bilgiyi kullanacak yapıya, uygun olmamız gerekir bu yüzden bilim var ve nasıl yaratıldığımız var olduğumuz yolunda çalışmalarla ilerliyor . her şeyin temeli bilgi ve bizde bilgiyi kısmen işleyecek ve uygulayacak yapıya sahibiz bu yüzden daha fazlasını öğrenmeye çalışıyoruz.
  onur cem dağ 17 Kasım 2017
 • 0
  Parça, ait olduğu bütünden daha çok olabilir mi?
 • +2
  Aslında onlar bizden daha zeki değiller. Sadece sayısal verileri daha kolay işleyebiliyorlar ancak şu an bizimle sohbet ederken herhangi bir tartışma başlatmalarının onlar için zor olduğunu biliyorum
  Ali Uçar 18 Kasım 2017
 • 0
  Öncelikle soruyu bu şekilde sorduğunuz için temelinde bir tanrının olduğu yaratılışa inandığınızı anlamak için sherlock holmes olmaya gerek yok.

  İlk olarak yeryüzünden bugüne kadar insanlığın yarattığı tüm ilahlara ya da gerçekte var olan evrenin yaratıcısına göre insan hiçbir zaman tanrıdan daha fazla zeki, mükemmel, güçlü olamaz. Bugüne kadar ki neredeyse tüm dini ve tinsel öğretiler bunu destekler.
  İkinci olarak tanrının, insanlığı yaratmada ki amacı ve anlamı ile insanlığın, yapay zekayı yaratma amacı ve anlamı arasında gözardı edilemeyecek farklar vardır. Bunlardan ilki; tanrı, insanlığı en çok bilinen hikayeye göre bir ceza olarak var etmiştir. Varlığımız, yüce varlıkların sadakatsizliği yüzünden ortaya çıkmıştır. Bunun altında da ego ve anlam yatar. Diğer yandan insanlığın yapay zekayı yaratma ve ortaya çıkarma sebebi ise gelişmek ve içinde olduğu yapıyı daha fazla anlama istediğidir. İnsanlığın, kendinden daha zeki ve hem bedensel hem zihinsel açıdan daha mükemmel sentetik canlılar yaratabiliyor olması; tanrının da kendinden daha zeki canılar yarattığı anlamına gelmez. Eğer o anlama geliyor olsa idi; evet tanrı, kendinden daha zeki canlılar olarak bizi yaratmış diyebilirdik. Fakat kutsal kitaplar ve elçiler bunun tam tersini söylüyor. Yaratılmamış olan iyi ve güçlü yaratıcı. Bilinen ve algımızın dışındaki her şeyin yaratılışında birinci derecede sorum olan varlık.
  Kutsal kitapların ve tanrının gerçekliğinin koca bir yanılgı olduğu diğer farklı bakış açınızda sorunuz daha da anlamlı oluyor o kesin. İyi günler.
 • 0
  Çok basit bir soru aslında soruda hata var şimdi sen bir robot yaptın ve senden daha zeki, ama tanrı hem seni ve hem de evren kadar büyük ve hala büyüyen bir kahinat yaratmıştır yani sadece fizik kuralı bile yaratabilen bir şeyden daha zeki olman imkansızdır
  ahmet bilal 19 Kasım 2017
 • +1
  ∞-∞= Belirsiz kabul edilir. Bu yüzden zekası sınırsız olan Tanrı'dan daha zeki olsak bile bunu bilemeyiz. Ama sonsuz belirsizliği insan zekası tarafından belirlendiği için, Tanrı kadar zeki olabilirsek bu belirsizliği ortadan kaldırabiliriz. Bu yüzden beynimizin sınırları ortadan kalkmadıkça bunu bilemeyiz.
  Gelelim mümkünlük derecesine:
  Aysun Koylu 27 Kasım 2017
 • +1
  Eğer robotlar birbirleriyle ilişkiye girip doğurabilirse Tanrı'nın zekasına yaklaşmış oluruz. Eğer yeni bir maddesel evren yaratıp buraya robotları koyabilirsek %99,9999.. Tanrı oluruz. Ama eğer kendi fizik kurallarımızı bağımsız olarak üretebilirsek Tanrı'yızdır.
  Aysun Koylu 27 Kasım 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.050 soru

30.150 cevap

30.596 kullanıcı

Giriş Yap