• 0

  Çarpışmalarda enerji nasıl aktarılıyor? a) Foton, elektron tarafından absorbe edilirken? b) Elastik çarpışma da momentum enerjilerinin paylaşımında? Mekanizma olarak; Farkları? Ortak noktaları?

 • 0
  Öncelikle sizce de 'çarpışma' ne demek diye sormak gerekmez mi? Örneğin nesnelerin birbirleriyle çarpışması onları oluşturan atomların temel parçacıklarının elektrik yükleri ile açıklanabiliyor ya da açıklanabildiği düşünülüyor peki temel parçacıklar arasındaki elektrik yükleri nelerdir? Bir elektrik alanından bahsedilir ancak belirli bir alanın oluşabilmesi için ya taşıyıcılara ihtiyaç vardır ya da yeni bir uzaya yani temel parçacıkların varlığı ile tıpkı kütle tarafından bizim uzayımızın bükülmesi gibi bu yeni uzay da bükülüyor olmalıdır ancak bunun da bir sınırı yoktur gerçek buysa bile yeni soru şudur uzayların bükülme sebepleri nelerdir? Sorduğunuz sorulara herhangi bir cevap niteliğinde olmadığının farkındayım ama gerçekten de merak ettiğim bu olayların nasıl gerçekleştiği ve sizin de görüşünüzü merak ediyorum.
  Furkan Tuncer 14 Ocak 2018
 • 0
  Furkan Bey, sitede yeni bir şey var mı diye bakıyorum ama artık yazışmalara pek girmiyorum.
  O yüzden kısa yazıyorum.
  Her nesnenin bir doğal titreşimi vardır. Bu titreşim nesneye kuvvet yüklenince de genlik olarak (artar) değişir.

  Çarpışma, (bence) iki farklı nesne arasında titreşimlerinin, ortak fazlarda yapıcı ya da yıkıcı super pozisyonlarda enerjilerini ortalamalarıdır.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap