• 0

  Fotonlar kütleçekiminden etkilenip,bükülebiliyorsa; bu durumda iki nötron yıldızının çarpışması sonucu oluşan kütleçekimsel dalgaları taşıyan ve ileten parçacıklar bir kuvvetten etkileniyor mudur ?

 • 0
  KCD non bir tasiyicisi olup olmadigindan emin degiliz.
  Iki durumu kisisel incelersek , illinin gravitonlarca tasindigi.Graviton etkilenir mi? Tasiyicisi yok sa zattera cevap belli.
  Morgan Frei 02 Kasım 2017
 • 0
  Her ne kadar graviton konusunda hala şüpheli olsam da, graviton alışverişi için iki kütle arasında etkileşim gerekiyor. Oysa LIGO'nun saptadığı dalgalar milyar ışık yılı uzaktan gelen ve tek yönlü etkiler.
  Bu nedenle graviton gibi bir parçacık tarafından taşınabileceğine ihtimal vermiyorum.

  (Kendi yaklaşımım açısından, kütleçekim kuvvetinin hakim olduğu alanı, süper akışkan evrene göre, düşük basınç alanı olarak kabul edersek; bu sefer graviton yerine, uzay dokusunun düşük basınçtan dolayı ters (negatif) yönlü potansiyel kazanmış, Uzay-zaman dokusu ünitelerinden söz etmemiz gerekecek. Yani bu bölgedeki uzay-zaman dokusunun hızlanması -akışkanlardaki gibi-, zamanın yavaşlaması söz konusu olmalı.)

  Elektromanyetik dalgalarda, bence, bükülen fotonlar değil. Hatta elektromanyetik dalgalar bile değil. Onları taşıyan - aktaran dokunun bükülmesi ve dalgaların (bu dokuyu) takip etmesi.

  Burada dokunun nasıl büküldüğünü en güzel örneklersem, suya atılan taşın dibe batarken etrafındaki suyu bükmesi olarak tarif edebilirim. Böyle bir durumda çevredeki dalgalarda bu hareket kaynaklı bükümlere göre yollarına devam edeceklerdir.

  Evet, etkileniyor bence ama kuvvet taşıyıcı parçacıklar şekilinde değil...

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap