• +1

  Gökkuşağı neden kavislidir?Düz olsa olmaz mıydı?

  Seda Sönmez 24 Ekim 2017
 • 0
  Güneş ışınları su damlacıklarından farklı açılarda kırıldığı için dairsel bir şekil alır. Mor dan kırmızıya kırılma açıları ve kırılma indislerinin farklı oluşu bizim gökkuşağını dairesel görmemize sebep olur. Güneş ışınları ile su damlacıkların birbirine ve yeryüzüne paralel oluşu düz olmalarına olanak sağlamıyor diye biliyorum.
 • +1
  Eğer gökkuşağına yeterince yüksekten bakabilirseniz (tepe, uçak, vs.) daire şeklinde olduğu görülür.
  Yeryüzünden görülen bu dairenin bir yayıdır.
  Diğer kısımlarda Kemal Bey'in açıklamaları zaten yeterli.
  Sadece dairesel olmasına ek olarak bildiğim kadarı ile, güneş küresel yapısından dolayı dairesel değil de düz olarak yollasaydı. Gördüğümüzde düz olurdu.
  Kısaca, güneşin şeklinden dolayı dairesel.
 • 0
  Su damlacıklarının içinden geçen gün ışığı , altlık (fon) olarak atmosferin çeşitli katmanlarından bize göründüğü için yarım daire şeklini alır , Sn.Cahille Tartışmaz arkadaşımızın dediğine bir kaç kez tanık oldum fakat daha çok at nalını andırır bir tamamlanmamış daire olarak görebildim, ya çok yukarıda olmamız dairenin tabanını görmemizi engelledi yada bilemediğimiz bir başka sebeb.
  Unutmadan soyleyeyim sadece dairesel olmadıklarını da gördüm bizim haritacıların arazide kullandığımız prizmaların da gün ışığını yedi renge çevirdiğini biliyorum ve düz olarak yoğun gölgeli yerlerde kendini belli ediyor.
  muzaffer erdem 28 Ekim 2017
 • 0
  gökkuşağı havadaki yağmur , su damlalarının kırınımından , oluştuğu için kavislidir , yerden yukarıya yansımayla oluşmuyor. damlacıklardan kırına kırına geçerek kavis alıyordur. belkide atmosfer katmanlarının farklı yoğunluklarıda etmendir. belkide atmosferin dairesel şeklide sanılanın aksine etmendir.
  Yunus Ilik 31 Ekim 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap