• 0

  Mutlak sıfır hakkında ( Absolute Zero ) deneyler, teoriler ve bilinmezler üzerine.

  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 25 Ağustos 2017
 • +1
  (0) https://futurism.com/cooling-electrons-close-to-absolute-zero-gives-us-new-perspective-on-quantum-mechanics/ ( Mutlak sıfıra kadar soğutulan elektronların bize kuantum mekaniği hakkında verdiği yeni bakış açısı üzerine )
  (1) https://futurism.com/its-official-cooling-absolute-zero-mathematically-impossible/ ( 0 kelvine ulaşmanın matematiksel imkansızlığı, LOT3 )
  (2) https://futurism.com/scientists-discover-theoretical-way-to-reach-absolute-zero/

  Yukarıda kafa karıştırıcı bir çok sonuç var. Makalelerin kısalığı sizi şüpheye düşürmesin çünkü bu site science, nature tabanlı makaleleri budayıp okura sunan bir site. Yani belli konular hakkında popüler yüzeysel bilginiz oluyor. Elbet buradaki bir kaç arkadaş bu sitelere aşina. Bu konu eminim kimsenin bildikleri hakkında emin olmadığı konu çünkü her geçen gün birbirine zıt deneyler ortaya çıkıyor. Mesela matematiksel olarak imkansız olduğunu okuduğunuz bir haberden sonra Almanya da lazerli bir sistem ile atomlar mutlak sıfıra kadar soğutuyorlar ve makalenin sonunda " bu deneysel çalışmanın sıcaklığın ne olduğu konusunda bize derin bir anlayış sağlayacağı söyleniyor fakat
  ( https://www.newscientist.com/article/mg21728995-600-cloud-of-atoms-goes-beyond-absolute-zero/ )
  daha sonra atomların mutlak sıfırdan bile daha soğuk bir dereceye kadar soğutulduklarını okuyorsunuz.
  ( https://www.livescience.com/25959-atoms-colder-than-absolute-zero.html )
  Almanyada ki çalışma başka araştırma ekipleri tarafından teyit edilmişti yanlış hatırlamıyorsam. Esas soru şu aslında aklıma şöyle iki soru geldi:
  (0) Neden mutlak sıfırın en soğuk sıcaklık olduğunu biliyoruz da neden ulaşılabilecek " en sıcak sıcaklık" (?) değeri hakkında bu kadar deney olmuyor ? Milyon santigrat derecelerden daha fazla sıcaklıklar bize en soğuk sıcaklıkların verdiğinden daha çok bilgi verebilir mi ? ( Maddenin plazma hali )
  (1) En yüksek sıcaklık aslında en soğuk sıcaklığa en yakın geçiş hali ya da yoğunluk hali olabilir mi ? Entropinin en düşük olduğu nokta, en yüksek noktaya en yakın olduğu hal olabilir mi ? ( 1. soru tamamen bilimsel düşünce dışı bir soru. )
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 25 Ağustos 2017
 • 0
  Çok güzel bir derleme ve sorgulama çalışması olmuş. Sorular ve kaynaklar üzerinde saatler harcamak lazım. Hazine gibi..
  Kutsal Bilge 25 Ağustos 2017
 • 0
  Bence, Evet...
  En düşük entropi, neredeyse tamamen hareketsiz, homojen dağılımlı kristalize düzenlilikte bir yapı öngörüyor.
  En düşük sıcaklık gibi, en yüksek sıcaklıkta bunu sağlayabiliyor.(Teoride...Mümkün olan sıcaklık derecelerindeki uygulama da ise benzer fiziksel, hatta kimi malzemede kimyasal özellikler gösteriyorlar diye hatırlıyorum.Kaynağı unuttum ama linki 2-3 yıl evvelki bir fizikist paylaşımında yazmıştım.-Önceki hesapta olabilir :-((( )
  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 26 Ağustos 2017
 • 0
  Teşekkürler cevap için fakat bu konu hakkında ciddi bilinmezlikler var bilim dünyası için.
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 26 Ağustos 2017
 • 0
  Mutlak sıfır diye ısrarla bir kriter arayışı , hiç bir normalin olmadığı uzay ortamda olanaksız.
  Nasıl ki hesap edilemeyecek kadar ısınım varsa , aynı ısınımın asimetrik bir şekilde tersi de olabilir,
  Tüm evrenin tek yapı taşı olan kuarklar öylesine çok kullanım alanı var ki en ufağından en irisine , en hızlısından en ağırına ,her türlü materyalin oluşumunda kullanılabilecek mükemmellikte, aynı kusursuzlukda ısı ve soğuk oluşumunuda yapabilirler.
  muzaffer erdem 28 Ağustos 2017
 • 0
  Bu sorunuz, "beyin kurdum" olmuş konulardan biri... Mütemadiyen kemiriyor.
  " En yüksek sıcaklık aslında en soğuk sıcaklığa en yakın geçiş hali ya da yoğunluk hali olabilir mi ? Entropinin en düşük olduğu nokta, en yüksek noktaya en yakın olduğu hal olabilir mi ? " kısmı özellikle...
  Dün bir kardeşimize, fizikteki sonsuzluk kavramını açıklamaya çalışırken, bir şey farkettim. Fizikte "en düşük" ya da "en yüksek" gibi tek yönlü süreklilik durumu nadir oluyor. (Varsa da bilmiyorum).
  Hep bir alt-üst limitler arasında kalıyor değerler.

  Bunlar zorlanınca döngüler başlıyor. Işık hızı sınırına ulaşmaya çabalamak gibi.
  En yüksek hız belli, ışık hızına mümkün olan en yakın hız. Işık hızının kendisi limit değer çünkü...
  Bu durumda madde içinde, bir en düşük hız olması gerekir gibi geliyor. Mutlak sıfıra çok yakın bir noktada...
  Çünkü "hareket" ile "ısı" ilk anda bize bağdaşmaz gibi gelselerde, aslında ikiside kütle üzerine yüklenmiş "ek enerji" miktarları hakkında bilgi veriyorlar.

  Milyonlarca dereceye ısıtılılan kütle parçacıkları o kadar yüklü olup, güçlü şekilde titreşmek ve üzerlerindeki enerjiyi atmak istiyorlar ki, birbirlerini engelliyorlar. Hiç biri kıpırdayamıyor. Hepsi maksimum düzeyde olunca, baskın bir tanesi sistemi bozamıyor.
  Aşırı soğutulunca da hareket durumları aynı. Gene aynı şekilde hareketsiz dengede oluyorlar.

  Evet haklısınız, Bu bir döngü olabilir.
 • 0
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap