• 0

  Cam, katı mıdır?

  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 15 Ağustos 2017
 • 0
  Çok uzun zaman önce bir arkadaşım Cam'ın sıvı olduğunu ama içinde bulunduğu kabın şeklini almasının binlerce yıl sürdüğünü söylemişti.
  https://www.fizikist.com/cam-maddenin-gizemli-bir-yeni-hali-olabilir-mi/
  Burtay Mutlu (shibumi-tr) 15 Ağustos 2017
 • 0
  Bu mantıkla herşeyin sıvı olduğunu söyleyebiliriz.
  venividi 15 Ağustos 2017
 • +1
  Cam tam olarak ne katıdır nede sıvı... Aslında cam amorphous katı olarak geçer. Amorphous katıları oluşturan atomlar kararlı bir kristal yapıya sahip olmadıkları için tam olarak katı madde özelliği göstermezler, ama tam anlamıyla sıvı özelliğide göstermezler. Akışkandırlar lakin akışmaları çok uzun zaman alır.
  Yelkan Kafkas 15 Ağustos 2017
 • 0
  Mum yapımında kullanılan parafinde benzer özellik gösterir.
  Yelkan Kafkas 15 Ağustos 2017
 • +1
  Aslında bu cama özgü bir durum değildir. Hatta cam oda sıcaklığında gerçekten de katıdır ki çok eski teleskoplar üzerinde kırılma testleri yaparak camın sanıldığı gibi form değiştirmediği ya da lise hocalarımızın dediği şekilde bir sıvı olmadığını söylemek mümkündür. Bilgisayar simülasyonlarında camın akışkan diyebileceğimiz miktarda şekil değiştirmesi için neredeyse evrenin var olma süresi kadarlık bir zaman gerektiğini gösteriyor. Bir cismin katı olduğunu düşünmemiz de kullandığımız zaman aralığı göz önünde bulundurularak bir anlam kazanmaktadır. Tüm katılar bir miktar akışkandır çünkü doğada mükemmel kristal form yoktur.
  Vide supra 16 Ağustos 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap