• +1

  Beynimiz daha doğrusu zekamız ile yaşamın anlamını arayışımız evreni keşfetme merakımız hayatta kalma çabamız anlam arayisimiz tüm bunların sebebi nedir?Biraz felsefi ama her acidan cevap olabilir..

  mimiuzay 04 Ağustos 2017
 • 0
  Düşünebilmek,seçenekleri birbirinden ayırt edebilmek..Kısaca cevap bu.Hayat ona yükledğimiz ya da bilimsel verilerle elde ettiğimiz kadar anlamlıdır..
  Zafer Kaan Karan 04 Ağustos 2017
 • 0
  O halde hersey beynimizin icindeki bir kurgu mu? Tıpkı matrixte bahsedildigi gibi
  mimiuzay 04 Ağustos 2017
 • 0
  bana göre amaçsızlıktan kurtulmak başa dönelim bir avlanırdık işte amacımız neydi daha rahat şekilde yaşam ve tarımı bulduk tarımı bulunca kıtlık tarzı sorunlar çıktı dahada geliştik ve en sona geldik suan evımızde oturup 1 aylık yıyecegımızı bulabılıoruz ve bu bızı boşluga surukledi ne yapmalıyız sonuçta insanlar farklı alanlara yöneldi sonuç ortada
  MB HD 05 Ağustos 2017
 • +2
  0-) Hayır, beyninizin içindekiler kurgu değildir. Beyninizin içinde " gerçeklikler " vardır. Bu gerçeklikler var olan fiziksel gerçekliğin milyonlarca farklı beyin tarafından yorumlanması sonucu çıkar. Var olan fiziksel gerçeğe en yakın olan bir yorum yapar beyin ve buna " gerçeklik " deriz. Her beyin farklı yorum yaptığı için her insanın evreni ve dünyayı görme,deneyimleme şekli göz ardı edilemeyecek bir şekilde farklıdır.

  1-) Bahsettiğiniz anlam ve evrenin anlamı arayışının neye dayandığı konusunda bilim ve din'in farklı görüşleri vardır. Birisi bu anlamın ne olduğu sorusunu sorarken diğer nasıl sorusunu sorar. Fakat aralarındaki tek göz ardı edilemeyecek fark; birisi hakikati çoktan vaat ederken diğeri yüzyıllarca süren bir hakikat ve azıcıkta olsa anlam arayışı içindedir. İnsan beyni sürekli gelişen, yapılanan bir organ olduğu için, hali ile bu biyo-kimyasal akışa eşlik etmesi için sürekli akış içinde olan çok önemli iki şeyi yaratmıştır. Felsefeyi ve Bilimi. Bu ikisi insan zihni ile evrimleşmiş, insan zihni ile orantılı olmasa da gelişmiştir. Hayatta kalma amacımızın evrimsel bir kalıntıdır. Üreme, barınak bulma ve iletişim kurma gibi. Bunların bir kaçı bizi diğer primatlardan daha avatajlı yapmıştır. Evreni ve doğayı anlama gayemiz ise bu evrimsel yarıştan ( homo türü yarışından ) galip çıkmamızın bir hediyesidir. Daha gelişmiş bir tür oluşumuzun, düşünüyor oluşumuzun, neden sorusunu soruyor oluşmuz, %10'nu eş zamanlı kullandığımız bir beyine sahip oluyor oluşumuzun sebebi; diğer homo ve primatlardan farklı gelişen beyin anatomilerimizdir. En güzel örnek ise serebral korteks ve daha bir çok primatlarda olmayıp insanda olan bir çok beyin bölgesi. İşin biyolojik kısmı budur. Fakat felsefe kısmında verebilecek bir cevabım bu kadar mantıklı ya da akla yatan olmaz. Ama felsefi cevapların bu soruda önemli bir yer olacağı su götürmez bir gerçek.
  Kemal ( Bay Hiçkimse ) 05 Ağustos 2017
 • +1
  Bence bahsettiklerin yaradılış sebebimizin kendisi. İlahi olan bir şey varsa o da merak. Kabala araştırırsan bu sorularının kısmen de olsa cevaplarını bulabilirsin. Matrix teorisi benim de kafamı kurcalamıştı bir ara. Onunla ilgili de şöyle bir yazım var. http://serdarkus.blogspot.com.tr/2015/03/idealist-matrix-teorisi-ve-curutulmesi.html
  serdarrah 05 Ağustos 2017
 • 0
  Bence olayin sebebi cok basit. Merak da ureme icgudusu gibi bir aractir ve genc yastakilerde ozellikle fazladir. Çünkü hayatta kalabilmek icin belli bir bilgi seviyesi elzemdir. Ama zamanla cinsellik gibi amacinin disina cikarak sadece keyif icin yapilan veya ortaya cikan bir gudu olmustur.
  last black hole 08 Ağustos 2017
 • 0
  Olaya sadece insani yönden bakmıyorum. Bizdeki merak duygusu başka bir varlık da gelebilecek son noktaya gelme, tanrısal güçlere sahip olma gibi güdüler olabilir. Uzayda bir taş parçasına anlam yükleyebilir misiniz? Onun biir görevi bir amacı var mıdır? Bunların hangisinin cevabını verebilirsiniz? Ama ilerler. Taa ki gidebileceği son noktaya kadar. Bazı varlıklar için amaç yoktur. Gidebileceği son nokta bizim görüşümüzün ve anlayışımzın çok dışında olabilir. Evrenimizden çıkıp diğer evrenlerle köprü kurabilir. Pozitif ve Negatif enerjisini bu noktalarda kullanıp köprüyü ne şekilde açacağını belirleyebilir. Bunlar olurken biz günlük hayatlarımıza devam ediyor olabiliriz.
  Onur 15 Ağustos 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap