• 0

  Hepimiz bir kara deliğin içindeyiz. Gözlemlediğimiz tüm evren kara deliğin içi.

  Origin 03 Ağustos 2017
 • +1
  Şişerken dışarıda bir alan olmasına ihtiyaç duyan balonun aksine evren kendi içine genişliyor. Evrenin şeklinden bahis ederken düz kapalı açık şeklinde ifade edilir onu bir cisimmiş gibi ele alamayız. Evrenimiz ortalaması alındığı zaman düz kabul ediliyor olsa da hiperbolik yapıda yer yer açık, yer yer kapalı ve yer yer düz.

  Evren açık olduğu yani madde yoğunluğunun az olduğu galaksi kümeleri arasındaki boşluklardan genişler. Düşünmesi zor olsa da geometriden kaynaklı genişleme için dışarıdan yeni yerler işgal edilmesi gerekmez sadece 2 cisim birbirinden uzaklaşıyordur. Kapalı olan Andromeda ve Samanyolu Galaksisi birbirine girdiği zaman daha önce bulundukları yerlerin hala orada olacak olmaları gibi, boşluk sadece boşluktur ona uzay diyip bir şeymiş gibi kabul etmek hatalı.

  Yukarıda belirtmeme rağmen yeni alanlar oluştuğunu kabul edersek bunun doğrudan ışık hızıyla bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Işık, evrenin bize görece daha kapalı ya da daha çok bükülmüş bölgelerinde bize göre daha yavaş ilerler. Aslında ışığın izlediği yolla ilgili olsa da gerçek budur(Kafasında canlandıramayanlar için resim).
  http://imgur.com/a/mTmVH

  Genişlemenin yaşandığı yani evrenin açık olduğu bölgelerdeki ışık uzayın şeklinden kaynaklı bize görece c’den daha hızlı ilerleyecek. Tarif etmesi çok zor, büzülmüş bir kumaşa iğne batırıldığını hayal edin ve iğneyi çıkartıp kumaşı düzleştirdiğimizde iğnenin aldığı yolun artması olayını aklınıza getirin ama biz bu aradaki farkı, genişleme olarak tecrübe ediyoruz farkıyla.

  Kara deliğin yüzeyi öyle olmamasına rağmen bizden ışık hızıyla uzaklaşıyormuş gibi davranır. Pratikte söz etmek mümkün olmasa da olay ufkunun daha iç kısımları, bileşke kuvvetlerden dolayı ışık hızından daha hızlı uzaklaşıyormuş gibi davranması gerekir. Göreliliğin teoride evrenin ışık hızından daha hızlı genişleyebilmesine imkân tanıdığı gibi. İçerideki ışık bize görece c’den daha hızlı olacak ve yukarıda söz ettiğimiz gibi bir genişlemeye izin verecektir.

  Kozmik mikrodalga arka plan ışımasının bulunduğu yüzey bizim olay ufkumuz, gözlemlenebilir 3 boyutlu evrenin tüm verileri bu 2 boyutlu yüzeye yazılı. Gözlemlediğimiz kara deliklerin tüm içeriğinin bilgilerini olay ufkunda yazılı olduğu gibi. Kozmik mikrodalga arka plan ışımasını aslında Hawking Işınımı denilen şey, o kritik anda var olan kuantum dalgalanmasının haritası. Peki gözlemlediğimiz kara deliklerde bu ışımayı neden hala tespit edemedik derseniz aradaki fark birinin istisnasız her yönden geliyor olması.
  Origin 03 Ağustos 2017
 • +1
  Cazip bir fikir.
  Ancak Kozmik arka plan ışıması ile Hawking ışıması arasındaki benzerlikleri nasıl tanımladığınızı göremedim.

  Bir de karadeliğin merkezine yakın kısmını, ışığın geri dönememesine dayanarak, nasıl ele alıyorsunuz?
  Eğer belirttiğiniz gibi ışıktan hızlı genleşme ise, Bizden berideki galalksilerin de bize çok hızlı yaklaşıyor olması lazım. Oysa salt Andromeda bize yaklaşıyor ki, o da kütleçekim kuvvetlerinden dolayı.
  Not: Yüklediğiniz dosya açılmıyor.
  Hiç Kimseyle Tartışmaz 03 Ağustos 2017
 • 0
  resim deneme(şuan iki linkte açılıyor bende) https://ibb.co/kFsSNF

  Kuantum dalgalanmalarını konumuz gereği biz sadece yüzeyinde gözlemleyebilecek olsak ta evrenimiz gibi kara deliğin tamamı için geçerli olması gerekir. Kuantum dalgalanmaları ortama bağlı olarak enerji kazanır ve son yayılma yüzeyinin oluştuğu an bizim gözlemlediğimiz en enerjik andır bu yüzden görülür.

  Ortaya çıkan desenin gözlemcinin uzay zamanındaki tüm hız farklarını ve madde yığılmalarını meydana getirmesi o enerji seviyelerinde maddenin oldukça akışkan olmasından kaynaklı olağandır. Hologramcılar kara deliklerin tüm bilgisinin olay ufkunda yazılı olduğunu söylemesi gibi evrenimizin tüm bilgisi bu yüzeyde yazılı oldukça benzer. Homojen ışıyan bir kara deliğin içi aynı şekilde homojen olacaktır evrenimiz gibi yığılmalara izin vermeden.

  Son iki sorunuzu biraz daha detaylandırabilir misiniz? Andromeda ve Samanyolu Galaksisinin bulunduğu uzayın birbirine doğru kapalı olduğunu çarpışacaklarını ve açık yada kapalı oluşunun madde yoğunluğu(kütle çekimi) tarafından belirlendiğini özellikle belirttim.
  Origin 03 Ağustos 2017
 • -2
  neye dayanarak ?evet bunu öne süren bilim adamlari anca sadece varsayim
  mimiuzay 03 Ağustos 2017
 • 0
  @origin;
  karadeliğin içindeysek diğer karadelikleri nasıl açıklıyorsunuz_?
 • +1
  Karanlık Profil,

  Işık hızının sonlu oluşu yer, yön farketmeksizin olay ufukları yaratabilir.

  mimiuzay,

  Dayanaklarım ortada. Bunun aksini ispatlayabilir, düşünceyi kuvvetlendirebilir yada soru sorabilirsin. Sonuçta hiç birimiz Cern'den yada Hubble teleskobundan gelen verileri değerlendirmiyoruz, amacım sadece beyin fırtınası.
  Origin 03 Ağustos 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap