• 0

  Kuantum dalgalanması hakkında

  venividi 28 Temmuz 2017
 • 0
  Kuantum dalgalanmasını araştırdığım zaman, çok kısa zaman için var olan biri negatif biri pozitif enerjiye sahip 2 parçacığın birbirini yok etmesinden söz ediliyor. Bu parçacıklar tam olarak nedir ? Ve bildiğiniz başka detay paylaşırsanız sevinirim.
  venividi 28 Temmuz 2017
 • 0
  Kuantum dalgalanması Heisenberg'in bahsettiği şekliyle sınırlı bir alandaki enerji miktarının geçici değişimidir. Bu durum madde ve anti-madde çiftlerinin var olmasına neden olur. Genelde bu sanal parçacıklar bir birini yok eder ama lakin madde ve anti-madde asimetrisi (yani birinin nicelik olarak diğerinden birazcık daha fazla olması) gibi bir durum söz konusu olursa bir anlamda hiçlikten madde var olmuşolur ve tıpkı bizimki gibi bir evren dahi ortaya çıkabilir (mi?)
  Yelkan Kafkas 28 Temmuz 2017
 • 0
  Yelkan Kafkas'a ek olarak:
  Belirttiğiniz olay (madde-antimadde çiftleri) bir çok ortamda oluyor. Hatta yüksek enerjili ışınların atmosferimize girmesi esnasında da olabiliyor. Ama oluşan madde-anti madde çifti hemen birbirini yok ettiği için, çarpıştırıclardaki biraz daha uzun ömürlü olanları haricinde doağl ortamlarda saptamak çok zor gibi...
  Ama bilimciler evrendeki bu oluşumları gözlemlemenin bir yolunuda buldular.

  Bunun en güzel örneği ise, Hawking'in karadeliklerle ilgili verdiği örnek. O kadar yoğun bir kaynaşma oluyor ki kara delik kıyısında, elektron-pozitron çiftleri oluşuyor. Büyük bir çoğunluğu ardından birbirini yok ediyor ama çok az bir kısmında, anti-elektron/pozitron karadelik tarafından yakalanıyor.
  Yalnız kalan elektron ise uzaya salınıyor.
  Bildiğim kadarı ile böyle bir tespit var. Hatta ilk başlarda bunu "karadelikten kütle çıkışı-kaçışı " olarak yorumlayanlar bile oldu.
  Hawking öngörüleri ile bunlara anlamlı ve tutarlı açıklamalar getirdi.

  Diğer yandan uzay dokusunda, sakin olan yerlerinde de nadiren- olasılık dahilinde- bu tür var olup, yok olmalar sürekli gerçekleşiyor. Ancak bu tür sakin ortamlar için ne açıklama getirilmişti unuttum. (Varsayımım daha cazip gelmişti...)

  Bence; hiç yoktan bir şeyler var olamaz. Bu nedenle bir yerde parçacık-anti parçacık çifti oluşuyorsa, bunun anlamı : Zaten orada var olan ama tespit edilemeyen bir enerji yoğunluğunun, bazı özel koşullar neticesinde, nötrlüğünü (?) kaybedip, tespit edilebilir hale gelmesidir.
  Varsayımımda da, bu mantıktan yola çıkıyor.

  (*) Nötrlük; Enerjinin pozitifi, negatifi olmaz ...Enerji enerjidir. Ama potansiyeli olabilir. Potansiyele sahip ama tekilleşmiş enerji yapılarını, nötr olarak anıyorum.
  Yani nötrlükten çıkmak (*) demek; tekilleşmiş formdan çıkıp, boyuta-titreşime sahip bir varlık kazanma eylemidir.
  * Bir yorum(um) dur. Farklı yorumlar da kullanılabilinir.

 • 0
  Kuantum insanda bulunan akıl ile düşüncenin ana parçasıdır bu düşünce ile beklentinin arasında gelişen titreşim ile oluşan fıraknsa kuantum denilmiş idir bu düşünce de oluşan titreşim fıraknsına ulaştım ve kuantum oluşumunu gerçekletirebilirim bunu yapmamı görmek isteyen 05319450203 Hatay antakya bunu merak eden var ise çalışmalarımı birlikte çalışma ortamı ve imkanı olan ile daha da şaşırtıcı sonuçlar oluşturacagıma İnanan ulaşsın
  Ali osman tugay 21 Ocak 2020
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap