• 0

  Elektromanyetik dalgaları ve radyo dalgalarıyla iletişimi açıklar mısınız

  Bora Şenel 10 Şubat 2015
 • 0
  Elektromanyetik dalgalar teorisi, James Clark Maxwell’ in doğanın dört temel elektriksel etkileşim denklemini bir araya toplaması ile oluşturuldu. Teorik olarak yaptığı hesaplamalar ile elektromanyetik ışınımın hızının bir c1 sabitine eşit olduğunu buldu. Daha sonra Heinrich Hertz’in elektromanyetik dalgaları üretmek ve saptamak için yaptığı deneyler Maxwell’ in teorik çalışmalarını doğrular nitelikteydi. Elektromanyetik dalgalar böylece uygulamalı olarakta kanıtlanmış oldu.

  Elektromanyetik dalgalar birbirine dik elektrik ve manyetik alanlardan oluşur. İlerleme doğrultusu ise bu iki bileşene de dik bir yöndedir. Örneğin; düzlem bir elektromanyetik dalgada elektrik alan +x yönünde, manyetik alan +y ekseni üzerinde salınım yapıyorsa, dalganın ilerleme yönü bu iki eksene dik olan +z ekseni yönünde olacaktır. Elektromanyetik dalgaların, Maxwell’ in denklemlerinden yararlanarak elektrik alanın manyetik alanı, manyetik alanında elektrik alanı doğurması ile bir döngü şeklinde ilerlediğini söyleyebiliriz. [ Başka Bir Konudan Alınmıştır ]
  Doğukan Ercan 11 Şubat 2015
 • 0
  Daha spesifik sorarsanız daha iyi olabilir. Böylesi çok genel bir soru ve cevabı çok büyük olabilir :)
  Cihan Şenyüz 17 Şubat 2015
 • 0
  EM Dalga elektrik yüklerinin hareketinden kaynaklanır. Elektrik ve manyetik alanlar dalga olarak uzayda Işık hızıyla ilerler.
  Bu hızlı yayılmayı keşfeden bilim adamları haberleşmede kullanılmaya başardılar (Marconi). Oturduğu yerden yüklerin sayısını değiştirerek çok uzaklara sinyal gönderildi.
  oktay eldem 11 Mart 2015
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap