• +1

  uzayda madde yoksa su neden soğur

  onur öztürk 13 Mart 2011
 • 0
  Uzayde madde olmaması bana uzak geliyor. Gözlemler sonucu herhangi bir madde olmadığını sanabiliriz ama karanlık maddenin enerjiyi almadığını nereden biliyoruz?
  Ali Kaplan 23 Mart 2011
 • +1
  yada suyun kızılötesi ışınlarla enerji salmadığı ne malum biliyoruz ki bir madde ışık yayarakta soğuyabilir...
  porofsercan porofser 06 Mayıs 2011
 • 0
  soruyu okuyunca baya bi salaklaştım "hakkaten nasıl oluyo ya" dedim
  ama cevaplar ilaç gibi geldi
  sidar elçi 28 Mayıs 2011
 • 0
  uzaydaki sıcaklık -270 bildiğim kadarıyla suyun soğuma sebebinin 1. nedeni olabilir ayrıca uzayda bilinmeyen bi sürü madde var bunların keşfedilemsi lazım sadece o kadar :)
  ahmet çetin 23 Haziran 2011
 • 0
  Einstain in sözü şöyle soğukluk aslında yoktur, soğuk dediğimiz şey ısının yokluğudur. Yani soğukluk bi enerji türü olarak görülsede bu aslında madddenin ısı olmadığındaki doğal halidir. Sonradan etkiyen enerji ısıdır. Isı yoksa madde normal haline dönmek isteyecektir buna soğukluk diyoruz. Bunun için ısı vermesine ve madde olmasına gerek yoktur. Isının varolması için madde veya enerji gereklidir ancak bu olmadığında gerçekleşen doğal sonuç soğumadır.
  Burak Kayadelen 06 Ağustos 2011
 • +1
  sevgili onur
  güzel bir soru sormuşsun
  40 derecedeki bir suyu uzaya koyarsak bu su sadece radyasyon yaparak soğur. Yalnız bu soğuma oldukça uzun bir zaman alır. Aslında boşluk çok iyi bir ısı izolatörüdür. Yani iletim ile soğutma diğer bir deyişle bir maddenin bu sudan enerji alıp götürmesi söz konusu olmaz. Dolayısıyla sadece radyasyonla soğuma olur. Peki bu radyasyonu kim alır diye sormassın umarım.
  oktay eldem 24 Kasım 2011
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap