• 0

  Deniz suyu neden tuzludur? Dünya'da denizler tatlı sulardan oluşsaydı, canlılarda ve doğal hayatta ne gibi farklılıklar oluşurdu?

  Ugur Yardım 08 Temmuz 2017
 • +2
  Yağmur yağarken atmosferdeki karbondioksitin bir kısmı damlalarda çözünür. Bu da yağmurun bir miktar asidik özellik kazanmasını sağlar ve kayalarla temasında korozif etkiye neden olur. Çeşitli iyonlarla zenginleşen yağmur suyu ya da tatlı su, en nihayetinde okyanusla birleşerek beraberinde bu iyonları da taşır. Yani sodyum ve klor iyon halde okyanuslarda birikerek suyun tuzlu olmasını sağlar.

  Canlılık çevre koşullarına ayak uydurmak amacıyla evrim geçirir ve hayatta kalır. Bir canlı bu iyon derişimi yüksek suda yaşayabilirken diğer canlı tatlı sulara uyum sağlamıştır. Bu süreç de sürekli olarak devam eden ve uzun yıllar sonucunda canlılarda önemli değişiklikler oluşmasını sağlayan dinamik bir işleyişin sonucudur. Bir anda okyanusların tatlı sudan oluşması gerçekçi bir soru olmasada yüksek iyon derişimine ihtiyaç duyan canlıların öleceği, fakat belki de bir çok kuşak sonra tatlı suda yaşayabilen farklı canlıların oluşmasına da neden olabileceği söylenebilir.

  Daha ayrıntılı cevap için tuzlu suda yaşayan canlılar ile tatlı suda yaşayan canlıların fizyolojik farklılıklarını araştırmak gerek
  Vide supra 09 Temmuz 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap