• 0

  Evrenin yaşı ilerledikçe evren soğuyorsa ve entropi mutlak sıfırda durma noktasına geliyorsa bundan 1 milyar yıl sonra düzen durumu artacakmı ?

  Ceyhun Cihan 19 Haziran 2017
 • 0
  bu evren hakkındaki onlarca teoriden biri evrenin kütleler arası çekim kuvvetiyle evrenin görmediğimiz kısımlarındaki ağır kütlelerle karanlık maddede dahil birbirine yaklaştığını sonunda tekrar büyük patlamadan önceki gibi olucağını sonra tekrar etkileşim sonucu patlayıp evreni oluşturacağı teoriside var nöyle sonsuz bir döngü olduğu hakkında evrenin
  onur cem dağ 19 Haziran 2017
 • 0
  Evren henüz çok genç. Genişleme oranına bağlı olarak, ortalama ısısı elbette düşecek ama sıfır kelvin noktasına ulaşabileceğini sanmıyorum.
  Çünkü evrenin genişleyebilmesi için bir iç basıncı olmalı. Yani bir enerji yoğunluğu...Bu evrenin dokusunun enerjiden oluştuğuna da işaret bence. Bana göre evren dokusu bir akışkan, bu nedenle genişleyebilmesi için evrenin dışındaki basınçtan daha fazla olmalı içeriği.

  Evrenin dışında bir basınç düzeyi olduğunu düşünüyorum. Aksi halde evren bu şekilde düzenli ve homojen değil, patlamış bir balon içindeki gazlar gibi aniden ve oldukça heterojen genişlerdi. Bu iç ve dış basınçlar eşitlene kadar, genişleme sürecek ve o noktada genişleme duracak bence...

  O noktadan sonra evrendeki tüm maddenin, enerji formuna kadar parçalanacağını düşünüyorum. Çünkü maddenin kütleli varlığını sürdürebilmesi için, evrenin genişlemesinden kaynaklanan ivmeye ve genişlemeden kaynaklı yansıma dalgalarına ihtiyacı var diye düşünüyorum.

  İşte bu dağılım tamalnadığı zaman, evrenin tamamen ölü, hareketsiz ve durgun bir yapıya kavuşacağını düşünüyorum. Bu durumda homojen bir enerji yoğunluğu olacak ve entropi durmuş olacak.

  Siz entropiyi düzenden düzensizliğe geçiş olarak tanımlıyorsunuz. Bence ise entropi, evrendeki enerjinin homojenleşme çabasının ürünü. Çünkü, entropinin sürekli devam ettiği ve bittiği son nokta, sistemin homojenleştiği nokta oluyor.

  Yani evren bence şu anki düzensizlikten, düzenli homojen yapıya geçmeye çalışıyor. Düzeni bozan şey ise, maddenin varlığı. Çünkü madde enerjinin yoğunlaşmış hali.
  Tüm maddeler enerjiye dönüşene kadar bu süreç sürecek gibi... Bu milyarlarca yıl sürcektir.
  Bir elekronun bozunum süresini 40-50 milyar yıl arası hesapmışlar. Gerisini düşünün artık...

  Önemli olan evrenin sonunun nasıl olacağı değil. Büyük ihtimalle insanlık göremeyecek bile.
  Bu sona giderken bizi nasıl etkileyeceği...

  Bu çerçevede 1 milyar yıl sonra çok fazla bir şey değişmez. Homojenlikteki artış farkedilir mi bilemiyorum amaartış çok fazla olmayacaktır bence...
 • 0
  Sıcak olma yada soğuk olma , evrenin olması gereken standart bir ısısı var kabul edilirse dediğiniz olabilir. Ama evren de hiç bir standartın olmadığı ve olmayacağı düşünüldüğünde son derece ehemniyetsizleşir.
  Tamamen bilinçli şaşmalarla hem element çeşitliliğini artıran evren , aynı zamanda , asla bir standart oluşturamayacak şekilde büyümektedir.
  Evrenin büyüme şekli net bir şekilde tüm dışa açılımılı gezegen sistemlerininin ortalarında o spiral auronun ortasında ki merkezde oluşturduğu "YILDIZ" o sistemin güneşinin, auro spiralin çapı ile doğru orantılı olarak edindiği cüsse ile üreteç olarak çalışmasıyla devam eder.
  -Soğuk olma durumu ise bir şekilde dışa değil içe doğru dönmeye başlayan auro spiralin girdabında kalan tüm cisimlerin atomlarının ,elektron yörüngelerinin daralması ile de sıkışan ve küçülen tüm cisimler "EKSİ ENERJİ-ELEKTRİK" üreteci durumuna dönüşen auro spiralin merkezinde ki mevcut söylem ile "KARADELİK" , benim tarifimle ise "SOĞUK GÜNEŞ" in merkezine doğru yaklaşırlar.
  -Evrende doğal soğuk olarak tanımlabilinir tek soğuk kaynağı da bu "SOĞUK GÜNEŞ" lerdir.
  Saygılarımla.
  Muzaffer Erdem
  muzaffer erdem 20 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap