• -1

  Higgs bozonu nedir?Özellikleri nelerdir?

  Mr.Physics 04 Şubat 2015
 • 0
  hala teori olarak durmakta diye biliyorum hala varlığı kanıtlamadı önemi ise fizikte eksik olan maddeni neden kütlesi vardır sorusunu cevaplayacaktı
  sinan car 05 Şubat 2015
 • 0
  higs bozunu daha yeni bulundu sanırsam 3 hafta flan oldu bulan kişilere nobel ödülü verildi bilim adamları nekadar fizikte eksik olan maddeni neden kütlesi vardır ' ın cevabını arasalarda higss in aramnma sebebi başka . Çok Detaya inmeden bahsediyim. Patlayıcalar tarihini bilirsiniz barut falan. Atom bombası yapıldı. Sonra amerika Hidrojen bombası yaptığını ve atom bomdasından kat kat güçlü olduğunu açıkladı. Şİmdidie sıra higgste. Higgs Öyle Bir Şeydiriki Onu Kullandığınız Bir Silahla Elinize Ateş ederseniz eliniz hatta vücudunuz enerjiye dönüşür. Çünkü madde anti maddesiyle karşılaşırsa enerji olur. bu yüzden higgs çok tehlikeli bişey aslında . Evrende Hiç bilinmemesi gereken şeyler vardır eğer yanlış ellere geçerse çok kötü sonuçlar doğurabilir. Higgs Te Böyle bişey . Tüm evreni yok edebilecek potansiyeli içinde bulunduran bişey . İnsan oğlu kendi sonunu kendi hazırlıyor. Ne İçin ? Güç Para İtibar
  Fatih Orucoglu 05 Şubat 2015
 • -1
  Peki neden Higgs bozonu o kadar tehlikeli?
  Mr.Physics 05 Şubat 2015
 • 0
  Higgs bozonu kullanılacagı amaç dogrultusunda zararlıdır. Yani kullanış amacına göre degişir zararlı olup olmayacagı. En basidinden düşünün @Fatih orucoglu'nunda söyledigi gibi madde+anti madde=enerji olarak bu elde ettigimiz enerjiyi hayatımızın geri kalanını daha rahat ve daha düzenli bir şekilde geçirmek için harcayabiliriz. Yeni teknolojiler yeni aletler süper model araçlar dev binalar herşey için kullanabiliriz.
  -Şimdi asıl soruya gelirsek higgs bozonu nedir ?
  "Higgs alanı dediğimiz şey, bütün evrenin sahip olduğu tüm alanı ifade ediyor. Bu analojide de bir odayı dolduran tüm insanlar Higgs alanı olarak tarif edilebilir.

  "Yine analojiye göre odaya ünlü bir kişi giriyor ve odadaki insanlar bu ünlü kişinin etrafını sarıyorlar. Bu ünlü kişinin odaya girdiği andan itibaren insanların etrafını sarmasından ötürü yürümesi zorlaşıyor ve sarf ettiği enerji de artıyor. Ünlü kişinin bu odada yürüyebilmesi etrafını saran insanlarla birlikte geliştiği için ünlü kişinin çok fazla enerji harcaması gerekiyor. Fakat tam o sırada odaya yeni giren bir kişinin bu oda içerisinde yürümesi daha kolay oluyor."

  "Fakat bazen insanlar arasında yayılan bir dedikodu bile tüm insanları küçük bir alanda toplayarak o alanın etrafında bir kümelenme oluşturabiliyor. Yani odaya ünlü biri girmese dahi buna dair yayılacak bir dedikodu ünlü bir kişinin odada olmasıyla eşdeğer etkiyi yaratabiliyor."

  "İşte Higgs Bozonu da evrendeki bu alan içerisinde ortaya çıkan uyarılmalar sonucunda bazı parçacıkların tek bir yerde kümelenmiş halini ifade ediyor. Tıpkı bir oda içerisindeki insanlar arasında yayılan dedikodu sonucunda tüm insanların küçük bir alanda toplanması ve diğer alanların boş bir hale gelmesi gibi."
  İhsan Karataylı 06 Şubat 2015
 • 0
  Peki higgs bozonu maddeye nasıl kütle kazandırıyor?Cevaplarsanız sevinirim.
  Mr.Physics 11 Şubat 2015
 • 0
  Ebru Şimşek 04 Nisan 2015
 • 0
  Merhaba,Higgs bozonu keşfedilmiştir. Buna dair ilk açıklama 4 Temmuz 2012 de yapılmıştır. Higgs'i doğru biçimde anlamak için aşağıda yazdığım linklere bakmanızı rica ediyorum. http://www.bianet.org/biamag/bilim/139713-herkesin-anlayacagi-dille-higgs-bozonu http://www.phys.boun.edu.tr/~ozcan/files/SESdergisiHiggs.pdf
  Ebru Şimşek 04 Nisan 2015
 • 0
  Son bir öneri ise, bilimsel konular hakkında doğru veriler için arama yaparken özellikle akademisyenlerin yazılarını okumak faydalı olacaktır.
  Ebru Şimşek 04 Nisan 2015
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.142 soru

30.877 cevap

31.202 kullanıcı

Giriş Yap