• 0

  Merkezkaç kuvveti gerçekten var mıdır? Eğer yoksa dışarı doğru bizi iten kuvvet nedir?

  Hasan Er 13 Haziran 2017
 • 0
  Bildiğim kadarıyla merkezkaç kuvveti Newton yasalarına uymayan bir şey. Bu yüzden kabul edilemez. Bizi dışarı doğru iten kuvvet derken neyi kastediyorsunuz ? örnek verebilir misiniz ?
  bilimsel bilgi 13 Haziran 2017
 • 0
  @Bilimsel Bilgi , cevapta biraz acele etmişsiniz... :-(

  Ben özetleyeyim ama sayfaya cevap veren arkadaşlarınkine dikkatle bakın. Epey işinize yarayabilir.

  Merkezkaç kuvvetini incelerken, merkezden herhangi bir uzaklıktaki herhangi bir "noktanın" durumunu inceleyin.
  Bu noktaya uygulanan kuvvetleri, billeşkesini ve her bir özdeş noktadaki bir parçacığın bu kuvvete maruz kaldıktan sonra izleyeceği "doğrusal rotayı" (ki bu kısmı özellikle Newton yasalarını selamlıyor.) biz bileşke sonuç olarak ele alıyoruz.

  Tencere kapağını yerde topaç gibi çeviriniz, içine bir kaç tane erik atınız... Kapak merkezi etrafında dönerken, eriklerin durumu nedir? İşte dairesel hareket, merkez kaç kuvveti bu... :-)

  İlginç olan dairesel hareketin getirdiği momentumun, kütle çekimine karşı bağımsızlığı varmış gibi...Jiroskopları inceleyin. Seveceksiniz.


 • 0
  benim okuduğum sayfalar yanlış bilgide veriyor olabilir. Jiroskoplar da güzelmiş.

  @Burtay Mutlu

  ağır birşeyi çevirirken kütleyi hissetmiyoruz. Bu kütleyi hissetmemizin sebebi nedir tam olarak ? eylemsizlik yasasıyla alakası mı var ? anlamadığım kısım bu.
  bilimsel bilgi 13 Haziran 2017
 • 0
  Bu konuda benim için bile oldukça "fantastik" düşüncelerim var. Bilgi arayışınızda bunları paylaşmam doğru olmaz. Sizi doğru bakış açısından uzaklaştırabilir.

  Kütleyi hissetmemek ile kast ettiğiniz durumu pek anlamadım. Ama dönen bir cisimi sistem olarak hareket ettirmek, durağan olandan daha kolay. Çünkü sistemin içindeki zıt yönlü kuvvetler biribirini sıfırlıyor (nötralize etmiyor, sıfırlıyor) bu da iveme için daha az kuvvet ihtiyacı doğuruyor.

  Bu konuda henüz esasen ciddi bir çalışma-incelme-araştırma yapmadığım için sadece gözlemlerimi paylaşabiliyorum. Net bir sonuç iddiasında bulunamıyorum. Diğer arkadaşların paylaşımlarına bakın. Eski sorular arasında da benzer konular vardı.
 • 0
  Newtonun birinci yasası, cisim dış bir kuvvete maruz kalmadığı sürece hareketine düz bir doğrultuda devam edeceğini söyler. Dış kuvvete maruz kaldığında ise doğrultusu değişebilir ya da hızı artıp azalabilir. Matematiğe girmeden bakarsan merkezkaç kuvveti aslında bu düz doğrultuda giden cismin harekete gösterdiği eylemsizliğin tamamen aynısıdır. Yani f=ma konusunda değişen bir şey yok sadece hızdaki ya da momentumdaki değişimi hesaplaman yeterli ispatlayabilmen için.

  Başka açıdan bakarsan harekete sahip bir cismin momentumunun olduğunu ve momentum üzerinde değişiklik yapmanın kuvvet gerektirdiğini düşünebilirsin. Araba içerisinde düz giderken mv'lik bir momentumun var ve viraja girdiğinde bu mv olan momentumun yönü değişiyor ve hissettiğin bu farklı gelen kuvvet momentumun zamana göre türevi aslında(Dp/Dt)=ma=f.

  Topu ipe bağlayıp sallamaya başladığında aslında sürekli topun momentumu üzerinde değişiklik yapıyorsun. Momentumu hızla aynı yönlü oklar olarak düşünebilirsin ve okun boyu da büyüklüğüyle doğru orantılı dersek; topu ne kadar hızlı çevirirsen bu okları o kadar büyütüyorsun ve bu sefer daha büyük bir momentumu tekrar düzetmek zorunda kalıyorsun.

  Ağır bir şeyi çevirmenin kolay olması ise cismin geometrik şekline bağlı aslında. Yani örneklere göre bu yorum değişebilir. Veritasium kanalının dünyanın dönmesi ile ilgili kısa videosunu önerebilirim. https://m.youtube.com/watch?v=9zso7ChaQXQ
  Vide supra 14 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.075 cevap

30.545 kullanıcı

Giriş Yap