• 0

  Bir parçacığın spini değişebilir mi?

  Aizen-sama 13 Haziran 2017
 • 0
  Spin, tanımlanan parçacığın temel özelliklerinden biridir. Eğer bir parçacığın spini değişseydi, tanımlanan parçacıkta yeni- farklı olurdu.
  Hesaplamalar sonucu, spini değişen parçacıkların kütlesinin de değişeceği öngörülmüş diye biliyorum. (Eğer yanlış hatırlamıyorsam, okuduğum kaynağı bulunca paylaşırım.)

  Yani bir önceki parçacık, spin değişince artık "aynı parçacık olmuyo"r. Hatta aynı parçacığın farklı bir türü de olmuyor. Tamamen "yeni ve farklı bir parçacık" oluyor.

  Bundan yola çıkarak, spinin değişmeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

  Peki, eğer spin değişimi ile kütle değişimi ve parçacık tanım değişimi oluyorsa bu durumu nasıl yorumlayabiliriz?

  (Kelimeleri seçerek kullanmaya çalışıyorum.)

  Bence, en başta kütle her ne kadar yoğunlaşmış enerji desek de, sabit değerinin oluşmasında sadece parçacığın içerdiği enerji miktarı, tek belirleyici gibi durmuyor.

  Sanki ikinci bir kuvvet (belki daha çok) enerjinin kütle olarak oluşumunu şekillendiriyor gibi...
  Varsayımımda bunu genişleyen evrenle hareket eden enerji paketçiğinin, genişleme kaynaklı "Zaman Taşıyıcı Dalgalar" (EGD) arasında kalması ve (tıpkı akıntıdaki bir yelkenlinin rüzgara karşı en uygun sabit duruşu gibi) bir duruş (spin) sergilediğini iddia ettim.

  Buna göre kütle, bu iki zıt kuvvetin (genişleme ve zaman) arasında bir denge duruşu sergileyen parçacığı anlatıyordu.

  Özet: İçerilen enerji miktarı (gemi gövdesi), akıntıda (genişleme) sürüklenirken, karşı yönden gelen rüzgar ile (Zaman- EGD) bir duruş (spin) sergiliyor. Geminin üzerindeki gemiyi sıkıştıran kuvvetlerin toplamı kütleyi oluşturuyor.
  Ancak geminin duruş açışı değiştiği zaman, bu kuvvetlerin gemi üzerine uyguladığı kuvvet vektörlerinin açısı da değişiyor. Böylece gemiyi sıkıştıran kuvvetler toplamı; kütle değişiyor.

  Peki niye gemi ? Geminin baş ve kıç tarafları arasındaki alanı ileri-geri bir boyulu titreşim alanı olarak hayal edebiliyorum.
  2 veya 3 boyutlu bir düşlemde, sağa-sola titreşimi ile bir alan veya yukarı-aşağı ile bir hacimde ekleyebiliyoruz bu örneğe...

 • 0
  1kg hidrojen füzyona uğradığında 0.993kg helyum ve 0.007 c kare jul enerji açıya çıkıyor. 7g hidrojenin spini önceden 1/2 iken tam sayılı bir spine dönüşüyor(0-1-2 emin değilim). Parçacığın formu değişsede spin değişmez bir şey değil.
  venividi 13 Haziran 2017
 • 0
  Bilmiyorum. İncelemek lazım. Ama hidrojen bir parçacık değil. Atom. Bir çok parçacığın birleşiminden meydana geliyor.

  Daha çok, atom altı temel parçacıklar üzerinde yazıştığımızı düşündüm. Belki yanılıyorumdur ama ben konuyu en azından bu temel parçacıklar düzeyinden ele aldım.

  Atomların spinine gelince, Atomların rotasyonal hareket yapması olası, yani bir eksen etrafında dönmesi..
  Ama bu kast ettiğimiz spin değil. Eğer öyle olsaydı, parçacıkların spini söz konusu olduğunda, "içsel özellik" olarak değil, parçacığın "kendi ekseni etrafındaki rotasyonu" olarak tanımlanırdı.

  Benim bildiğim, Spin eksene göre bir dönüş-rotasyon değildir. Tam tersi parçacığın dönüşe yani rotasyona maruz kalması sonucu , eski durumuna veya görünümüne kavuştuğu dönüş sayısıdır.
  Yani 1/2 tur atınca karşımıza çıkan parçacık aynı oluyor. Veya 1 tur atınca...
  Mesela sıfır spinli parçacığı ne kadar çevirirseniz, çevirin karşınıza hep aynı parçacık çıkıyor.
  Gibi...

  İngilizce de "spin ve rotation" tam eşdeğerli kelimeler değiller. Ama Türkçe'ye birbirlerini ikame edecek şekilde girmişler. (Araba spin yaptı denince mesela , arabanın tekerinin dönmesini düşünürüz. Oysa arabanın tekerinin dönmesine rağmen, arabanın pozisyonunun değişmemesi tanımlanmıştır esasen...)

 • 0
  hidrojeni oluşturan kuarklar ve elektron 1/2 spine sahip. 1/2 spinli parçalar 720 derece çevrildiğinde ilk çevirmeye başladığımız konuma geliyor gerçek çok ilginç :)
  venividi 13 Haziran 2017
 • 0
  kısacası bir parçacığın spini maruz kaldığı kuvvete göre değişebilir ama parçacık farklı bir parçacık olur . değilmi ?
  onur cem dağ 13 Haziran 2017
 • 0
  Açıkçası bilmiyorum. Çünkü farklı spindeki parçacıklar, özellikleri ve tepkileri ile tamamen farklı bir parçacıklar.
  Bilgi düzeyim yetersiz. Bu konudaki çalışmalara ve bunlar hakkında üretilmiş matematik deneylerine ve yorumlara bakmak lazım.

  Spin, parçacığın istemsiz bir içsel duruşu olmaktan öte çok daha önemli bir işleve sahip olmalı. Hiç bir özellik sebepsiz olamaz.
  Spinin önemini sahip olduğum bilgiler ışında, mantık yürüterek, varsayıma uygulamaya çalışıyorum.

  Onur Bey'in yaklaşımından yola çıkarsam; Haklı. Ortaya çıkan parçacık tamamen yeni bir parçacık, eski parçacık ile herhangi bir ilişkisi kalmıyor olmalı.

  Ama bu "spinin değişebildiği "anlamına gelmiyor... (?)
  (Aslında şaka gibi, yaradılış düzeyinde artık değişen bir şey, dönüşmüş olmuyor, "tamamen yeni" oluyor. Her halde Yaratıcının koyduğu sınır bu...)

  Parçacığın spinini değiştirmek için kuvvet eklediğimizde, ortamdaki mevcut enerjiye ek enerji de eklemiş oluyor. Yani daha fazla enerji oluyor. Bu da farklı bir parçacık demek olur.
  Her durumda bir parçacığı tarif ederken, tanımları arasındaki spin değişmez. Farklı spin var ise o tamamen farklı bir parçacıktır. Gerekçesi ne olursa olsun.(Yukarıdaki akıntıdaki gemi varsatımında da bunu kullandım, geminin ya da yelkeninin açısı değişince üzerindeki bileşke kuvvetler toplamı da değişiyor. )
 • 0
  Herkese verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum, çok yardımcı oldunuz.
  Aizen-sama 13 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap