• 0

  Dördüncü boyut vasıtasıyla görünmezlik hakkında düşünceleriniz veAcaba üç boyutlu Evren'den ayrılıp onu dördüncü bir boyutun izleme noktasından gözlemleyebilir miyiz?

  SvdNr'Sng 10 Haziran 2017
 • -1
  4.boyut Uzay-Zaman boyutudur. Görünmezlik ile alakası nedir bilmiyorum.
 • +1
  Biz 2 boyutlu olguları nasıl algılarız? Örnek: kağıda bir kare çizsek içine cin aliyi yerleştirsek ve yanına ilk çizdiğimizle bağlantısı olmayan aynı kareyi ve içine cin ayşeyi eklesek cin alinin ve Ayşenin dünyası 2 boyutlu olduğundan asla birleşemezler kavuşamazlar etraflarında ki o çizgi kare onların aşılamaz evreni olmuştur bırak aşmayı derinliğin ne olduğunu bile anlamaları çok zor olur ama 3. Boyutu anlayabilen bizler bu cin ali ve ayşeyi kağıdın üstünden içorganlarına varacak kadar ayrıntılı bir incelemeye tabi tutabiliriz ve bunu yapmak için ekstrem ekipmanlara ihtiyacımız da olmaz bizim için çok basit bir olgudur bu şimdi bu örneği 3 boyutu anlayabilen bize uyarlayan 4. Boyutu anlayabilen bir varlığı düşün bize 2 boyut nasıl basit geliyor ve hiçbir çabaya gereksinim duymadan nerdeyse herşeyini bilebiliyorsak yani 2 boyutun tanrısı isek aynı şekilde 4. Boyutu anlayabilen ve orda yaşayan bir varlık içinde biz 2 boyutlu varlıklar gibiyiz onlar bizim tanrılarımız da diyebiliriz
  dark matter 12 Haziran 2017
 • 0
  Peki 3. Boyut varlıklar 4.boyut varlıkları dolaylı olarak algılayabiliyor mesela ruhlar alemindeki varlıklar için 4.boyuttan bahsetmek gerekirse 3.boyut varlıklar tarafından algılanabiliyor
  SvdNr'Sng 12 Haziran 2017
 • +1
  Görünmezlik, tek taraflı gözlem yapabilme imkanı demektir.
  Boyutlar, görünmezlik için uygun yapılar değiller. Yani efsanelerde, bilim-kurgu flimlerindeki gibi 4ncü, 5nci, 6ncı, ... vs.vs üst boyutlar yok.
  Çünkü evren tek ve bu boyutlarla iç içe yaşıyoruz zaten. Tanımlayabilecek olsaydık, tanımlardık zaten...

  Zaman boyutunu kullarak görümezlik ancak zamanda hareket ile mümkündür. Oysa evrenin bildiğimiz kadarı ile zaman gezginlerine tahammülü yok.

  Beşinci boyut olarak hızı ele alırsak (bu bilimsel değil, ana ait bir varsayım. Zaman ile olan zıt yönlü enerji ilişkilerine dayandırıyorum) bu seferde mekan ölçütünde bir hareket gerekiyor. Bu da gözlem yapmayı imkansız kılıyor.

  Eğer aradığınız görünmezlik sırrı ise, duyu organlarımızın ve ya cihazlarımızın algılama alt-üst sınırları dışında kalan frekanslara bakınız.
  Bir demir parçasının atomlarını uygun frekansta titreştirebilirseniz, artık bizim algılarımızın dışında kalır. Hatta bir gaz gibi geçirgen bile olabilir.
  Sadece "doğru nota" meselesi bu...
 • 0
  Anladım metamalzemeler var bir de bu konu hakkında bilgisi dahilinde olan var mı?
  SvdNr'Sng 12 Haziran 2017
 • 0
  -Bir haritacı olarak konu hakkında naçizane bir şey söyleyeyim,
  Boyuttan kasıt her hangi bir objenin yerinin tarifi-yani adresinin geometrik olarak anlatımıdır.
  bunu X , Y ,Z, olarak niteleriz.
  Ve bu şekilde kayıt altına alınan nesne istenildiğinde tekrar o adreste bulunulabilir.
  Ama bu 3 değerin arasına 1 yada 2 tane daha eklerseniz ki o zaman bu ekleyaceğiniz değerin kendisine ait bir ekseni olmak zorundadır ve o eksenin de hem artı yönü hem eksi olmak zorundadır,sıkıntıda orada başlıyor, 3 değerin dışında ki eklenecek her bir değer objenin şeklininde net değil bozulgan yani çok değişken bir hale getirir,ne tespiti nede aplikasyonu mümkün olmaz.
  Saygılarımla.
  Muzaffer Erdem
  muzaffer erdem 20 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap