• 0

  Bir bilimsel çalışma başlatılacağı zaman neden hep öncelikle fareler denek olarak kullanılır?

  Alperen Temirov 30 Mayıs 2017
 • +2
  Öncelikle her zaman fareler kullanılmaz. Sadece çoğunlukla fareler kullanılır çünkü insanın, enfeksiyonlara verdiği tepkilerden virüsler ile olan savunma mekanizmalarına kadar fareler insanlar ile benzerlik gösterir. Bazı durumlarda şempanzelerde tercih edilebiliyor. Bu tamamen deneyin içeriği ve deneyden beklenen sonuçların deneysel yada uygulanabilirliği ile alakalı.
 • +1
  Aslında ilk neden farece'nin bilinmemesi... Böylece farelerin deneylere karşı itirazları,
  duymazlıktan gelinebiliyor.
  Ama yine de biyologların, bu protestoları dinlemeyip kendi bildiklerini okudukları anlaşılmasın diye başka bahaneler üretmişler...

  Sözüm ona, "üreme hızı çok yüksek memelilerdenmiş. Böylece çok sayıda ve ucuza üretmek mümkün oluyormuş.

  Hem de bizimki gibi uzun ömürlü canlılarda, 3-4 kuşakta saptanacak olgular, mesela mutasyon etki oranı farelerde 1 yılda tanımlanabiliyormuş. (Doğduktan sonra 3 ay içinde cinsel olgunluğa erişiyorlarmış.)

  Sonra fare hızlı ürediği için, bağışıklık sistemini çabuk adapte eden ve sonraki kuşaklara aktaran bir memeli.

  Ayrıca memeli olmasından dolayı, çeşitli görev üstlenmiş uzman hücrelerin (kemik, kas, kan, kıl, sinir, protein, enzim, salgı, vs) genleri genellikle insan genleri ile aynı yerlerde ve şekillerde...

  Vs. Vs. ama ilk sebep, farelerin ne dediği anlaşılmadığı için itiraz hakkı verilmemesidir.
 • +1
  Haşere olarak görülüyor, ya ölecek ya da zarar verecek (verem gibi hastalıklar vs.) sadece gözüne hoş görünen hayvanları savunan 'hayvan severler' (çoğunlukla sosyal ağlarda hayvanları koruyalım adıyla videolar paylaşıp bu duyarlılığı hayatına yansıtmayanların) tepkilerine maruz kalınmadığından. Çoğu insan farelere sempati duymaz ama deney yapılan başka bir canlı olsa (köpek, kedi, insan vb.) bu insanlığa aykırı düşer -nasıl oluyorsa-. Tabi bunun içinde bir çözüm buluncaya kadar (mesela fiziksel tehlikeli deneylerde yapay maket kullanılması gibi) bir yerden vermek lazım. Belki farelerin sözü geçen bir dünyada denek olarak insanlar kullanılır.
  Şevval Ceylan 06 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap