• 0

  Sizce -bilimin geleceği açısından- bilinçli bir genç nasıl olmalıdır?

  Şevval Ceylan 27 Mayıs 2017
 • 0
  okulda bize öğretilen bilgidir fakat b,ze düşünmeyi öğretmiyorlar aradan bir kaç tane koyunluktan çıkıyor düşünmeye başlıyor yargılanıyor bilinçli bir genç olabilmek için bilinçli bir toplumun da olması gerek
  kardelen ekici 28 Mayıs 2017
 • 0
  Beklediğiniz kafanızdaki (veya sizi doğrulayan) cevabı alamayınca eksi'lemekte bilinç eksikliğidir.
  Bilinçli bir genç tanımından önce, "bilinç", "bilincinde olmak" kavramını doğru yere oturtmalısınız.

  En kısa anlamıyla bilinç; "yapılan bir iş veya eylemin, nedeninden, amacından, yönteminin uygun ve uygulanabilir olduğundan, olası sonuçlarından ve bu sonuçların etkilerinden tam haberdar olmaktır."

  Eğer bir eyleme kalkıştığınızda vey sonuçlandırdığınızda bu yukarıdaki konulardan biri veya bir kaçı eksik ise, bu konuda bilinçsiz hareket etmişsiniz demektir.
  Örneğin, "okula gidip ders görmek" eylemi. Bu konuda kaç kişi, eğitimciler dahil bilinçli?

  İnsanoğlu olarak, çok az veriyi sabitleyerek bir bakıma şansına iş yapıp başarıyoruz. Olasılık umutlarına dayanarak karar alıyor veya uyguluyoruz.
  Eğer toplumda da ilgili konuda, yeterince mantıklı örnek sunacak veri yok ise (çünkü biz primatlar çoğu şeyi taklitle öğreniyoruz) yapılan uygulamalarda bilinçsizce, körlemesine oluyor.

  Toplumun ve bireyin birbirini bilinçlendirmesi bir kısır döngüdür. Tavuk ve yumurta hikayesi gibi...
  Biri gelişmeden diğeri de gelişmez.
  Toplumsal düzeyde bu kısırdöngüyü kıramıyorsak, bireysel düzeyde tutum ve davranışlarımızla kırmaya çalışacağız.
  Tabii hiç kimse kendisini yaptığı işte bilinçli düşünmesin, her zaman gözden kaçan bir ayrıntı, hesaplanamamış bir sonuç olabilir ki oluyor.

  Bu da en baştan yaptığınız yapmamakla; başkalarının hatalarını veya yanlış anlamalarını yanlış değerlendirip, kullanıp, işbirliğini kaybetmemekle başlar.
  Biribirimize ve ortak bilgilerimize, deneyimlerimize muhtacız. Bilinçli bir genç önce bu bakışla başlar işe...
 • 0
  @Burtay Mutlu kusura bakmayın sitede yeniyim Kardelen Hanım'ın hatamı mazur görmesi dileğiyle...
  Şevval Ceylan 28 Mayıs 2017
 • 0
  Hata demeyelim, daha çok sonuç için "acelecilik" gibi geldi bana. Benim de aceleci hareket ettiğim oluyor. (Bu açıdan bakınca siz en az hata yapanımızsınız) Ama iyi yanı var; sayenizde bir bakış açısı, varsayım sundum. Hem de sizin yaklaşımız üzerinden;

  "Bilinçli bir (genç) insan olmak; planlanan eylemin hedef, yöntem ve sonuçlarını doğru değerlendirmek için çevreyle bilgi alışverişi şeklinde işbirliği yapmaktır." olduğunu ileri sürdüm.

  Gerekçem ise hiç kimsenin tek başına herhangi bir konuda, tüm ayrıntılara hakim olamayacağını ( olmasına da gerek olmadığını, bu konuda faydalanabileceği yetkin başka biri olabileceğini) düşünüyorum.
  "Bilinçli Genç" bu durumun farkında olmak ve buna göre davranmak olabilir.
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap