• 0

  Miguel Alcubierre'nin warp teorisi hakkında fikriniz nedir ?

  Gönenç Aksu 18 Mayıs 2017
 • +1
  Gönenç Aksu 18 Mayıs 2017
 • 0
  Turkce cevrisi yok mu
  yasin yasin 19 Mayıs 2017
 • 0
  Sayın Göneç Aksu, Warp teknolojisi çocukluğumuzun düşlerinden bir umuttur.
  Yapı olarak, uzayı önünden toplayıp, arkasında sıkıştırıp bunun enerjisi ile çok uzun mesafeleri çok hızlı almak olarak hatırlıyorum.
  Bir bakıma uzay-zaman dokusunu mekanik olarak ele alan bir yaklaşım. Böylece fiziksel mesafeler arasında da atlama yapılmış olacak.

  Bakışımda ise, uzay-zaman dokusu bu tür bir işlem için fazla esnek ve dağılgan. Yüksek akışkan bir doku olarak ele aldığım uzay-zaman'ı hareket vektörünün önünden alıp, ters yönde toplamak ve bir itme kuvveti sağlamak.
  Bu mümkün ise, denizaltının önündeki suyu pompalarla çekip, kıç tarafından basınçla fırlatması gibi olur bence.
  Elbette bir hareket getirir ama istenen hıza ulaşmak için çok enerji harcamak gerekiyor. Ve bence her durumda yeterince hızlanınca özel görelilik devreye girecektir.

  Buna karşın bu tür bir dokuda warp teknolojisinin arzu ettiği mantıktan benzeşim yaparak hareket etmek belki mümkün olabilir. (Önceki yazılarda da kast ettiğim solucan gemileri...)
  Onun mantığı ise, denizaltının önündeki su molekülleri arasındaki bağı zayıflatıp, dirençlerini düşürmesi ve diğer bölgelerden (yanal ve arka) gelen basınç ile bu direncin düşük olduğu alana itilmesine dayanıyor. Tabii bu da bir hayal ürünü.
  (Yani gemi önünde bir gerçek boşluk-vakum oluşturuyor. Ya da en fazla 1 metrelik bir solucan deliği.)


 • 0
  Warp biraz daha karmasık bir mantığa sahip. Normal fizik gibi uzay zamani düşünemeyiz. Uzay zaman da ışıktan daha hızlı gidilemeyecegi kesindir. Mesele uzay- zaman icinde kalarak bulunduğumuz uzayı hareket ettirmektir. Sörf mantıgı ile bakabiliriz. Sörf yaparken suya göre hızınız düşüktür ancak dalga kendi hızı ile sizi hızlandırır. Uzayda bir dalga oluşturulabilirse bu dalganın icinde kalarak ışıktan hızlı gidilebilir.
  Yahya Burç 27 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap