• 0

  Genel göreliliğe göre uzay-zaman kumaş gibidir peki sicime göre maddenin en küçük parçacığı 1 boyutlu ipliksi yapılarsa bu ipliksi yapılar kumaşin iplikleri gibi birleşmiş olabilirmi?

  Deniz Bayrak 03 Mayıs 2017
 • 0
  Peki " zar " neyden oluşur ?
 • 0
  Sicimler; kumaş üzerinde kütle kazanan, yoğunlaşmış enerjiler midir ? Ve 4 temel kuvvet sicimlerin farklı titreşmesi ile mi alakalı yoksa başka bir açıklaması mı var ? @Necmi Tüfek.
  Akılda kalıcı ve bol metaforlu açıklamaları tercih ederim fakat siz kendi bakış açınız ile açıklarsanız sevinirim yinede , (:.
 • 0
  Bence,

  Durgun, noktasal enerji; boyutsuz.Tekil.
  1 doğru üzerinde titreşen noktasal enerji; 1 boyutlu sicim
  1 doğru üzerinde titreşen 1 boyutlu sicim; 2 boyutlu sicim; zar
  1 doğru üzerinde titreşen zar; 3 boyutlu zarlar..
  3 boyutlu zarlar fiziksel olarak kapalı zarlar.

  Evren dokusu: 2 boyutlu zar sicim, titreşim alanı çok geniş,2 nci titreşiminin yönünden dolayı 3 boyutlu yapıda algılanıyor. (2 boyutlu karadeliklerin 3 boyutlu algılanması gibi ya da merkezinden tek noktadan basınç alan çarşafın 3 boyutlu yapı arz etmesi gibi. Ama buradaki metafor farklı; Her yönden ultrasonik ses dalgalarına maruz bırakılan suyun titreşim hareketi gibi veya sanki "denizden göğe yağmur yağıyormuş" gibi bir durum. Bu titreşim hareketi ile doku oluşuyor.
  Tek uzamsal boyut üzerindeki tek yönlü hareket de bu titreşim alanındaki enerji ile etkileşime giriyor.) https://4.bp.blogspot.com/-XJa4RFIWWoc/WPtjQIss9BI/AAAAAAAAETY/-aPHlOqoFjEc9emE6N6Bu6ykXPJJCm7BQCLcB/s640/image002.gif Başka bir amaç için hazırlamış olsam da , tek yönlü olarak ele alınca, aynı işi görüyor. Mesela yeşil alan. Bu canlandırma da bellli bir kapalı alandaki titreşimler zamanla birbirleri ile girişim yaparak, bazı bölgelerde yüksekliklerini değiştiriyorlar. Oysa sisteme dışarıdan ek enerji verilmiyor. )
  Kast ettiğim 3ncu boyutlu doku algısını sağlayan titreşimlerde işte böyle bir şey.

  Eğer titreşimlerin yüzey alanından bakarsak, hala 2 boyutlulular. ama hareketleri ile oluşan yapı 3 boyutlu. Bu haliyle Higgs alanı eşdeğeri. 3 boyutlu sicimler, bunun tek boyuttaki titreşim alanında etkileşime giriyor.
  Ama tamamen kütle karşılığı değil, enerji yoğunlaşması sadece. Kütle için başka koşullarda gerek. Yoksa her 3 boyutlu zar kolayca kütleleşirdi.

  Boyut; enerjinin titreşim alanı
  Sarılmış-kıvrılmış boyut; başka bir sicimin titreşimi ile önü kapatılmış alan.

  Zar, enerjiden oluşur. (Sanırım karadeliklerde, evrendeki serbest madde ve enerjiyi de tekilleştirerek bu dokuyu besliyor.)
 • 0
  Necmi Bey, Haklı tereddütünüzü be mantıksal yaklaşımınızdaki sağlamlığı kabul ediyorum.

  Diğer yandan "boyut'un ne olduğu?" konusu aslında oldukça soyut kavram.
  Çünkü elimizdeki uzamsal boyutlar, en, boy, yükseklik veya koordinat sistemi x,y,z boyut kavramını anlatmakta yetersiz kalıyor.

  Daha bunları oturtamamışken ve ancak somut, tutulabilir ölçümlere bağlamışken, bir de karşımıza soyut boyut kavramları çıkıyor. "Zaman" gibi...
  O da yetmiyormuş gibi, bir de karşııza matematiksel ve fiziksel sayısız boyut olasılığını çıkartıyorlar.

  Tamam, boyut veya boyutumsu da... Hepsinin ortak özelliği ne? İşte bu soru üzerinde yoğunlaştım.

  You tube da 10-11 boyutu anlatan bir video vardı. Her seferinde mevcut boyuta bir kendisi kadar ekleyip, bir üst boyutu ortaya çıkartıyordu...
  Bana göre fiziksel anlatım olarak güzel olsa da, boyut kavramını kavratma da yetersiz idi...

  Bu nedenle, boyutu; enerjinin titreşme alanı olarak kabul ettim. Bu şekilde ele alınca, hiç çizgiyle, uzunlukla veya benzeri bir durumla karşılaştırmak zorunda kalmadım. Üstelik aynı yaklaşım tüm matematiksel ve fiziksel somut boyutları karşıladığı gibi, soyut boyutların ne anlama geleceği konusunda da tatmin edici bir açıklama verdi bana...

  Enerji hiç titreşmiyorsa, noktadır. Boyutu yoktur'dan başladım. Sonrası devam etti böylece.
  Hatta "zaman" bile, bir titreşim alanı olarak hareket verdiği için, boyut niteliğine uydu.
  (Zaten bundan yola çıkarak, 5nci boyutu da "hız " olarak tanımladım."
  Bu kısmı doğru olmasa bile ilk 4 bilinen boyut için, titreşim alanı, tatmin edici bir açıklama gibi bence...)
  Bizim fiziksel algımız, tanımlanan alanı kesin sınırlar içine yerleştirmeye yönelik. Bu nedenle boyutu ele alırken, sizin gibi, tek boyutlu bir çizgi gibi, en azından 2 boyutu varmış gibi geliyor.

  Ama boyutu, titreşim alanı olarak ele alamıyorsanız bile, aslında aralarında çok büyük fark yok; sadece sizin dediğiniz "hareket, her şeyin temeli" kavramının başka bir açıdan açıklaması olarak boyutu; "titreşimin vektörü" olarak düşünün.

  Bu şekilde, boyut tanımlarını ele aldığınızda, önerdiğim yaklaşımın basit ve sade olduğunu da göreceksiniz.
  İşin güzel yanı, bu yaklaşımda bir sakatlık veya hata var ise, onu da görebilme şansı siz de... Bu da hatadan dönme imkanı demektir. (Mum dibini atdınlatmıyor maalesef)
 • 0
  Sanırım bir boyut karmaşası var sicimler teoride planck uzunluğunda, genişliği veya eni olmayan 1 boyutlu varlıklar olarak tanımlanıyor 1-zar da denebilir.
  Origin 04 Mayıs 2017
 • 0
  Necmi Bey, ''Bence, bir şeyin uzunluğu varsa, mutlaka bir de eni olmalıdır'' mantığı ile yola çıkılırsa her şey en az 3 boyutlu olmak zorunda kalır, tabii ki hayal edip kafamda canlandırıyorum bu tür olayları ama gündelik sezgileri bir kenara bırakabilmek çok önemli.
  Origin 05 Mayıs 2017
 • 0
  Sicim hakkında yazdığım bilgi için kaynak Steven S. Gubser-Sicim Teorisi Hakkında Küçük Bir Kitap soruyu soran arkadaşa konuyla ciddi ilgileniyorsa tavsiye ederim 150 sayfada çabucak her şeyin nasıl sicimlerden inşa edilebileceğini anlatıyor burada 2-3 paragrafla açıklaması beni aşıyor.
  Brian Greene kitabını okumadım ancak noktanın hiç bir boyuta sahip olmayışı, noktasal parçacıkların birbirlerine sonsuz derece yakınlaşabilmesi ve başka sonsuzluklara yol açması standart modelin oldukça popüler bir sorunu.
  Origin 05 Mayıs 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.028 soru

30.088 cevap

30.550 kullanıcı

Giriş Yap