• 0

  Pulsarlarin cok yuksek hizda bir spinleri var.Peki bu spinin yarattigi merkezkac kuvveti nicin merkezinin bosalmasina ve nihayet dagilmasina yol acmiyor ?

  Morgan Frei 06 Nisan 2017
 • +1
  Pulsar için her zaman kütleçekim kuvveti merkezkaç kuvvetinden daha büyüktür ki nihayetinde atomların bile sıkıştığı hale gelebilsin. Aslında sorunuzun tam tersi olarak blitzar adında teorik bir pulsardan bahsedilir. Karadelik oluşturmasına yetecek kütlesi bulunmasına rağmen yüksek merkezkaç kuvveti maddenin çökmesini yavaşlatır. Pulsarın dönüş hızı zamanla artarsa bunun tersi olarak dediğiniz parçalanma yaşanabilir fakat bu genel olarak kütle ve enerjinin davranışı açısından beklenmeyen bir sonuç olacaktır diye düşünüyorum. Aslında basit iki denklem ile yüzeyindeki bir cisme etki eden bu iki kuvvet farkını hesaplamak mümkün.
  Vide supra 06 Nisan 2017
 • +1
  Su acidan da ele aldim, pulsarlar, ancak madde kazanmasi halinde kara delige donusebiliyorlar, ornegin cevrelerindeki baska bir yildizdan madde alimi veyahut baska bir karadelikle birlesmeleri ihtimalinde. Oldukca buyuk ( netron yildizi sonuc olarak ) madde miktarina sahip olmalarina ragmen, kendi baslarina cokememelerinin nedeni olarak merkezxkac kuvvetiyle kutlecekiminin esit olacagini dusunmustum ( bilhassa isik hizinin bir ceyregine esit bir spini olan pulsari dusunursek )
  Morgan Frei 06 Nisan 2017
 • 0
  En hızlı olan nötron yıldızı için 0.24c çizgisel hızda, kütleçekim kuvveti merkezkaç kuvvetinin hala 4 katı civarında. Ancak 0.45c civarında iki kuvvet eşitleniyor. Belki de dediğiniz madde eklenmesi aynı zamanda pulsarın dönme hızını arttırırsa iki kuvvetin dengeli artışı çökmelerini engelleyebilir. Dediğiniz nötron yıldızında kütleçekim kuvvetine karşı koyan kuvvet olarak galiba nötronlar için Pauli dışlanma ilkesi ile hesaplama yapıyorlar. Yani buna göre kütleçekim-merkezkaç= Pauli kuvveti gibi bir şeyler olması lazım:)
  Vide supra 06 Nisan 2017
 • 0
  Bildiğimiz en hızlı dönen nötron yıldızı PSR J1748-2446ad saniyede 716 dönüş tamamlıyor (716 Hz).
  32 km çapında gerisini siz düşünün...ışığın % kaç hızıyla döndüğünü...
 • 0
  Karanlik Profil,
  Bahsini ettigim ayni pulsar. Wikipedia'da da "At its equator it is spinning at approximately 24% of the speed of light, or over 70,000 km per second." yaziyor .
  Morgan Frei 07 Nisan 2017
 • +1
  Tam olarak düşündüğümüz ve üzerinde konuştuğumuz yıldız o zaten. Yarıçapı 16km den biraz küçük ve güneşin kütlesinin 2 katından biraz daha az.
  Vide supra 07 Nisan 2017
 • 0
  Aynı Gezegenlerin Yıldızlarının Yörüngesinden Çıkamamasına Benzer.
  Güneşe Zıt Tarafa Uyguladıgı Hız , Güneşin Çekim Kuvvetinden Az Oldugu Sürece Yörüngesinde Kalır
  Hakan K 07 Nisan 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.072 cevap

30.540 kullanıcı

Giriş Yap