• 0

  Hiç yoktan bir şeyler var olabilir mi ?

  EMİN SAİN 07 Ocak 2015
 • 0
  Dini açıdan yorumlayacak olursam elbette olabilir. Ayette de geçtiği üzere Allah ol der olur. Ancak bilim açısından bakacak olursak oluşan her şeyin bir sebebi var dünyanın oluşumundan galaksilerin oluşumuna kadar hepsinin arkasında milyonlarca yıllık bir macera var. Uzun lafın kısası bana sorarsanız hiç bir şey yoktan var olamaz.
  Kemal Okur 08 Ocak 2015
 • 0
  Kemal OKUR, Dünya nasıl oluştu yada evren sizce ?
  ufuk ersoy 09 Ocak 2015
 • 0
  sistemi enerjiye benzetecek olursak eğer hiçbir enerji yok olmaz yoktan var edilemez sadece dönüştürülebilir.bence de hiçbir şey yoktan var olmaz
  tülin şimşek 12 Ocak 2015
 • 0
  Aslında soru önemli burada. Varlık ve yokluk üzerinde durulursa şöyle tartışılabilir;
  Aristoteles varlığı varolanların içerisindeki özdeş olan nitelikler olarak belirtir. Lakin insanoğlunun tanımladığı nitelikler zaman içerisinde farklılıklar gösterebilmektedir. Niteliksiz şeyler var olmadığından, niteliğin mutlak karakterli olduğu söylenebilir. Öte yandan, nitelik şeylerin değişmez yanlarını dile getirmediği için göreli (relative) karakterlidir. Nesnelerin çeşitli bağıntılarında ve farklılaşma ya da gelişme evrelerinde farklı nitelikler göstermeleri de, niteliğin göreli karakterini gösterir.

  O halde var diye kabul ettiğimiz her şey için bir nitelik belirtmiş durumdayız. Peki şuanda varlığını bildiğimiz ve nitelik belirttiğimiz bir şey(Örn: Elektrik Alanı) yıllar yıllar önceden henüz keşfedilmemiş iken insanlar için bir nitelik sahibi değildi. Var değildi. O zaman için yoktu. O halde Elektrik Alanı yoktan var mı oldu?

  Kısaca söylenmesi gereken şey şudur; Aslında yokluk diye bir şey var mıdır?
  Bir şeyin sadece var olduğunu bilebiliriz, yok olma durumu bizi ilgilendirmez. Çünkü olmayan bir şeyin varlığından da söz edilemez.

  Başka bir deyişle neyin yok olduğunu bilirsek; neyi var edeceğimizi de biliriz.
  (Örn: Telefonumuz yok, yeni bir telefon alalım o halde) gibi. Telefon diye bir şeyi çok değil 3-4 yüz yıl önce dile getirseydik bize gülerlerdi :) Çünkü Telefon diye bir şeyin niteliği söz konusu bile değildi.

  Yani en kısa özetiyle: Yokluk dediğimiz olgu var dediğimiz bir şeyin o an için olmadığı andır.

  İşin esprisi ise Yok'da yoktur. :)))

  Sorunun cevabı ise; Şuana kadar her şey "bize göre" yoktan var oldu ama "evrene göre" zaten vardı.
  Uğur Burak Tomaç 13 Ocak 2015
 • 0
  Yoktan birşeyi İnsan(!) varedemez.Sebebi şu; bir atomu ele alırsanız, atomu oluşturan parçacıklar,onları oluşturan mini parçacıklar, onları olusturan daha daha kücük parçacıklar oldugunu gorursunuz bunu sonu yok.Bu aslında insanlığa bir işaret.Aslında sonsuzluğun içinde yaşıyoruz ve Allah'ın varlığının bir kanıtı olarak gormemiz gerekiyor.
  Bu bağlamda senin yaratmak istedigin sey yine bu dünyadan bir maddeyle oluşacak yada bu evrenden birşeyle,asla bu evrene ait olmayan birşeyi oluşturamassın yada onun sana sunduğu fiziksel boyutu kullanmadan...
  HasanBaki Çapa 20 Ocak 2015
 • 0
  Sorum teolojik bir nitelikteymiş görünsede burası bir bilim platformu olduğundan, cevap olarak verdiğiniz teolojik cevaplar geçerli görünmemektedirler.
  EMİN SAİN 21 Ocak 2015
 • 0
  Evet, Kadîr-i Mutlakın iki tarzda, hem ibdâ’, hem inşa suretinde icadı var. Varı yok etmek ve yoğu var etmek en kolay, en suhuletli, belki daimî, umumî bir kanunudur. Bir baharda, üç yüz bin envâ-ı zîhayat mahlûkatın şekillerini, sıfatlarını, belki zerratlarından başka bütün keyfiyat ve ahvallerini hiçten icad eden bir kudrete karşı "Yoğu var edemez" diyen adam, yok olmalı!
  Kali Yuno 22 Ocak 2015
 • 0
  Hiçbirşey yoktan var olamaz var olan şey ise yok olamaz.. birbirlerine dönüşür...
  Yaşar Göktaş 22 Ocak 2015
 • 0
  Teolojik cevaplar gecerli degil demişsin emin sain.Sordugun soru teolojiyide ilgilendiriyo.Eger cevapları beğenmeyeceksen sormayacaksın kardeşim.
  HasanBaki Çapa 23 Ocak 2015
 • 0
  hayır. kesinlikle olamaz.
 • 0
  Şu kesin sorunun teolojik bir cavabının olması mükün ancak ben bu tarz bir açıklamadan farklı olarak sorunun olgusal bir cevabının olabilirliğinin mümkünlüğüne rotayı çevirmek istedim. hasanbaki çapa sende cevap vermek zorunda değilsin verecek sende ilk olarak soruyu doğru okumanı tavsiye ediyorum.
  EMİN SAİN 30 Ocak 2015
 • 0
  evet olabilir eğer öyle bir şey olmasaydı evren nasıl oluşabilirdi ki???

  yunus emre EINSTEIN 31 Ocak 2015
 • 0
  Arkdaşlar Bilimide Allah yarattı :D lütfen bilimsel açıdan böyle derken tekrar düşünün ;))
  Fatih Orucoglu 31 Ocak 2015
 • 0
  Bu açıklama çok bilimsel oldu Fatih kardeş :))
  EMİN SAİN 11 Şubat 2015
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap