• +1

  Dairesel dönme hareketinin ivmesiyle hız kazanılmıyorsa dünya bu sabit dönme hızına nasıl ulaştı ?

  Δx Δp ≥ h/2π 28 Mart 2017
 • +1
  Güneş sisteminin daha genç zamanlarında, güneşin etrafında bir disk şeklinde yörüngede olan maddelerin birleşmeye başlayarak kendi momentumlarını tek bir cisme aktardıklarını düşününüz. Dünya oluşma esnasında yaşanan çarpışmalar fazlasıyla düzensiz olsa da ana kütlenin net bir açısal momentum kazanmasına yetecek şekilde dönmesini sağlamıştır. Dairesel dönme hareketinin ivmesi derken tam olarak neyi düşündüğünüzden emin değilim.
  Vide supra 29 Mart 2017
 • +1
  Dairesel dönme hareketinde , hız [vektörü] sürekli değiştiği için sürekli bir ivme vardır..

  Güneş sisteminin ya da dünyanın ilk oluşum evrelerinde her şey durağan hiç bir şey hareket etmiyordu , dönmüyordu gibi bir kabul pek mantıklı değil.. öyle olsaydı her şey bir merkez kütleye katılmış olurdu.. ya da böyle bir şeye bile gerek kalmazdı öylece gaz ve toz bulutu olarak dururdu..

  Oluşum sırasında "asıl kütle"ye çarpışarak katılan cisimler de [ tam merkez doğrultusunda çarpmayanlar ] bir döndürme momenti etkisi yaratabilir pekala..

  Dış cisimin hız açı durumlarına göre asıl kütleye çarpıp gömülme [veya parçalama olasılığı ] olasılığı yörüngesine girme olasılığı ya da geçip gitme olasılığı vardır..

  Güneş Sisitemimiz yaklaşık 4.6milyar yaşında .. tabi dünyanın da başına neler geldi neler çarptı neler oldu..
  Muzaffer Celik 30 Mart 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.054 soru

30.221 cevap

30.628 kullanıcı

Giriş Yap