• 0

  Derin uzayda,mutlak 0 da, entropisi 0 olan durağan cisim,atom,kuark varmıdır?

  mustafa pakkan 27 Mart 2017
 • 0
  Eğer Entropi 0 Derken Hiç Enerji Kaybetmeyen Etki Altında Olmayan Cisimden Bahsediyorsan ;
  Olmaz.
  Ama Yanlış Anladıysam Düzeltin Lütfen
  Hakan K 28 Mart 2017
 • 0
  Su ana kadar evrende (tabii ki gozlenilen) mutlak sifir degeri saptanamamis, hatta sanirim yine en dusuk sicaklik dunyada olusturulmus.
  Morgan Frei 28 Mart 2017
 • 0
  Almanyadaki bir üniversitenin yaptığı deneyde atomları mutlak sıfırında altına kadar düşürdükleri haberini detaylı bir şekilde tartışmıştık. Profilimde aradım fakat dikkatli bakmadığın için bulamıyorum. Siz bir göz atarsanız yada mutlak sıcaklığın altına düşüldü tarzı arama yaparak bulabilirsiniz o konuşmayı sanırsam . Ve o deneyde atomların '' fonon'' larının azaldığı ama durmadığı söyleniyordu.
 • +1
  Laboratuvar deneyleri için kemalin dediği gibi konuşuldu burada. Fakat büyük patlamadan kalan kozmik mikrodalga arka plan ışıması sebebiyle cisimler en soyutlanmış uzay noktasında bile 3 kelvin sıcaklığındaki bir siyah cismin yaydığı radyasyona maruz kalmaktalar. Şayet uzayda bir cisim henüz bilmediğimiz bir takım etkileşimler sonucunda 3 kelvinden daha düşük sıcaklıklara hatta sıfırn altına düşse bile bu radyasyonu absorblayarak tekrar ısınması gerekir. Böyle bir cismin de entropisinin 0 olamayacağı, mutlak sıfırın altında dahi sistemde quantum dalgalanmaları sonucunda uzaklaştırılamayan bir sıfır noktası enerjisinin var olduğu kabul ediliyor.
  Vide supra 28 Mart 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap