• 0

  Bir cisim ışık hızına ulaşırsa ne olur?

  Mehmet Akgül 18 Mart 2017
 • 0
  Modern fizikte kütlesi olan herhangi bir cismin ışık hızına ulaşmasını imkansız olduğu görüşü vardır. Yani bir cisim kütlesini kaybetmeden ışık hızına ulaşamayacağı görüşü vardır. Ama Albert Einstein bir cismin ışık hızına ulaşdığında bir üst evrene geçeceğini düşünmektedir. Bahsedilen üst evrenin de bizim evranimiz gibi bir maksimum hız sınırı olduğu düşünülmektedir. O hızı geçince başka bir üst evrene geçeğimiz düşünülür.
  Mehmet Özdemir 19 Mart 2017
 • 0
  Enerjiye dönüşür
  Bervis HEMİŞ 19 Mart 2017
 • 0
  Takyon evreni gibi bir evren mi?
  Mehmet Akgül 19 Mart 2017
 • +1
  bir cisim ışık hızına ulaşırsa o cismin kütlesi sonsuz olur fakat şu anki bilgiler bu imkasiz olarak düşünülmektedir yani ona enrjiye dönüşür deriz takyon ise kanıtlamamşs bir teoridir
  ömer kaan 20 Mart 2017
 • -1
  Kendi Düşüncem İle ;

  Işık Hızında Giden Araç Oldugunu Düşnelim

  Aracın İçindeki Kişi A

  Aracı Bir Gezegenden Teleskop İle İzleyen B

  Boşlukda Olup Hiçbir Etki Altında Olmayan C


  İkisi İçinde Zaman Eşit Geçecektir Çünkü Bu İnsan Algısı İle İlgili Bir şeydir

  Örnek İle
  -İkisinin Whatsapp Üzerinden(Örnk) Mesajlaştıgını Düşünelim
  B Normal Hızda Mesaj Yazarken
  A da Normal Hızda Yazar

  Ama B Kişisine Gelen Mesajlar Aşırı Hızlı Olucaktır.

  C Kişisi 30 Saniyelik Süre Başlattıgında

  B 10 Mesaj Yazabiliyorsa

  A Kişisi Yüzlerce-Binlerce Katı Mesaj Yazabilir

  Tabi A Bunu Yapaken Sıkılmazsa :)

  Özet
  Işık Hızının Etkileri Gözlemciye Göre Değişir.
  Hakan K 20 Mart 2017
 • 0
  Düşüncenizde çok büyük çarpıklık var. İnsan algısı asla eşit değildir. Sırf zaman algısı için bile insan beyninde gerekli yerler vardır ve her insan zihninin düşünce temellerinden hobilerine kadar farklı oluşu zaman algısını da farklı kılar. Özet dediğiniz yer doğru sanırsam.
 • -1
  İnanın bana bu konu hakkında çok araştırma yaptım, büyük farklar var. Zaman algısı ve insan konuları hakkında araştırma yapar iseniz ne demek istediğimi anlayacaksınız umarım.
 • 0
  farazi cisim ışık hızına ulaşırsa,kütlesi kaybolur,enerjiye dönüşür...gibi katılmadığım görüşleri okudum....benim fikrim:cisim ışık hızına ulaşırsa kütlesi kaybolmaz,bir tür plazmatik,saydam enerjiye,ışık enerjisine dönüşür,maddeyi meydana getiren moleküllerin,atomların ışık hızını ulaşması demek,vektörel bir kuvvetle o yönde ivmelenmesi demektir,atom çekirdeği sabit,çeşitli maddelerin elektron hızları da çeşitlidir,uranyum,plütonyum gibi maddelerin elektron hızları ışık hızına yakınmış,şimdi ışık hızıyla akan elektronların çekirdekleri de aynı hıza ulaşırsa ne olury?ışık hızıyla akan elektronların hızları aynı kalır,ancak proton,nötronların hızları ışık hızına ulaşırsa ne olur ? bence,atomlar ışığa,elektriğe dönüşür,kütle kaybolmaz,ışığa,elektriğe dönüşür,yayılabildiği kadar uzaya yayılır,tabiki bir sınırı da vardır,örneğin evrene,uzaya baktığımızda başı sonu belli çizgi,ok gibi giden,hareketli ışık hüzmesi olarak görülür...kısaca madde ışık hızında giderse,atomlar yayılır,diffüzyona uğrar,çünkü atomlar arası maddesel çekim gevşer,yok olur,vektörel yönde birbirini takip ederler...
  Bayram Balkaş 21 Mart 2017
 • 0
  Işık hızına ulaşan cisim, atom duzeyinde muthis bir vibrasyon yasayacaktir ve hareketlilik ısı enerjisini maksimum duzeye cikaracaktir. Bu sebepten dolayı cismin tamaminda bulunan atomlar icin iki ihtimal bulunuyor; ya hareketlilik yuzunden tum cisim merkezine cekilir ve minyatur bir karadelige donusur(bir ust boyuta gecer) yada siddetli bir radyoaktif patlamayla yok olur. Ulastigi ust sınır hızı atomik duzeyde zararsiz bir hale getirebilmek icin cisimin merkezinde hız arttikca atomik vibrasyonu durduracak yer cekimi jenaratorune ihtiyac vardir. Ki bu jenator isik hizina gelmeden once belli bir hizda calismaya baslamalidir ve isik hizi geckldikten sonra da gucu arttirilarak calismaya devam etmek zorundadir. Bu sekilde einsteinin teorisi karsimiza cikiyor bir ust boyuta cikma ihtimali elbette var. Ama yer cekimi jenaratoru bu gecise izin vermeyecektir. Bu sebepte dolayida bir ust boyuta gecirilmek istenen cisim karadelige sifir noktasinda dalis yaparak bir ust veya bir alt boyuta gecebilir. Bu gecisete atomik duzeyde parcalanmayi onleyen faktor cismin hizi ve yer cekimi jenaratorunun cekim gucudur.

  KENDI VARSAYIMLARIMDIR,
  Kerem Serttaş 21 Mart 2017
 • 0
  Madde için olması imkansız da... Işık hızına çıkınca üst boyuta çıkılacağını söyleyen bir Einstein'da duymamıştım da...

  Üst boyut, üst boyut... Nedir bu üst boyut? Bir tanımını yapar mısınız? Özellikleri nedir? Neye benzer?
 • 0
  Değerli arkadaşlarım,şu üst veya alt boyut uydurmasını bırakalım,öyle bir boyut yok bence,boyut değiştirme fiziken var mıdır,bilemiyorum,zannımca aynı evrende bir yerden çok uzak başka yerlere vasıl olmak için uzayı bükmek,büzmek veya ona benzer bir şey yapmaya boyut değişterme deniyor,bu işi yapmak için yüksek teknolojik bilgi lazım,birçeşit alet ile kara delik (kapı) açarak çok uzak diğer tarafa kısa sürede gidilebilir diye düşünüyorum,bu benim fikrim,ayrıca ışık hızı ile giden nesne boyut filan da değiştirmez kanımca,bing bang olayında ilk saniyelerde patlamayla parçalanan maddenin ilk hızının ışık hızı ve katları olduğuna da inanıyorum,bing bang ile zaman da yaratılmış oldu...içi karanlık madde ile dolu bir balon olarak düşündüğüm evrende bütün galaksiler,herşey karanlık madde içinde yüzüyor,içi karanlık madde dolu bir küpün patladığını düşünün,her tarafı kaplar,karanlık madde evren genişlediğince incelir,evren kendi içindeki direnç (çekme) ve dışından gelen gelen direnç toplamı,kainatın ilk patlama hızı ve gücüne eşit (denk) hale gelinceye kadar genişlemesi mantıklıdır...sonra da uzayan lastik misali geriye dönüş başlar,geriye dönüşün hızı,ilk genişleme hızına eşit olduğunda kutusuna girer ve bing bang öncesi ilk madde boyutlarına gelir mi,ben bilmiyorum...saygı ve sevgilerimle...
  Bayram Balkaş 22 Mart 2017
 • 0
  Ust boyut dedigimiz olay maddenin ve evrenin sonsuzlugundan kaynaklanan bir teori sadece. Atom denilen parcaciklar toplulugu kendi icinde elektron dizilimleri ve ve hareketleriyle minik bir galaksi gibi bir hareket izlemekte elektronlarin merkezin etrafindaki asagi yukari salinimli donusu galaksi etrafinda donen yildiz sistemleri ve yildizlarin harekitini bire bir taklit ettigi gibi bir gercek var. Teori her atomun bir galaksi oldugu gibi bir sonuc olusuyor simdilik fakat atom kendi basina bir galaksi olmasi aptalca olurdu. Her atom parcacigi yani elektron proton netron quark ve digerleri bir evreni icinde barindiriyor olabilir dusuncesine varmak kacinilmaz. Bu sekilde dusunursek bizde bir elektronun icindeki evrende bulunuyorsak bu evrenden cikmak icin belli bir enerjiye ihtiyac vardir ayni atomda yasanan elektron alisverisi ve radyoaktif isimalar gibi dusun. Burdan cikardigimiz sonuc bulundugumuz atomdan cikarsak yani yeterli enerjiye ulasinca ust atom evrenine cikariz. Fakat alt atom evrenine girebilmek gibi ihtimali dusunmek ne kadar mantikli olur bilemiyorum. Ust boyuttan gelen varsa yada giden varsa tanimini yapabilir... ama soylr hir tahminde bulanayim ust atom evrenine cikarsak o evrenin icinde bulunan atomik cekim ve hareket yasalarina uymadigimiz icin enerji kaybedip kendi evrenimize geri gecmemiz kacimilmaz olabilir.
  Kerem Serttaş 22 Mart 2017
 • 0
  O cismin momentumu P=m. V formülü değil P=h/ λ ile bulunur
  Δx Δp ≥ h/2π 31 Mart 2017
 • 0
  İlk düşünüşte aklıma şu cevap geldi. İlk bir kaç saniye ışık olur sonra parçalara dağılır yok denecek duruma gelir. Parçacıklar enerji olarak ışık hızında sonsuza dek yol alır. Yanlış da olabilir ama düşünmedim değil.
  abdullah başaran 01 Nisan 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap