• 0

  Evrenin sınırsız olmadığını varsayarsak. Sürekli yukarı çıktığımızda nereye varırız? Yada varacak bir yer olurmu?

  Baran Kayaalp 17 Mart 2017
 • 0
  Evrenin sınırsız olmadığını varsaymaktan öte, gözlemlenebilir evren dediğimiz bir sınır var. Evrenin genişleme hızının ışık hızını geçtiği bir noktadır burası ve buranın gerisindeki bir ışık (Yani gözlemlenebilir evren dediğimiz sınırın arkasındaki bir ışık) asla ve asla bize ulaşamayacaktır (Tabii bu genişleme bir gün durmazsa). Dolayısı ile ışığın dahi hiç bir yere varamadığı durumda sanırım biz de hiç bir yere varamazdık. :)
  Mustafa Okat 18 Mart 2017
 • 0
  Hem genişlemeyi kabul edip hem de mekansızlığı kabul etmek sağduyunun kabul etmeyeceği bir durumdur. Böyle bir durumda evrenin bir genişleme hızı olduğu için yeni mekanlar yaratılır diye düşünmek yerine zıttı şekilde mekansızlığın tesadüfi bir durum olmadığını, mekan oluşması için bir şart olduğunu yani evrenin genişlemesini mekansızlığın sağladığını düşünsek (aynı şekilde zamanın akmasını da zamansızlığın sağladığını, matematiksel hiçbir dayanağı olmayan bir düşünce deneyi) belki sağduyumuzu tatmin edecek cevaplar üretebiliriz. Mesela mekansızlığın da bir sınırı olduğu sonucu ortaya çıkar ki böyle bir durum da mekan +mekansızlık toplamının sonsuzluk çıkmamasından dolayı da bir sağduyu problemidir. Ancak olaya bir de şu yorumları getirerek ilginç bir yön kazandırabiliriz. Misal büyük patlamanın özünü enerjinin tek orjine çekilmesi sağladıysa, enerjinin olmayışının zaman ve mekanı kollabe edeceğini düşünebiliriz. Ki sicim kuramına göre tüm evrenin temelinde titreşen çok boyutlu sicimlerin olduğu varsayıldığına göre, yukarda söylediğim hiç de mantıksız gelmiyor. İkinci sağduyu problemi de şöyle aşılabilir, tez+ antitez =sentez diyalektiğini kullanarak. Yani zıtlıkları, madem enerjisiz bir ortamda zaman ve mekanın var olamayacağını söylüyoruz peki sonsuzluğu yada sonluluğu nasıl açıklarız, hopppalaaa geliyor negatif enerji :) şişkin bir balon düşün ve bu balona parmağınla bastır oluşan çukurluk negatif enerjinin yarattığı zaman mekan olacaktır. Şimdi negatif enerjinin zaman mekanına pozitif enerjinin yaptığı etkiyi düşün, sonra ona tekrar negatifinkini... Bu böyle sonsuza kadar gider, al sana tez antitezden sonsuz mekan sonsuz zaman sentezi :)
 • 0
  Zaten olan bir mekanın ötesindeki mekansızlığa enerjinin ulaşıp da mekan yaratması için evrenin genişlemesi lazım, yani evrenin genişlemesi yeni mekanlara vesile olur aslında bana kalsa tam tersi, mekansızlıklar evrenin genişlemesine vesile olur. Orada "evrenin genişleme hızı"tamlaması pek uygun olmamış haklısın.
 • +1
  evren isik hizindan hizli bir sekilde genisliyor ve bu genisleme 14 milyar yil önce basladi evren sonuna gitmen imkasiz fakat hadi gittin diyelim orada ne olacağina dair bir teori yok am bence orada zaman bükülmesi olacağından ne oldugunun farkina varamazsın
  ömer kaan 20 Mart 2017
 • -1
  Uzay Boşlugunu , Olabilicek En Küçük Parça Sayarsak, Gerçekten Göreceğiniz Şey Hiçbirşey Olurdu. Anlamsız Hiçbirşey, Gerçek Yokluk.

  Tabi Çoklu Evren Teorisindeki Gibi Farklı Evrenlerde Düşünürsek
  -İlk Akla Gelen Tüm Paralel Evrenler Birbirini Çekerdi Ve Tüm Evrenler 1 Tane Olurdu. (Belki Evrenin Büyüklüğünün Sebebidir.)

  İkinci İse
  -Gerçek Yokluk Olucağı İçin Kütle Çekim Hiçbir Şekilde Oraya Ulaşmazdı...
  Hakan K 20 Mart 2017
 • 0
  Yok 'un kendini kanıtlamasıdır olanlar...
  Son derece dingin,
  ve hiç acele etmeden,
  Tüm olanlar ,ondan
  dönüşler gene O'na
  muzaffer erdem 24 Mayıs 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap