• 0

  ilk patlamayı binbangi meydana getiren enerjnin kaynaği ne acaba evrendeki katı sıvi ve gaz halindeki bütün madenin anası deninlen bu ilk patlamanin enerjisi nerden geldi ?

  Yasin Yasin 14 Mart 2017
 • 0
  Kuantum dalgalanmaları diye biliyorum ama daha teknik bir açıklaması var , açıklayan olur umarım çünkü ben bilmiyorum o açıklamayı .
 • -3
  Uzaydaki madde olarak tanimladigimiz herşey aslında enerji. Atom çekirdeği de yine elektron katmanları gibi enerji katmanlarından oluşuyor. Kaynak ise allah.
  Hasan 14 Mart 2017
 • +1
  Sifir enerji evren teorisine gore enerji toplami sifir(tabii ki pozitif negatif toplam) Yani evren bedavadir.Ama dersin ki kuantum dalgasina sebep nedir, acikcasi planck era oncesine dair sadece hipotezler var sadece.Coklu evrenler gibi .
  Morgan Frei 14 Mart 2017
 • 0
  Morgan eğer çoklu evren teorisi doğru cikarsa bizim evrenimizin bir baska evrenin kalıntısindan doğma olasılıgıda söz konusu yada o kalintinin saf enerjiye dünüşmüş halinden
  Yasin Yasin 14 Mart 2017
 • 0
  Sayin Yasin , coklu evreni aciklayan pek cok senaryo mevcut.Dediginiz dogru ama senaryolardan bir tanesi.
  Morgan Frei 15 Mart 2017
 • 0
  Hasan'ın açıklaması eksi'yi hakeden bir açıklama değil bence...
  Elbette elekron, bildiğimiz kadarı ile katmanlardan oluşmuyor ama kesin de konuşmak mümkün değil.
  Sadece özel isimi küçük harfle başlatmış olması hatalı.
 • 0
  İlk patlamanın enerjisi nereden geldi?
  Bilimsel yaklaşımla ve açıklamalarla kimse bilmiyor? Sadece varsayımlarımız var. Varsayımları, daha sonraki gelişmelere göre üretiyoruz ama gözlem ve deney yapma şansımız olmadığı için, net bir açıklama yok.

  Bana göre, saf nötr ve tekilleşmiş diyebileceğimiz enerji denizinde, çok ufak bir etki ile başlayan düzen bozulmasının sonucu.
  ( Bu sitedeki sorular arasında olan açılan şişedeki içeçeceğin donması ile ilgili durum, bu bozulmaya örnek olabilir bence... https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/28606/)


 • 0
  Varlığın kaynağı olan enerjinin kaynagina yapilacak her türlü yolculuk teorisi sonunda Allaha muhtactir. Enerjiyi pozitif ve negatif olarak siniflandirip sifira esitlesek te bu sifir yokluk anlamında bir sifir olamaz. Bilinen haliyle geometri ve matematik kavramı olan sifir da yokluğu tanımlamaz. Dengeyi tanımlar. Yokluk için başka bir ifade icad etmemiz gerekiyor.
  Hasan 15 Mart 2017
 • +1
  Sayın @Hasan, düşüncelerinize çok büyük oranda katılıyorum. Bu sitede yazan ve tartışan bir çok arkadaşta benzer fikirdedir. Önceki yazılarımıza ve tartışmalarımıza bakarsanız bunu görürsünüz. Hatta iddialarımız arasında da bunu sezebilirsiniz.
  Şahsınıza hitaben gibi gözükse de aslen, benzer duygu ve düşünce durumunda olan bir çok diğer kişi ile de bir yaklaşımımı paylaşmak istiyorum.

  Olayları ve olguların nihai -cevaplandıramadığımız sebepe kadar olan kısmını, bilimsel teknik ve yöntemleriyle anlamak ve yanlışları aynı teknik ile süzmek için buradayız.

  Bu yüzden Cenab-ı Hakk'ın (C.C) kudretini sorgulayan-sorgulatan (siz farkında olmasanız da bu kapıya yol çıkıyor) yaklaşımlardan ve ifadelerden kaçınıyoruz. Hiç bir beşeri bilginin gücü, bunu doğrulamaya ya da yanlışlamaya yetmez çünkü.

  Gerçekten büyük bir ihtiyaç olan inanç, aynı zamanda sormayı ve sorgulamayı da büyük oranda gereksiz, anlamsız kılıyor. (Bu konuda Ali Uçar Bey'in çok güzel bir yazısı vardı. Linkini bulamadım. Yazıları arasında vardır. )

  Oysa "gerçek doğru ile doğru olduğu varsayılanların" ayrımı yapılmalı. Yoksa bize verilmiş hediyeler olan akıl ve iradeyi yanlış kullanmış oluruz. Bizler, sorgulamalarda cevapsız kaldığımız noktayı bulana kadar; sormak , yanlış olanları elemek ve ulaşılan SONUÇLARI KANITLAMAK zorundayız. Biz kanıtlayamıyorsak, buna bilgisi yetecek kişiler için, bu soruları en azından sorgulanabilir, deneye-gözleme tabii tutulabilir hale getirmek zorundayız.

  Bu yüzden tanımları yaparken, bilimin öngördüğü kanıtlanabilirlik, sorgulanabilirlik, tekrarlanabilirlik araçları ile "yanlış eğilimlerden kurtulmaya" çalışıyoruz.

  Bu nedenle varsayımlarınızın nihai sonucunu açıklarken, bu sonuca nasıl ulaştığınızın ara işlemlerini de bizimle paylaşmalısınız. Ve bunları inanç kurumunu terk ederek, deneysel veb bilimsel sonuçları ile ortaya koymalısınız.
  Eğer bunu yapabilirseniz, herkes o son noktadaki soruya gelince, kendi hakkındaki hükme uymuş-karar vermiş olur.

  Yaklaşımınız matematiksel olarak kanıtlanabilir. Örneklenebilir. ("Enerjiyi pozitif ve negatif olarak siniflandirip sifira esitlesek te bu sifir yokluk anlamında bir sifir olamaz. Bilinen haliyle geometri ve matematik kavramı olan sifir da yokluğu tanımlamaz. Dengeyi tanımlar. Yokluk için başka bir ifade icad etmemiz gerekiyor.") Özellikle bu kısıma yürekten katılıyorum.
  Ya da yanlış kısımları sorgulamalarla temizlenip, daha mükemmeleştirilebilir.
  Ve bunların hepsini, salt ve gerçek doğruya ulaşma aracı olan bilim ile yapmak zorundayız.

  Bizi en az hata ile doğru sonuca ulaştıracak tek yol bu...
  Matematik ve bilimsel temellerden uzaklaşmış diğer yaklaşımların hepsi, içinde bir miktar "nefs barındırır" çünkü...

  Burada hiç birimiz varsayımlarımızı kanıtları ile ortaya koyabilecek bilgi yetkinliğinde değiliz. Ama birbirimizden öğreniyoruz. Hem doğruları hem de "yanlışlarımızı". Bu şekilde birbirimizden, kendi doğru cevaplarımızı geliştirirken destek alıyoruz...
  "Ortak cevapları" geliştirdiğimizde ise mutlu oluyoruz. Çünkü "gerçek doğruya" doğru bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.
  Gerçek doğrunun ne olduğundan emin olanlar için bu yol (bilim) en güzel ispat yolu. Eninde sonunda, muhakkak bu noktaya ulaşacak nasıl olsa... Yapmaya çalıştığımız, aradaki saptırıcılardan kurtulmak sadece...
  Gene, eğer hatalıysak, hatamızı da bu yol gösterebilir sadece... Başka hiç bir şey ikna edemez.
 • 0
  Her Ne Kadar Bilim Kurgu Tarzi Bir Cevap Olucak Olsada ; Evreni Baslangici ile Sonu Aynı. Sonu 'Nerden Geldi?' Dediğinde 'Başından(big bang ) Diyebiliyorsan Başı Nerden Geldi Dediğindede Sonundan Diyebilmelisin
  Hakan K 16 Mart 2017
 • -1
  Basit Bir Seneryo İle Anlatırsam

  201x Yılında Bilim Adamları Cern de Hadron Çarpıştırıcı ile Deney Yaparken Ortaya Çok Yüksek Bir Enerji Çıktı.
  Ve Bu Enerji Dünyanın Çekim Gücünden Yüz Binlerce Kat Güçlüydü.
  Saniyenin Milyarda Biri Gibi Bir Sürede Samanyolunu Tamamen Yutan Bir Karadelik Haline Geldi.
  Durmayarak Devam Etti Çok Kısa Sürede Tüm Evren Tamamen Bir Karadelik Halini Aldı.
  Sonra Big Bang Oluştu.
  İnsanlar Oluştu.
  Ve Bilim Adamları Hadron Çarpıştırıcısı Ürettiler.

  Sonsuz Bir Hikaye :)

  Herkesin Anlaması İçin Basitleştirdim...
  Hakan K 16 Mart 2017
 • 0
  Gelecekten.. Belki de atalarımızdan.. Gelecek kavramını iyi düşünün, hem de gereğinden çok daha iyi..
 • -1
  Necmi Tüfek,

  Zaten Böyle Bir Şeyden Korkmam,Sonum Belli Oldugu İçin Sevinirim Bile :D

  Birde Biliyorum İnsan Irkının Böyle Bir Şey Yapamayacagını,
  Herkesin Zihninde Canlanması Amaçlı En Basit Halinde Anlattım.

  Alın Hikayeyi Düzelteyim ''2010^200 Yılında Çok Gelişmiş İki Irk Savaş Halindeyken Çok Güçlü Silahlar Kullanmaya Başladılar Ve Evrende Yarık Oluşturacak Kadar Büyük Hasarlara Yol Açtılar....''

  Mutlumsnz :)
  Hakan K 21 Mart 2017
 • +1
  Her işin altından doğanın kalkması imkansız O kadar lav ve kaynar sıvı ile dolu dünyada insanın var olduğu alak nerden geldi. Doğa ananın(!) bir gücü olmasa gerek. Ve şu da mühim her şeyi bilimsel olarak açıklamaya gitmememiz için;
  abdullah başaran 02 Nisan 2017
 • +1
  Neden bu kadar mükemmellik ve çeşitlilik bu dünyada var. Veya bize rast gelmiş. Bu kadar işe yarar maddenin gök taşlarıyla geldiğini var sayan bilim adamları! Sadece bize mi hayat getirmiş bu meteorlar?! Bu tür konulara bilimsel açıklama yapmak nasıl bir güç ister düşünemiyorum....
  abdullah başaran 02 Nisan 2017
 • 0
  Bigbag diye birşeyyoktur.,bilim kurgu senaryodur,
  Uzay ortamda milyonlarca yıldız hala daha kuark üretmeye devam etmektedirler.
  muzaffer erdem 01 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.164 kullanıcı

Giriş Yap