• 0

  Entropi ne demek anlatabilir misiniz?

  Kardelen Ekici 12 Mart 2017
 • 0
  Entropi en kısa tanımı ile düzensizliğin ölçütüdür . Bir nevi bir sistemin bulunabileceği farklı hallerin sayısıdır . Termodinamiğin ikinci yasası ( LOT2) evrenin entropisinin sürekli arttığını söyler. Evrenin dışında termodinamik olarak etkileşime geçeceği hiçbir şey olmadığından evren , en temel kapalı sistemdir .
  https://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/25195/ Buradaki konuşmalar yardımcı olabilir .
  Diğer yandan bir örnek verecek olursak ; Güneş ve Ay'ı düşünün . Ay soğuktur bu yüzden ay'ı oluşturan taneciklerin '' fonon '' ( hareket miktarları ) küçüktür . Fakat sıcaklık arttıkça taneciklerin hareket sayıları arttacağı için düzensizlikte artacaktır . Bu yüzden güneşin entropisi , ay'ın etropisinden büyüktür . Daha teknik açıklayan olur umarım . (:
 • 0
  Kapali bir ortamda, her turlu aktivitenin sonucunda islevsiz enerjinin ortaya cikmasidir.Her harekette bu sonuc cikacagi nedeniyle de devamli artis gosterir.Evrenin genislemesinden tutun, canliligin baslamasi ve binlerce tur canlinin ortaya cikmasi da duzensizligin sonucudur.
  Morgan Frei 12 Mart 2017
 • 0
  Entropi basitçe faydasız enerji demektir. Evrenin nasıl yok olacağı konusunda iyi bir teori sunar.
  Şöyle ki; ısı enerjisi her türlü çevrimde ister istemez ortaya çıkar. Bu çıkan ısı ise işe dönüştürülemeyecek durumdadır. İşte bu işe dönüştürülemeyecek ısı enerjisi yeterli zaman verildiğinde evrenin hiç bir iş yapamayacak durgun bir enerji haline gelmesi (bardaktaki soğumuş çay misali) ve sonsuz bir karanlığa bürünmesinin sorumlusu olacaktır.
  Mustafa Okat 18 Mart 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap