• 0

  Evren genişlerken ışık hızından hızlı bir şekilde genişliyorsa bu ışık hızının geçilebileceği anlamına gelmiyor mu?

  Mazhar Akyoldaş 04 Mart 2017
 • +1
  Evrende değil , uzay genişliyor teknik olarak . İki cisim arasındaki mesafe yeterli olursa ve buna genişleme enerjisini eklersek , evet uzay ışıktan çok daha hızlı genişler , içindeki cisimler değil .
 • +1
  Uzayı katetmek ile uzayın genişlemesi sonucu sahip olduğun görece hız çok ilginç olsa da aynı şeyler değil. Aslında uzayın ışıktan hızlı genişlediğini söylemek, uzaydaki maddelerin hareket ettkleri anlamına bile gelmiyor. Bu uzayın genişlemesini değişen ve genişleyen kordinat sistemi olarak tanımlamak anlamına da geliyor.
  Vide supra 04 Mart 2017
 • +1
  Uzayin genislemesi, x/v gibi bir hiza tabi degildir.genislemedeKI hizi, (x/v)/alan gibi dusunmelisiniz.Kisacasi evrende kutlesi olan HICBIR madde isik hizini gecemez.
  Morgan Frei 04 Mart 2017
 • -2
  Uzayın genişlemei ışık hızından daha hızlı olmaktadır diyoruz. Lakin uzay ise boşluk yokluk diyorsak ozaman yokluğun ışık hızından daha hızlı büyümesi ne anlama gelir?
  Bekir özer Akın 04 Mart 2017
 • 0
  Evet uzay zaten boşluk olsa idi ışık dalga boylarında yayılamazdı. Foton var olsa idi tanecik özelliği gösterir dalga özelliği gösteremezdi. Sesin yayılması için nasıl bir havaya ihtiyacı var ise ışığın yayılması içinde bir varlık dokusuna ihtiyaç vardır. Nasıl sesi oluşturan bir tanecik değilse ışığı da oluşturan bir tanecik(foton) değildir.
  Özer Akın 06 Mart 2017
 • 0
  Bigbag diye bir şey yoktur,bilim kurgu senaryodur.
  Uzayda bulunan tüm yıldızlar birer jeneratör gibi çalışarak hem enerji ve hemde kuark yani ışınım yaparlar bu ışınım küre merkezli her yere olduğundan ışık hızının tam iki katı hıza erişir.
  muzaffer erdem 01 Haziran 2017
 • 0
  "0" sıfır noktasından her yöne giden ışık her gittiği yönde büyüme ışık hızında olur.Aynı anda hem "+" artı yönde hemde"-" eksi yönde aynı anda ışınım yapan bir yıldız ışık hızının iki katı uzaysal büyüme gerçekleştiriyor demektir.
  muzaffer erdem 02 Haziran 2017
 • 0
  Her hangi bir mekan sorunu olmayan ,sınırı olamayan ortamı anlatabilecek bir kelime bulamadım.
  Uzay ortam gibi "UZAYSAL BÜYÜME" diye bir şey deyiverdim,
  Ben yaptım oldu gibi ,dedim oldu diyelim,emin olun kötü bir niyetim yok.
  Zaten kafamın içindekileri dışarıya dökemiyorum, inanın malum şairin dediği gibi"Kelimeler kifayetsiz kalıyor" kafamın içindekilere.
  muzaffer erdem 03 Haziran 2017
 • 0
  Necmi bey inceden bi yanık kokusu geldi mi size,
  bende devreler tamam ,
  haşlandı diyelim.
  ben derdimi anlatacak ,benimle ilgilenecek; kişi,kurum,kuruluş arıyorum.
  muzaffer erdem 04 Haziran 2017
 • 0
  muzaffer bey dediğiniz bir noktadan her yöne ışık gidiyor + ve - yöndekinleri toplayınca ışık hızının 2 katı yapıyor. Bu bölüm tamam ama big bang yok derken savunduğunuz bir düşünce mi var ? big bang bildiğim kadarıyla sağlam bir teori.
  bilimsel bilgi 05 Haziran 2017
 • +1
  anladım. Bu açıdan düşünmemiştim. Ben de bakış açımı değiştirdiğiniz için teşekkür ederim. Haklısınız.
  bilimsel bilgi 05 Haziran 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap