• 0

  Duvara doğru atılmış bir top düşünelim. Duvara değmeden zamanı durdurup topun bire bir kopyasını yapsaydık. Ve mevcut top ile değiştirip zamanı akışına bıraksaydık......

  Bahoz Keleş 19 Şubat 2017
 • +1
  Kopyaladığımız top duvara çarpıcakmıydı ? Yanisi mekanik kinetik enerji atomda mı yoksa cisimdemi nasıl algılarsanız ?
  Bahoz Keleş 19 Şubat 2017
 • +1
  Evet... Çünkü eğer topu birebir kopyaladıysanız, topu oluşturan parçacıkların üzerindeki kinetik enerjiyi de, topun parçacıkları üzerindeki momentum olarak kopyalamış olacaksınız.
  Kuvvetin vektörü bile aynı olacaktır.

  Buradaki bakış açısında, bir nesne üzerindeki kuvvetin, nesnenin bütününe değil, o nesneyi oluşturan parçacıklara uygulanması var. Yani top bir anda atomlarına ayrılmış olsa, tüm bu atomların-moleküllerin-parçacıkların, bireysel olarak sahip oldukları momentum ile yollarına devam etmelerine dayanıyor.

  Bir avuç ıslak kumu fırlatmanız ve havada dağılması gibi.

  Tabii bu bir başka sonucu da doğuruyor: Eğer bir nesnenin uyguladığı ya da nesneye uygulanan kuvvet, bütüne ait değilde , çok küçük bir nüansla, "bütüne ait parçacıkların sinerjisine" ait ise; kütle çekimi kuvvetini de bu bağlamda değerlendirmek gerektiği olacaktır.

  Yani dünyamızın kütle çekimi kuvveti, kendi büyüklüğünden değil, onu oluşturan parçacıkların toplam büyüklüğünden kaynaklanıyor.
  Görünür sonuçtaki fark çok küçük olsa da, bu bakış açısı kütle çekimini incelerken, çok farklı ve büyük bakış açısı farkları doğuruyor.

  Sanırım cevabınızı almışsınızıdır ? Kinetik enerji, atomda (sizin anlatımınızla) algılanmalı.

 • -1
  İşin fiziği yukarda açıklanmış buna ek olarak , neredeyse zamanın durdurulup bir şeylerin değiştirildiği flimlerde , dizilerde işler tam olarak fiziğe uygun gidiyor . Bu noktada zaman durunca maddenin ve atom-altı parçacıkların potansiyel ve kinetik enerjileride 0 oluyor gibi . Teoride o topun aynısını yapma olasılığınız ise çok düşük . Topu makro ölçekte birebir yapabilirsiniz fakat topu oluşturan binlerce parçağın enerjileri - momentumları - konumları ve hızlarını birebir kopyalayamazsınız . Topun tüm parçacıkları tek bir kuantum dalgasına çökse belki .
 • 0
  Çarpar çünkü top aynı top
  ceren özdemir 19 Şubat 2017
 • 0
  Böylesine bir düşünce deneyini cevaplayabilecek deneysel veya teorik verilerin bulunmadığını söylemeye gerek yoktur galiba. Zamanı yerel olarak durdurmak ve donmuş haldeki topa müdahale edebilmek bilmediğimiz pek çok şeyi değiştirebilir. Yani bunun fiziğini açıklayamazsınız. Fakat bir maddeyi kopyalayabilecek teknolojinin o maddeye gerçek anlamda istenilen tüm enerjiyi depolayabileceğini düşünürseniz, evet. Zaman kristalleri deneyleri kanımca bu noktada benzerlikler içermektedir.
  Vide supra 19 Şubat 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap