• 0

  Sizce karadeliklerin içinde ne var veya ne yok ?

  Radomir45 Altınoğlu 13 Aralık 2014
 • 0
  karadelikleri 3 boyutlu olarak düşünmen yanlış en başta. şimdi ben sana sorsam bir kağıdın içinde ne var diye cevap veremezsin. yani kağıt tabiki bir örnek burda. olay karadelik dediğin 2 boyutlu olması. karadelik bi kapıdır desek yanlış olmaz. yani kafandaki kara delik 2 boyutlu, düzlem bir kapı olmalıdır.
  Orhun Demirci 14 Aralık 2014
 • 0
  yani başka bir yere açılıyor diyebiliriz
  Radomir45 Altınoğlu 14 Aralık 2014
 • 0
  Einstein halkası (ışığın deformasyonu): Bir karadeliğin arkasında bulunan bir yıldızdan çıkan ışık ışını bize, kara deliğin çekimsel etkisiyle ikiye ayrılarak ulaşır. Dolayısıyla o yıldızı çiftmiş gibi görürüz. Yani uç boyutlu olarak değilmiş diye Einstein teoremi doğru olabilir olgusu var diye düşünüyorum.
  hadi kortak 16 Aralık 2014
 • 0
  Kara deliği iki farklı yorumlama tarzıyla açıklamak isterim.
  1) Tanrının varlığını kabul ediyorsak eğer; tanrı hiçbir şeyi boşuna yaratmamıştır. Yaratılan ger varlğın bi amacı vardır. Karadeliklerin içinde de mutlaka evrene fayda sağlayacak bir yapı vardır mutlaka.

  2) Tanrının varlığı kabul etmiyorsak kara delikler (tüm evrenden doğa olarak bahsedicem) doğaya zarar veren , düzenini bozan yapıları yok etmek için doğanın savunma sistemi gibidir bence. İçi bomboş sonsuzluk olabilir ve doğaya zarar veren yapıları yutar
  Melih Göçer 18 Aralık 2014
 • 0

  Bir karadeliğin nasıl oluştuğunu anlatabilmek için atası olan yıldızın oluşumundan başlamak gerekir. Evrende oldukça fazla miktarda gaz ve toz bulutları vardır. İşte bu gaz ve toz bulutlarının yoğun olduğu bölge kendi etrafında dönerek sıkışır ve çevrelerindeki gazı çekmeye başlarlar. Bu gazın büyük bir kısmı da hidrojen gazıdır. Etrafında döndükçe arkadaşlarını çeken hidrojen gazı yeterli büyüklüğe ulaştığında çevresine ışık vermeye ve enerji vermeye başlar. Bunu da yapısındaki dört hidrojen atomunu birleştirerek bir helyum atomuna çevirerek yapar. Yıldız hareketini devam ettirmek ve ısı enerjisini koruyabilmek için kendisine yeterli orandaki hidrojeni helyuma çevirir. Bu nedenle hacimce küçük yıldızlar uzunca asırlar, kütlece çok büyük yıldızlar ise daha az binlerce yıllar bu olayı sürdürür. Büyük yıldızların yaşam süreleri daha azdır. Devasa kütlelerini korumak için daha fazla enerji üretmeleri gereklidir. Örnek verecek olursak; güneşe biçilen ömür on milyar yıl iken, güneşten on kat büyük bir yıldızın ömrü sadece 30 milyon yıl kadardır. Atmosfere yardimci bir koruyucu olma ihtimali üzerinde bilgi yyoğunlaşıyor
  hadi kortak 18 Aralık 2014
 • 0
  Karadelikler başka bir evrene açılmıyor.
  Ancak başka evrenlerin oluşumuna neden oluyorlar bence...

  İçinde ne olduğu hakkında fikir yürütebiliyoruz.
  Bir noktadan sonra maddenin parçalanarak tekilleştiği varsayılıyor.

  Buna göre; karadeliğe düşen bir cismin tekilleşme safhasına kadar zamanın yavaşladığını, boyutların kısaldığını ama gözlemcinin göreceli olarak normal zaman ve boyut ile devasa bir evreni algılayabileceğini düşünebiliriz.

  Düşen gözlemci, serbest düşme durumunda olacağı için, karadeliğin çekim kuvvetini de fazla hissetmeyebilir. Ancak alt-üst taraflarının uğrayacağı çekim gücü farkı ile durum acı vericide olabilir. Eğer kapalı ve korumalı bir durumda ise tekilleşme anına kadar bu durum geçerli olacaktır.
  Burtay Mutlu 19 Aralık 2014
 • 0
  Karadeliğe nereden bakarsan bak bir düzlem şeklindedir.Bu çok garip bi durum.Bir kağıdın içine girdiğini düşünsene.Gerçekten çok gizemli bir konu.Ben karadeliklerin başka bir evrene açıldığına yani bildiğim sicim kuramına göre hiper evrene açıldığını düşünüyorum.Diğer arkadaşların da yorumlarını okudum gerçekten güzel yorumlar herkese saygım sonsuz....
  Zafer Kaan Karan 20 Aralık 2014
 • 0
  başka bir evrene açılır ya da açılmaz bilemiyorum ama eğer sadece oradalarsa ve hiçbir şekilde çıkışın imkanı yoksa, tüm geçmişi içinde saklıyor olabilir çünkü bildiğiniz gibi ışık dahi kaçamıyor bu meretten.
  kısacası "interstellar" filminde de işlendiği gibi içerisinde geçmişin her anına dair görüntüler olabilir. Tabi filmdeki gibi konforlu bir şekilde dilediğimizi izleyebileceğimizi falan düşünmüyorum ama dediğim gibi geçmişin görüntüsü yutuldu ve hala oradalar.
  özgür taylan akdağ 30 Aralık 2014
 • 0
  Özellikle Sayın Zafer Kaan Karan'ın dikkatine...

  Eğer karadelikler ya 3d zar sicim ise ? :-) Ve eğer olay ufku, bu zar sicimin sadece negatif eğrilmiş yüzeyini, parabolünü görebiliyorsak? :-)
  Bütün sicimlerin aldıkları enerjiye bağımlı olarak esneyebildiğini varsayıyoruz. Enerjileri artan sicimlerin de kütleleri artıyor diye varsayıyoruz. (Hesaplarda böyle çıkıyor olsa da kesinlik sağlayacak deneyler yapılamadığından).

  Sayın Özgür Taylan'ın görüşünde orijinal bir bakış var. Bilginin depolanması, geçmişin tüm görüntülerinin depolanması...
  Karadelik içinde bu bilgiye ne olduğunu bilmiyoruz. Ama bu şekilde evrenin kütüphaneleri gibi işlev görüyorlarsa ne muhteşem olurdu...
  Burtay Mutlu 31 Aralık 2014
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap