• 0

  insan mı bilinçaltını kontrol eder? bilinçaltı mı insanı kontrol eder?

  Baran Alp 25 Ocak 2017
 • -1
  İnsan bilinci , bilinç-dışı ise bilinci kontrol eder .
 • +1
  biraz daha açar mısın
  Baran Alp 26 Ocak 2017
 • 0
  insan bilinç altını kontrol eder fakat tamamen bir kontrol yoktur
  ferhat demir 26 Ocak 2017
 • 0
  Aynı buzdağı gibi beyniniz de bilinç ve bilinçaltı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Bilinç düzeyinde algılanan her şey daha sonra depolanmak üzere bilinçaltına gönderilir.
  Doğduğunuz günden bugüne yaşadığınız her olay; en ince detayına kadar bilinçaltınızda yer almaktadır. Küçükken yaşadığınız evin duvarlarının rengi, annenizin size okuduğu hikayeler, dinlediğiniz tüm müzikler, okuduğunuz kitaplar, bilinçaltınızda arşivlenmiş durumdadır. Bunların pek çoğunu bilinç düzeyinde hatırlamazsınız. Çünkü bilincinizin çalışma kapasitesi 7+-2 iken, yani aynı anda en fazla 9 haneli bir kodlama yapabilirken, bilinçaltınızın çalışma kapasitesi bir anda 2.5 ile 5 milyon veriyi algılayıp, kayıt edebilecek güçtedir. Yani beyninizi bir buzdağı gibi düşündüğünüzde; buzdağının yüzeyde kalan, görünen kısmı bilincinizi, suyun altında kalan ve en derinlere kadar uzanan muazzam büyüklükteki parçası ise bilinçaltınızı temsil eder.
  Bu güne kadar tüm görüntülerin, duyulan seslerin, hissedilen duyguların kapasitesi sadece 7+-2 olan bilinç düzeyinde depolandığını düşünün. Sizce ne olurdu? Herhalde bu buzdağı bir yanardağ gibi patlardı. İşte bilinçaltımız bizi bu tehlikeden korumak için yaşamımıza ait tüm ayrıntıları saklama görevini üstlenmiştir. Gereksiz kabul edilen işe yaramayacağı düşünülen bilgilerin hepsi bilinç düzeyinde tutulacak olsaydı yüne buna benzer bir felaketle yüz yüze gelirdik.
  Bilinçaltınızın başka bir görevi de sizi mutlu etmek ve mutlu edemiyorsa sizi korumaktır.
  Bu makaleye göre karar verebiilirsiniz.
  http://kisiselgelisim.web.tr/Makaleler/kisisel-gelisim/bilincalti-kavrami-nedir-35/
  mustafa pakkan 27 Ocak 2017
 • 0
  Her ikiside tırnak ve et gibidir bence :)
  PYSKOPHAT 13 Şubat 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap