• 0

  Kuantum fiziği ile entropi yasasını karşılaştırdığımızda ne gibi durumlar ortaya çıkar ?

  Ali Yıldırım 22 Ocak 2017
 • 0
  benzerlik durumları veya zıt durumlar varmıdır ?
  Ali Yıldırım 22 Ocak 2017
 • 0
  Uzay-zaman diyoruz ya..Nasıl birbirinden ayıramıyoruz,bence kuantum-entropide aynı.kuantum nasıl maddenin en küçük faliyet haliyse, entropide '' zaman'' süreci.Biri olmasa diğeri olmazdı. Beni düşündüren esas konuysa,bu kadar birlikte çalışmalarına rağmen, kuantum kütle çekimi, maddeyi bir arada tutmak için standart güçlü kuveti temsil etmesi,ama entropininde geriye dönülemeyen bozunumu temsil etmesi.
  mustafa pakkan 22 Ocak 2017
 • 0
  Entropiye davranışın istatistiği olarak bakman çok karışık bir sistem için genel bir yorum yapabilmeni sağlar. Yani sadece bir akarsuyu bile düşündüğünde içerisindeki birbirinden ayrı her bir atomun davranışını klasik kuvvet denklemleriyle hesaplayamazsınız. Her bir parçacığın birbirleriyle etkileşimlerini hesaplamak yerine akışkanın akış rejimini çok yakın olarak istatistiksel yöntemlerle tahmin edebilirsiniz. Entropi de tam olarak bu şekilde istatistiksel olarak sistemi yorumlamaktadır. Yani kuantum mekaniği olmasa bile bir sistem içerisindeki parçacığın entropisinin artma olasılığı her zaman vardır. Ama sistemin büyüklüğüne ve etkileşim sayısına rağmen bu durum o kadar düşük bir ihtimaldir ki neredeyse kesin olarak düşen bir bardağın kırılacağından bahsedebiliriz ki gerçekte olan da budur. Yani istatistiksel olarak kırılan bardaktaki atomların yere dağılma düzeni ve tüm etkileşimlerinin neredeyse sonsuz olasılık içerdiğini, fakat kırılmamış durumda sadece bir tane "düzenli" durum olduğunu düşünürseniz istatistiksel olarak olasılık olmasına rağmen neden termodinamik kanunu sayıldığını anlayabilirsiniz.
  Kuantum mekaniğinde sistemin enerjisinin hesaplanması da istatistiksel olarak durum analizi yapmaya benziyor. Yani kuantum etkileşimi sonucu boşluktan bir anda ortaya çıkan bir parçacığın gerçekten bir enerjisi olmasına ve bu da sistemin entropisini arttırma eğiliminde olmasına rağmen aynı şekilde bir anda yok olabiliyor. Bu da sistemin entropide olduğu gibi bir istatistiksel olasılık yorumu olarak ortak şekilde yorumlanmasına yardımcı olabilir.
  Vide supra 22 Ocak 2017
 • 0
  Entropi ; bir sistemdeki düzensizliğin ölçütü yada rastgelelilik miktarı .
  Kuantum fiziği ; Atom ve atom-altı düzeyde maddenin etkileşimi .

  İki konuyu birbirine bağlayabileceğim tek nokta '' Mutlak entropi ve Mutlak sıcaklık '' . Tabi bu iki konunun birbiri ile ilişkisi gözardı edilemez .
  Saf Madde ( parçacık ) , termodinamiğin 3 . yasasına göre mutlak sıcaklıkta minumum enerji ve hareket düzeyine gelir . Yani bu durumdaki maddelerin yada sistemlerin mutlak entropi düzeyinde olduğu bahsediliyor . Akan bir akarsudan devam edelim . Akarsuyun makro düzeydeki ve mikro düzeydeki entropi etkilerini sadece kuantum mekanikleri ile gözlemleyebilirdik . Parçacık düzeyinde belirsizlik ilkesi ve gözlemci sorunu yüzünden yapacağımız tahimler sonsuz olasılıklar olacağından makro ve mikro düzeyde bir cevap alamayız . Fakat şöyle bir durum var ki ; madde 0K ' ya akın sıcaklıkta farklı davranır .
  Hatta 2016 nobel fizik ödülünün sahipleri bize , kuantum fiziğinin mutlak sıfırda görünür bir hal aldığını gösterdi .
  Mesela Bose-Einstein Yoğunlaşması , bozonlardan oluşan maddelerin 0K ' ya yakın değerlere kadar soğutulması ile ortaya çıkan maddenin egzotik bir halidir . Sonuç olarak , bu sıcaklıkta atom ve molekül hareketleri gittikçe azalacak ( fonon azalacak ) ve mutlak sıfır noktasında tüm sistemi oluşturan parçacıklar yada tüm makro sistem , '' aynı dalga işlevine sahip eşdurumlu '' bir sistem haline çökecektir . Sistem bir nevi ahenk içinde olmalıdır . Bu durumda da bu sistemin entropisi sonlu olasılıklar üzerinden yorumlanabilir diye biliyorum . ( Fiziği BB düşmüş bir zihin tarafından yazılmıştır o yüzden sadece yorum olarak değerlendirilmeli . )
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap