• 0

  Sizce tanrı var mı?

  ahmet kaan 21 Ocak 2017
 • +1
  Bence tanrı vardır. Şöyle düşünüyorum bu evrende zaman mekan içerisinde düşünebilmekteyiz. Beynimiz bu düşüncenin dışına çıkacak kadar mükemmel değil. Daha 4. boyutu hayal edemezken bunu hayal etmemiz mümkün değil. Bu neden ile başlangıcı olmayan tanrıdan söz edilebilir çünkü tanrıyı zaman içerisinde düşünmemeliyiz zaten tanrı zamanı yaratandır.

  Benim görüşümü değiştirebilecek kişiler varsa buyurun tartışalım.
  ahmet kaan 21 Ocak 2017
 • +1
  beyinin mükemmel olmaması Tanrının varlığına kanıt değildir,4. boyuta zaman dersek 4. boyut dışındakilerin tanrısal durumları olduğu anlamına gelmez mi ? , zamanın dışında olmakta Tanrı yapmaz ...
  yazımı eleştiri olarak almayın yanlış anlamış olabilirim , doğru taraftan bakmanız adına bunları yazıyorum , şüphesiz beyin bir yaratıcının varlığını anlayabilecek kabiliyette ve nasıl diye bilecek kadarda mükemmledir .
  Ali Yıldırım 22 Ocak 2017
 • +2
  bence tanrı olsaydı pozitif enerji, negatif enerji, denge, uzay, zaman vsvs. kaosun yarattığı bir düzen yerine herşey çok daha basit olurdu.
  Origin 22 Ocak 2017
 • 0
  Tanrı var ise tasarımın yaratıcısı olmalı.Evren okadar komplike'ki ,Tanrı ondan çok çok daha koplike olmalı ve asla bilemeye biliriz.
  mustafa pakkan 22 Ocak 2017
 • 0
  Yanlış sorular , tatmin edici cevaplar ( vol 2. 0 )
 • -1
  Bence tanrı var çünkü biz sadece teori olarak bigbang sırasında madde ve enerji salındığını biliyoruz , fakat nerden geldiğini bilemeyiz , eğer bilsek bile o bildiğimiz yerin yada şeyin o maddelere nasıl ulaştığı yine soru olarak kalacaktı ve bu döngü böyle sürecekti , fakat bu evrenin bir simülasyon olması ve maddelerin bir güc tarafından yaratılmış olması akla çok daha mantıklı geliyor . Çünkü bu evrenin sınırları var tabiri caizse evrenin yazılımı var , ışık hızı , lamda katsayısı , kütleçekimi , boyutlar , elektomanyetizma , entropi gibi , sınırlı bir şeyin sınırsız güçte birşey tarafından oluşturulmuş olması mantığıma anlamlı geliyor . Ayrıca sınırsız ve sonsuz gibi kavramlar insan beyninin anlayamayacağı bir seviyede , buda bizim gerçekliğimizin sınırlı bir evrende şekillenmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir.
  Barış Yılmaz 23 Ocak 2017
 • +1
  İnsan aklının sınırı tanrının başlangıcıdır. bu yüzden inançlar çok çeşitlidir hem toplumlara hemde kişiden kişiye değişir
  rco slmaz 24 Ocak 2017
 • 0
  böyle sorular öle ortaya sorulacak sorular değil ve cevaplar mantıklı görünebilse bile insanlık tanrı kavramını mantık dışı kabul eder
  Baran Alp 25 Ocak 2017
 • -2
  Kainattaki düzen, kainatta görülen isimler, kainatıta yapılan iş ve bu iş karşılığındaki kainatın aczıyeti, herşeydeki sanat, ehadiyet yani farklılıkların teki göstermesi, insanın yaratılışında kendisine verilmiş hisler , hayat delili gibi birsürü delil Allahın varlığını ispat ediyor.

  Mesela Dünyanın atmosfer tarafından güneşin zararlı ışınlarına karşı korunuyor olması ve diğer tüm dengede yaratılan şeyler tesadüfen olamaz. Atmosfer tabakaları cansız, şuursuz ve ilimsiz ve merhamet hissine sahip değildir. haliyle atmosfer insanı da tanımaz. Aklı da yoktur. insanı tanımayan, güneşi tanımayan, ve demin saydığımız özellikler kendinde bulunmayan atmosferi bir yaratan vardır. O yaratan güneşi de insanı da atmosferi de yaratmıştır. İnsanı yaşayabilmesi için atmosfer ile güneşin zararlı ışınlarına karşı merhameti ve koruyuculuğu ile muhafaza etmiştir. Ve daha çok delil..
  Eyüp Yılmaz 27 Ocak 2017
 • -2
  Tanrı = Yaratan, Yaratıcı. Bugün insanlık birçok alanlardaki gelişmeleri sayesinde kendine benzer robotlar yapabilmektedir ve daha ileri zamanlarda o robotlar insandan bağımsız olarak akıllarını kullanabileceklerdir. O zaman geldiğinde bir robot kendini yaratan insana ne diyecektir ya da insan onun gözünde nasıl bir konuma oturacaktır? Bugün bizim Tanrı= Allah= Yaratan dediğimiz konuma insan oturmuş olmayacak mıdır? Yoksa o robot "Ben tesadüflerin bir araya gelmesiyle oluşmuşum" mu diyecektir?
  Bir de şu açıdan bakalım: Bizim ancak düşünsel boyutta algılayabildiğimiz, gerçek boyutlarda ise “sonsuz” kavramına yaklaşık hacimdeki bir evrenin “nokta” bile tabir edemeyeceğimiz bir güneş sistemi içerisindeki bir kürenin üzerinde yaşıyoruz. Dürbünlerdeki zumlama olarak ya da mikroskoplardaki büyültme derecelendirmesi olarak yorumlayacak olsak o boyutta bir dürbün zumunun ya da mikroskop ölçeğinin henüz icat edilmediğini söyleyebilirdik. Bugün sadece bu gezegen üzerinden içinde bulunduğumuz evrene bakarak ve bilimdeki gelişmelerimizi kullanarak öğrendiğimiz bilgiler karşısında hayretler içerisinde kalıyoruz. Bu demektir ki bizi yaratan, o sonsuz ilmi, bilgi ve gücü ile önce evreni yaratmış, sonra bizim yaşayabileceğimiz bir küre oluşturmuş ve sonra bizi oraya koymuş, yaşamamızı sağlamış. Bunu bizim bir robot yaparken yaptığımıza da benzetebilirsiniz ama ben ondan daha ilerisinin olduğunu düşünüyorum. Bizi yaratan, uzaktan kumanda, yazılım falan kullanmamış. Biz onun kullandığı ara yüzü de, yazılımı da, bilimi de, hatta enerjiyi de daha henüz tam olarak algılayabilmiş değiliz. Bu noktada bir bilim adamının sözü aklıma geliyor: “Ne kadar çok öğrenirsem bilmediğimin öğrendiğimden fazla olduğunu görüyorum.” Bu söz bence o zaman geçerli olduğu gibi bundan binlerce yıl sonra da geçerliliğini koruyacaktır.
  İsterseniz bir de bu açıdan bakın.
  Cem Murat 01 Şubat 2017
 • +1
  Bana göre yaratıcı doğanın ta kendisidir ve yaratıcı da bir yaratıcı yaratmıştır "insan". İnsanda kendine bir yaratıcı yaratmıştır "tanrı".
  Doğa insanı yarattı, insan da tanrıyı.
  Fatih Kaya 11 Şubat 2017
 • 0
  Ölümlü olan herşey mükemmel değildir ve bunun üzerine(ölümlü canlıların mükemmel tasarım olarak gösterilmesi) tanrının olduğu anlamı yüklemekte saçmadır.
  PYSKOPHAT 13 Şubat 2017
 • 0
  Metafizik bir yorum olacak ama insanın hissettiği garip acı (ben buna var olmanın, ozfarkindaligin verdiği his diyorum) tanrının varlığının göstergesi olabilir. Bu acı canlilikla alakası olmayan bir acıdır. Maddi olarak kanitlanabilirligi yoktur. Tanrının varlığını kabul edersek onun nasıl bir formda olduğunu hayal etmeye baslayabiliriz. Tanrı varsa sonsuz büyüklükte olması kaçınılmaz. Mekan ve zaman onun boyutunda düşünülemez. Tanrı farklı bir boyutta ve diğer tüm boyutları oluşturabilecek bir güçte. Benim fikrime göre sonsuz bir varlığın yarattığı her şey bir noktada kendisiyle çakışır. Bizler bu çakışan kesimdeyiz. Ve üzerimize eklenen her boyutta ortaya farklı yaratılışlar çıkmakta. Ancak biz kendi sinirlarimizda varlığımızı surdurmekteyiz. Diğer boyutlara geçmek istersek yanımızda binlerce yıllık fizik kurallarimizi götüremeyiz. (Karadelikler boyutlar arası geçiş kapıları olabilir ) toparlamak gerekirse. Tanrı , her yeri kaplayan, boyutları yaratma ve yok etme gücü olan üst varlıktır. Kendi kendini yok etmesi dusunulemez. Varligi kaçınılmaz. Evrenin sonsuz olduğunu dusunebiliriz. Ancak bilim gösteriyor ki sonsuz değil. Eğer sonsuz değilse bulunduğumuz yer tanrının bir parçası. Eğer sonsuz ise Tanri ve evren çakışıyor. Böylece evrenin ruhu diyebileceğimiz bir kavram oluşuyor. Evet , Tanrı evrenin ruhudur.
  Hacer Köse 15 Şubat 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap