• 0

  İnsanlık iletişim olarak konuşma yerine başka alternatifler seçebilir miydi ?Eğer seçseydi farklı yönde evrim geçirme ihtimali olur muydu ?

  Berkay 21 Ocak 2017
 • 0
  Tüm canlılar iletişim halinde aslında.Balinalar,filler,köpekler vb.konuşuyor.Konuşamıyanlarında bir takım kimyasal fenomenlerle hatta dünyanın manyetik alanı yıldız güneş vs iletişim unsuru.Ama konuşma ''dil'' çok önemli, dil olmasaydı bu günkü uygarlığı kuramazdık. seçimi biz yapmadık evrim yaptı,Yinede ben dünya gezegeninin kimyasının,biyolojisinin,arada bir araç olmadan sezgisel olarak iletişim kurabileceğine inanmıyorum.Evrim yoluyla mümkün olsaydı bu güne olurdu.Bilim adamları bunun için araç geliştirmeye çalışıyorlar.Ama öte gezegenlerde böyle bir yaşamın olamayacağı anlamına gelmez.
  mustafa pakkan 22 Ocak 2017
 • -1
  iletişim şekli insan fizyolojik gelişimini ne kadar etkiliyor? başka iletişim şekillerinden kasıt sanırım daha hızlı (iletişim bombardımanı seviyesi sanırım) iletişim ise sonuca ulaşmak için ben şöyle 2 zıt kıyas yoluna başvurur ve hep başarılı sonuca ulaşırım.
  1- hiç iletişim kurmayan bir canlı ne kadar gelişir yada sonuç değişir mi?
  2- çok üstün iletişime sahip canlı da olumlu değişimler olur mu ?
  bu iki soruyu bir birlerine kıyaslarsak güzel bir fikir verir..
  Hakan Cabbarcan 22 Ocak 2017
 • +2
  İnsan , konuşmayı tercih ettiği için o yönde evrilmedi , o yönde evrildiği için konuşabildi . Eğer bahsettiğiniz durumdaki gibi olsaydı evrimin çok çok zaman öncesinden o yönde gelişimine başlaması gerekirdi , medeniyet daha ileride yada daha geride olabilirdi orası tartışılır ama konuşma bizim seçimimiz değil . kaderimizdi .
  Barış Yılmaz 23 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap