• 0

  Evren kaç boyutludur ? Evren hologram mıdır ? Matematiksel bağıntıların bazı sonuçlarının çıkmaz sebebi evrenin boyutundan dolayı mıdır ?

  Bahoz Keleş 11 Ocak 2017
 • +1
  4 boyutludur . En , boy , derinlik ve uzay-zaman boyutu .
  Evreni tam anlamıyla çözemiyor oluşumuz ; evrende daha keşfedemeğimiz boyutlar olduğuna yada matematiğimizin '' yetersiz '' kaldığının göstergesidir . Sicim kuramı bu noktada çok boyutlu evren öne sürer . Yani eldeki matematikte bulunan değişken sayısının daha çok olduğu bir matematik .
 • 0
  Evrenin bilgileri 2 boyutlu bir düzende kaydettiğini okumuştum Aklıma da matematik belirsizlikleri geldi acaba farklı boyutta olduğumuz için mi ( Susskind'in görüşüydü sanırım )
  Bahoz Keleş 12 Ocak 2017
 • 0
  Evren insanlar için 3 niyetlidir ama eğer insanlar ileti Bi gelişim yaşarsa evren bizler için 3ten fazla boyuta taşınabilir
  Baran Alp 14 Ocak 2017
 • 0
  Evrenin boyutu insanın kolay kolay doğru cevap veremediği bir konudur çünkü biz 3 boyutlu varlıklarız , - zaman boyutunu es geçerek söylüyorum - maddesel olarak 4 boyutlu bir cisim olsaydı yada olduğunda biz onu gerçek şekliyle asla göremezdik , 3 boyutlu dünyada ki iz düşümlerini görecektik ve bu da asıl cisimden çok farklı görünecekti . Örnek olarak 2 boyutlu bir kağıdı ele alalım , eğer o 2 boyutlu dünyaya girmek için elimizi kağıdın içine soktuğumuzu varsayarsak parmağımız orada sadece yuvarlak olarak görünecekti . 2. soruya gelirsek , kullandığımız matematik aslında doğru bir matematik olmayabilir belkide evreni ve uzayı anlamak için çok daha başka matematik dillerini referans olarak alabiliriz ilerde . Şuan bulanık mantık matematiğiyle çalışan yazılım dilleri üzerinde program kodlanıyor , bizim kullandığımız mantıkdan çok daha farklı bi kavram ve daha hızlı ve doğru sonuçlar verdiği kesin
  Barış Yılmaz 18 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.811 soru

28.505 cevap

30.378 kullanıcı

Giriş Yap