• 0

  Evren kaç boyutludur ? Evren hologram mıdır ? Matematiksel bağıntıların bazı sonuçlarının çıkmaz sebebi evrenin boyutundan dolayı mıdır ?

  Bahoz Keleş 11 Ocak 2017
 • +1
  4 boyutludur . En , boy , derinlik ve uzay-zaman boyutu .
  Evreni tam anlamıyla çözemiyor oluşumuz ; evrende daha keşfedemeğimiz boyutlar olduğuna yada matematiğimizin '' yetersiz '' kaldığının göstergesidir . Sicim kuramı bu noktada çok boyutlu evren öne sürer . Yani eldeki matematikte bulunan değişken sayısının daha çok olduğu bir matematik .
 • 0
  Evrenin bilgileri 2 boyutlu bir düzende kaydettiğini okumuştum Aklıma da matematik belirsizlikleri geldi acaba farklı boyutta olduğumuz için mi ( Susskind'in görüşüydü sanırım )
  Bahoz Keleş 12 Ocak 2017
 • 0
  Evren insanlar için 3 niyetlidir ama eğer insanlar ileti Bi gelişim yaşarsa evren bizler için 3ten fazla boyuta taşınabilir
  Baran Alp 14 Ocak 2017
 • 0
  Evrenin boyutu insanın kolay kolay doğru cevap veremediği bir konudur çünkü biz 3 boyutlu varlıklarız , - zaman boyutunu es geçerek söylüyorum - maddesel olarak 4 boyutlu bir cisim olsaydı yada olduğunda biz onu gerçek şekliyle asla göremezdik , 3 boyutlu dünyada ki iz düşümlerini görecektik ve bu da asıl cisimden çok farklı görünecekti . Örnek olarak 2 boyutlu bir kağıdı ele alalım , eğer o 2 boyutlu dünyaya girmek için elimizi kağıdın içine soktuğumuzu varsayarsak parmağımız orada sadece yuvarlak olarak görünecekti . 2. soruya gelirsek , kullandığımız matematik aslında doğru bir matematik olmayabilir belkide evreni ve uzayı anlamak için çok daha başka matematik dillerini referans olarak alabiliriz ilerde . Şuan bulanık mantık matematiğiyle çalışan yazılım dilleri üzerinde program kodlanıyor , bizim kullandığımız mantıkdan çok daha farklı bi kavram ve daha hızlı ve doğru sonuçlar verdiği kesin
  Barış Yılmaz 18 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap