• +1

  Renkleri boya olarak karıştırdığımızda siyah bir renk ortaya çıkarken ışık olarak karıştırdığımızda nasıl beyaz renk oluşur?

  rymss 09 Ocak 2017
 • +1
  Çünkü biri ışığın kaynağı iken diğeri ışığın absorplanmış/emilmiş hali yani renk olduğundan. Her bir farklı boyanın ışığın belirli dalga boylarını geri yansıttığını ve diğer dalga boylarını emdiğini düşünün. Bunu bir elek gibi düşündüğünüzde geriye ışığın görünmeyen dalga boyu aralıkları kalır ki siz de sadece ışık yokluğunu yani siyahı görürsünüz.
  Vide supra 09 Ocak 2017
 • +1
  Renkler insan gözünün algılayabildiği frekansdaki ışık spektrumu içindeki aralıklardır aslında siyah ve beyaz tabir ettiğimiz şeyler ışın demetinin var olması yada olmamasıdır yani maalesef ikide renk değildir renkler ışık demeti içindeki kırılmalardır bu yuzden ışık demeti yani tüm renklerin toplamı yüksek frekanslı beyazdır. Boyalarda ise durum biraz daha farklı insanoğlunun renk olarak tabir ettiği demet kırılmalarının karşılığı mesela bizim kırmızı dediğimiz her madde ışık demetinden sadece kırmızı aralığındaki demeti yansıtarak diğer frekansları soğurur ve gözümüzde sadece yansıyan ışıkları görebildiğinden kırmızıyı fark eder ve biri ona kırmızı dediği için bizde kırmızı demeye devam ediyoruz boyada siyah aslında hiç var olmamış gibidir yüksek siyah lacivetten destek alarak oluşturulurbiraz daha düşük versiyonu yeşil yardımı ile vb. Bu karşımları kimyagerler daha iyi anlatacaktır
  ie kara 09 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap