• 0

  zaman var mıdır ?

  mertali mutlu 09 Kasım 2014
 • 0
  Zaman vardır ama algıladığımız anlamda değil.Gelecek ve geçmiş illüzyon olabilir.Aslında hepsi şuan mevcuttur.Geçmiş ya da gelecek sanmamız yanılsama yani.
  Bizim algıladığımız zaman, saat anlamındaki zaman daha çok.Bir bakıma zaman düzenden düzensizliğe geçişin devam etmesidir.
  muzaffer borazan 22 Kasım 2014
 • 0
  Zaman vardır.
  Ama hangi zaman ?
  Birden çok zaman var.

  1) Saatimizi ayarladığımız "zaman", evrenin genişlemesiyle bağlantılı olan standart evrensel zaman.
  Buna göre 4ncü koordinat olarak yerimizi bularız.

  2) Bir de göreceli zaman var. Bu da hızımıza göre değişen zaman. İç gözlemciye göre, evrensel saat ile aynı şartlara tabii iken, dış gözlemciye göre yavaşlayan zaman. Hıza bağımlı değişkenlik gösterir. (Bu zamanın nedeni zar sicimler olabilir.)

  3) Bir diğer zaman ise kütlenin uzayı eğmesinden dolayı sabit, değişmeyen ama evrensel saatten biraz daha farklı olan zaman. Bunu da uydularda gps koordinatlarının saptamada kullanıyoruz.

  Zaman soyut bir kavram olarak, süre olarak ele alındığında hepsi bize aynı nitelikte gibi gözüküyor.

  Ama bana göre en iyi tanım; maddenin uzayda aldığı yol miktarına "zaman" dememiz.
  Burtay Mutlu 12 Kasım 2014
 • 0
  Einstein ın teorisine göre an vardır ve zaman bu anın yer değiştirmesidir diye geçiyor.Bu cümleyi tam olarak kavramak biraz zor olsa gerek.açıklama sanşınız var mı acaba
  Tayfun Çelebi 24 Kasım 2014
 • 0
  Einstein bu durumu ele alırken, sabit, statik genişlemeyen bir evreni ele alıyordu sanırım. Böyle bir evrende tek değişken dinamik ise "zaman" olunca, zamanı sıralamaya koydu. Geçmiş, an ve gelecek.
  Çözümlemede eğer her bir an'ı bir kitap sayfası yapsanız ve kitabın sayfalarını hızlı bir şekilde açsanız, olayları an ve an değil de bir film gibi algılarsınız.
  ( Sanırım o dönemde daha yeni olan sinema tekniklerinin de bakış açısına etkisi olmuştur. Daha sonra bu bakış birçok paralel evren içerikli kitaba da ilham kaynağı oldu. Aynı şekilde zamanda yolculuk konularına da fikir verdi)

  Einstein eşdeğerlilik çerçevesinde kütle çekimi ile ivme’nin eşdeğer olmasını kanıtlarken bu zamanı dilimleme olayını kullandı.
  Uzayı ardışık anlarda dilimlere bölerek, belli bir andaki durumu inceledi. Böylece ivmelenmiş maddenin bu andaki uzay-zaman üzerinde yapacağı yamulmanın kütle çekimini oluşturduğunu gösterdi. Bu uzay zamanlar bir filmin kareleri gibi birleşince de sürekli algıladığımız kütle çekimi ile aynı oluyordu.

  Burtay Mutlu 29 Kasım 2014
 • 0
  bilgileriniz için teşekkür ederim fakat okudugum bir kitapta "ya zaman var olmasaydı" Carlo Rovelli zamanın var olmadıgını savunuryordu ve bunu göreceli zamanla bagdaştırmıştı. hattta galilei nin katedral tavanındaki sarkcıyla ilgili bir de ornegi vardı . teorisi ise kordonlar teorisi ayriyetten klasik mekanik ve fiziğin diğer alanlkarında zamanın olmadını söyler isek fiziğin çökeceği konusunda da bir espiri yapmıştı..
  mertali mutlu 29 Aralık 2014
 • 0
  Geç cevap için özür dilerim. İş yeri işleri işte...
  Rovelli hakkında bilgim yok. Hangi açıdan baktığını bilemiyorum. Ancak ona katılıyorum.
  Zaman, anladığımız anlamda ve sandığımız şekilde bir boyut değil. Aslında tamamen göreceli.
  Her evrenin kendi zaman kavramı olabilir. Ancak zaman kavramının temelini oluşturan kavramların tüm evrenler için aynı olabileceğini, yani aynı kaynaktan gelmiş olabileceğini düşünüyorum. Sadece hızları farklı ve zaman aslında başka bir şeyin türevi. Hatta uzay bile başka bir kavramın bize yansıması.
  Bunu şuradan çıkartıyorum. Zaman, kütleye, enerji miktarına ya da ivmeye göre farklılık gösteriyor. Bunları birleştirebilen ilişkiler zinciri için zamanın bildiğimiz kavramın dışında bir durum olduğunu düşünüyorum.


  Burtay Mutlu 16 Ocak 2015
 • 0
  kesinlikle ben de oyle dusunuyorum..
  mertali mutlu 22 Ocak 2015
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Giriş Yap