• -1

  fotonun göreliliğinin test edilmesi;

 • -1
  bilindiği üzere foton ortamın yoğunluğuna göre hızı azalıyor; nükleer reaktörlerde saf su da serbest elektronların hızı saf su içindeki fotonun hızını aştığında çerenkov radyasyonu denilen bir fenomen oluşur...
  şimdi ışık hızı her gözlemci için sabit olduğu düşünüldüğünde bunun fotona özgü bir durum mu yoksa boşlukta ışık hızına ulaşan her cisim için mi geçerli olduğudur.
 • -1
  karşılıklı yollanan serbest bir elektron ve foton un birbirlerine göre hızları ne olurdu....
 • 0
  Fotonların boşluktaki hızı 299 792 458 m/s'dir ve sabittir. Işık farklı ortamlardan geçerken hızı yavaşlar, Örneğin ışık camdan geçerken hızı 200 000 000 m/s'ye düşer. Camdan geçerken ışığın kırılmasının sebebi bu hız farkıdır.
  Kütlesiz bütün parçacıklar için 299 792 458 m/s hız sabiti geçerlidir.
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • -1
  @mehmet ali aslında sorduğum tam olarak bu değildi ama 2- nolu cevabı verdiniz bana...kütlesiz parçacıkların hızı sabit dediniz....
  benim asıl öğrenmek istediğim ışığın her gözlemci için hızının aynı olması durumu sadece foton için mi geçerlidir sorusu_?
  çerenkov örneğini bu yüzden verdim...saf suyun içindeki her gözlemci için o fotonun hızı sabit mi olur...
 • 0
  Işığın yani fotonun hızının her gözlemci için sabit olması sadece vakumda geçerlidir. suyun içerisinde hız değişir. Homojen bir su ise su içerisinde de sabit bir hızla, örneği yaklaşık 200.000 km/s sabit hızla hareket edebilir. Suyun içinde ya da dışındaki her gözlemci için sabit hızla hareket edecektir.
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • -1
  @mehmet ali parça parça cevap veriyorsun ama asıl cevabı vermiyorsun :)
  benim sorduğumu şeyi örnekle açıklayayım;
  boşlukta hızımız ışık hızının %99,9 u ve önümüzdeki ışığın hızını yine sabit yani maximum değerinde görüyoruz bu cepte....
  benim sorduğum ise saf suyun içinde hızımız 199.999 km/sn ve ışığın hızı 200.000 km/sn ise biz bu saf su içerisinde ışığın hızını 200.000 km/sn olarak mı görürüz yoksa 1 km/sn olarak mı görürüz....buna verilecek cevap ile şunu öğrenmeyi amaçlıyorum; ışık hızının her gözlemci için sabitliği ışık hızının boşluktaki hızından dolayı mı yoksa fotonun yapısından dolayı mı_?

 • -1
  eğer cevap saf su içerisinde ışığın hızını 200.000 km/sn olarak görmemiz ise diyeceğim ki ışık hızının sabitliği hız ile alakalı değil fotonun yapısından dolayı diyeceğim
  eğer cevap saf su içerisinde ışığın hızını 1 km/sn olarak görürüz ise o zaman da diyeceğim ki ışık hızının sabitliği fotonun yapısıyla ilgili değil hız ile ilgilidir.teorikte boşlukta c hızına ulaşabilen her parçacığın hızı her gözlemci için aynıdır ve fotona özgü bir durum değildir diyeceğim....
 • 0
  Sorduğun soruyu bir kaç durum içerisinde inceleyelim:
  1- bir gölün içinde ya da dışındasın. gölün içerisindeki ışığı açtın ve cihazınla ışığın hızını 200.000 km/sn olarak ölçtün diyelim. sonra hızlanmaya başladın 200.000 km hıza geldin. Artık göldeki ışıkla aynı hızda ilerleyeceksin. biraz daha hızlandın ve gölde ilerleyen ışığı geçeceksin. yani artık göldeki lambayı yanmıyor olarak göreceksin çünkü ışığı sana yetişemeyecek.
  Diyelim ki gölün içindesin ve hızın 200.000 km/sn den daha fazla. gölün içinde gideceğin yerde seni bekleyen kişi senin geldiğini ancak sen ona çarptığında anlayacak çünkü sen suda ışıktan daha hızlı ilerlediğin için ışığından önce ona sen ulaşacaksın.

  2. durumda; içinde havuz olan uzay gemimiz 200.000 km hızda ilerliyor olsun. sen yine yukarıdaki durumların aynısını yaşarsın yani havuzdaki ışığı yaktığında hızını 0 olarak değil, 200.000km/sn olarak ölçersin.hatta c hızına yaklaştın diyelim, hiç bir değişiklik olmaz, hız yine 200.000 km/sn çıkacaktır.
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • 0
  Tabi ışığın sudaki hızını 200.000 km/sn olarak örnek vermek için kullandım. Gerçekte daha farklı bir değerdir.
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • -1
  @mehmet ali çok güzel açıklıyorsunuz ama yine eksik bırakıyorsunuz ucunu :D
  saf suyun içerisinde hızımız 199.999 km/sn saf suyun içindeki fotonun hızı da 200.000 km/sn... böyle değer verdiğime bakmayın daha basit olsun diye....
  şimdi sorum şu işte biz bu saf su içerisinde bu hızda giderken 200.000 km/sn hızla giden fotonu yine 200.000 km/sn hızla hareket ediyor olarak mı görürüz yoksa 1 km/sn hızla hareket ediyor olarak mı görürüz_?
 • +1
  Suyun içinde ya da dışında olman fark etmez. 199.999 km/sn hızla aynı yönde ilerliyorsan hızı 1 km/s olarak ölçersin. 200.000 km/sn hızla ilerliyorsan hızı 0 olarak ölçersin:)
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • -1
  o zaman şunu diyebilirim ışık hızı sabiti fotonun yapısı ile alakalı değil hız ile alakalıdır....
  teorik olarak boşlukta c hızına eşit hızda hareket eden her parçacığın hızı her gözlemci için sabit olup hızı ''c'' dir...
  teşekkür ederim @mehmet ali :)
 • +1
  Fotonun boşluktaki hızının hep eşit ölçülmesi uzay-zaman ile ilgilidir. parçacığın kendisiyle değil:)
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • +1
  Bu arada yukarıda 1 km/sn ölçersin derken yanlış söylemişim. Sabit durumdaki 2. gözlemciye göre 1 km/sn olarak hesaplanır.
  hareket halindeki iki nesnenin birbirine göre göreli hızı vardır. Yani hareketli gözlemcinin yapacağı ölçüm özel bir formül ile hesaplanır. yani Hız 1 km/s çıkmaz.
  Mehmet Ali 05 Ocak 2017
 • -1
  yani sözel olarak söylersek gözlemci ışık hızını saf su içerisinde sabit görmez....kendi hareketine göre değişir....
 • -1
  @mehmet ali bey....
  o zaman şunu diyebilir miyiz_?
  bir cismin hızının her gözlemci için sabit olması için en düşük hız limiti fotonun boşluktaki hızıdır...
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

5.026 soru

30.074 cevap

30.542 kullanıcı

Giriş Yap