• 0

  Zamanda geriye yolculuk mümkün olsaydı neden gelecekteki kişiler şimdiki zamana gelip teknolojinin ya da savaşların ya da herhangi birşeyin müdahalesini yapmıyorlar ?

  Ufuk Oktay 25 Aralık 2016
 • 0
  Çünkü geçmişte yapacağın her eylem yada fikir geleceği etkiler . Çünkü zaman içindeki olaylar birbirini random değil , nedensellik prensibine göre takip eder . Bir sırada olduğunu düşün ; önündekinin nedeni , arkandakinin ise sonucu olursun . Kelebek etkisini göz ardı etmek doğru olmaz . Geçmişin sadece gözlemlenebilip değiştirilmemesinin sebebini eminim var iseler zaman yolcuları biliyor , o yüzden değiştirmiyorlardır .
  Flash'ın deyimi ile '' Bir vazoyu düşürürsen , geri birleştirdiğinde o vazo ilk olduğu halde olmayacaktır , değişecektir .
  Basit düşünelim ; hitlerin güzel sanatlara devam ettiğini , einsteinin babasından pusula değilde bir haç aldığını yada bir zaman yolcusunun olmadık bir tarihte gelişmiş bir teknolojiyi unuttuğunu düşün . Bu ve buna benzer olasılıklar yeni bir '' alternatif gerçeklik '' oluşturmaya yeter .
 • +1
  Zaman yolculugunun etkileri, sonuclari henuz kavrayamayacagimiz ancak teori uretebiliecegimiz bir kavram, ama daha basit bir ornek vermek gerekirse suan dunyada 100 e yakin izole yasayan kabile var. Biz onlara kiyasla binlerce yil gelecekte yasayan bir uygarligiz.Biz neden onlarla iletisime gecmeyip, iclerindeki savaslara yada hastaliklara care uretmiyorsak belkide zaman yolculugu yapan biri ayni sebepten yapmiyor olabilir.
  https://www.youtube.com/watch?v=sLErPqqCC54
  Sahsen ben bu videoyu cok ilginc buluyorum kabiledeki insanlar ilk defa ucak goruyor, simdi bu kabilenin duvarlarina ucak resimleri cizmesi, yada ucaklara tapmasi belkide bizim tarihimizdeki ufoya benzeyen resimleri ve heykelleri aciklamasidir.
  bu sitede ilginc heykel resim vs. inceleyebilirsin.
  http://www.crystalinks.com/ufohistory.html
  melih ergin 26 Aralık 2016
 • 0
  Melih Ergin ve Kemal (nobody :-) farklı açılardan çok güzel ele almışlar bence... (Sosyo antropoloji ve mantıksal kurgu)... İkisi de haklı açılar.

  Bana göre ise, zamanda geriye gidiş-dönüş mümkün değil. Geleceğe sadece atmalam yapapbiliriz.
  Elbette matematiksel olarak "zaman"ı ters yöne sarıyorlar. Ve bunun mantıklı bir açıklaması var. Üstelik bu noktaya ulaşmamız da (solucan delikleri veya solucanlar vasıtasıyla) mümkün olabilir.
  Ama bu yine de zaman da geçmişe yolculuk değildir. En fazla gözlemci olabileceğimiz bir noktadır.
  Çünkü "zaman" ile kardeş olan"entropi" tek yönlü.
  Yani Kemal (perfection)'ın ifadesi ile '' Bir vazoyu düşürürsen , geri birleştirdiğinde o vazo ilk olduğu halde olmayacaktır, değişecektir ." • 0
  Çünkü zaman yolcuğu diye bir şey yok. Bu kadar çok paradoksu içinde barındıran bir fikre olabilir gözüyle bakmak hayalperestliktir. Ayrıca zaman yolcuğu termodinamiğin 2. yasasını, nam-ı diğer entropi yasasını, ihlal eder. Fiziğin temellerini yıkıp yeniden yapılandıran dahi bilim adamı Einstein bile entropi yasası için evrensel olabileceğine ikna olduğum tek teoridir demiş ve tüm bilimlerin temel kanunu olarak görmüştür.
  Ahmet Yılmaz 26 Aralık 2016
 • +1
  Cevaplarınız için teşekkürler. Bu arada kemal bey size bir soru daha sormak istiyorum. Zamanda geriye gidilince varılacak yerin alternatif gerçeklik olacağından bahsediyorsunuz. Peki bu alternatif gerçekli k big bang ten itibaren var olan mıydı yoksa geriye ışınlanmanın yaratacağı etki ile mi oluşacaktı?
  Ufuk Oktay 26 Aralık 2016
 • 0
  1970 ' e gidip 1960 ' ı etkileyen bir eylemde bulunamazsın . Tersine nedensellik bunu mümkün kılar ama entropinin tersine döneceğini düşünmek mantıklı gelmiyor .
  Ayrıca zamanda geri gidildiğinde değil ; geri gidilen yerde gözlem dışında , degişiklik yapılmışşsa , kişi kendi zaman periyoduna döndüğünde '' alternatif gerçeklik '' yaratmış olur . Bu bu gerçeklik ile orjinal gerçeklik arasında ki farkları teoride o gözlemciden başka kimse fark edemez .
 • 0
  İşte bu sorunun kendisi zaten zamanda geçmişe yolculuğun imkansız olduğunu ispatlıyor. Yalnız şöyle bir şey belki mümkün olabilir: Zamanda yolculuk olayı bir cihazla mümkün olacaksa, bir cihaza girip başka bir zamanda çıkmaktan bahsediyorum. Dolayısıyla çıkacağımız zamanda da o cihazdan bulunması gerekiyor. Yani zamanlar arası kapı açan bir cihaz olmalı. Dolayısıyla şu anda öyle bir cihaz olmadığına göre, gelecekten gelecek olanlar bu zamana bir kapı açamıyorlar. Buradan şu çıkıyor; eğer bu şartlar altında zamanda yolculuk mümkün olursa, en eski geçmişe yapılabilecek yolculuk, zaman makinesinin ilk icad edilip çalıştırıldığı an olur...
  Oğuzhan Kasırga 28 Aralık 2016
 • 0
  Zamanında zamanda yolculukla ilgi derin bir inceleme yapmıştım. Buyrun: http://bilisimveteknik.com/zamanda-yolculuk-mumkun-mu/
  Oğuzhan Kasırga 28 Aralık 2016
 • 0
  1 saniyelik hızla nasıl geleceğe hareket ediyoruz ?
 • 0
  Dünyamızın kendi ekseni etrafında ve güneşin etrafında dönüşünden dolayı bize ilerleyen zaman 1 saniye gibi geliyor eğer hızımız biraz daha hızlı olsaydı zaman daha yavaş, hızımız biraz yavaş olda idi zaman daha hızlı geçiyormuş gibi görünecekti.
  Ufuk Oktay 01 Ocak 2017
 • -1
  kendilerini de yok edebilme ihtimalleri olabilir.yada ciddi anlamda etkileme.
  Nedim GARİP 03 Ocak 2017
 • -2
  Hiçbir şey anlamadım dediğinden . @ufuk .
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İSTATİSTİKLER

4.645 soru

27.475 cevap

30.165 kullanıcı

Giriş Yap