• +3

  Arkadaşlar bir projem var goruslerinizi yazarsaniz sevinirim . Zaman yolculuğu sizce mümkün mu , gelecekte yapılabilecek mi ?

  HATİCE KONYAR 24 Aralık 2016
 • 0
  Her şey olasıdır . Yapılmaması için bir neden yok , sonuçta hayalini kurabiliyoruz değil mi ? (:
 • 0
  Bu teorik olarak mümkün ama şuan yapılması biraz olanaksız gibi görünüyor.Şöyleki eğer ışık hızına yaklaşabilen taşıt yapsaydık bu bizi zamanda ileriye taşırdı.Zaman da geriye dönmek içinde atomlardan hatta kuarklardan daha küçük olan solucan deliklerini kullanabilseydik zaman da yolculuk yapabilirdik bu fizik kurallarında olabilecek şeylerdir. yani imkansız değil
  Muhammed Zeki Şentürk 24 Aralık 2016
 • 0
  Mümkündür, Ancak bunun 13 Aralık 1000 tarihine gitmek isteyip aynen o tarihe gidilecek bir şey olmayacağına inanıyorum. Tahmini hesaplar ile yakın zamana gidileceğini düşünüyorum. Projen ne hakkında?
  Ahmet Tunç 25 Aralık 2016
 • 0
  eğer çok uzaktaki bir yıldızın görüntüsü bize uzaklığı mesafesi söz konusu kadar zaman içerisinde ulaşıyorsa , dünyanın çok ilerisine gidip gözlem yapılabildiğinde dünyanın şimdiki zamandan önceki görüntüleri alına bilir buda geçmişi gözlemlemek olur. geleceğe gitmek bence hiç zaman mümkün olmayacaktır insan ve doğanın iradesinin üstünde bir durum geleceğe gitme olmaz bence ama alernatif evrenler başka boyutlar varsa bile şimdiki dünyadan bağımsız olmalıdır diye düşünüyoum .
  Ali Yıldırım 25 Aralık 2016
 • 0
  Zaman yolculuğu imkasızdır çünkü bir sürü paradoksu vardır. En ünlülerden biri dede paradoksudur: Birinin geçmişe gidip dedesini, ninesiyle tanışmadan önce öldürmesi.
  Ahmet Yılmaz 25 Aralık 2016
 • 0
  Olmaması için bir neden yok .. Düşünmeye değer
  25 Aralık 2016
 • +1
  Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum hepinize. Proje konumu soranlar için kısaca zamanda yolculuk diyebilirim .
  HATİCE KONYAR 26 Aralık 2016
 • +1
  Ahmet Yılmaz@ Termodinamiğin ikinci yasasını nasıl ihlal eder? Açıklar mısın.
  Muhammed Zeki Şentürk 26 Aralık 2016
 • 0
  Mümkün olabilir. Yolculuktan kasıt sanırım sadece ilerisi için geçerli olacak gibi gözüküyor. Yani geriye gidilebileceğini zannetmiyorum. Sana bir fikir söyleyeyim hemen, etrafına ışık hızında veya ışık hızına yakın hız da dönen bir sistem kur. Bakalım neler olacak. =)
  Kabuto 26 Aralık 2016
 • 0
  @Buket, olmaması için neden yok mu?! En büyük nedeni söyleyeyim, zaman yolcuğu termodinamiğin 2. yasasını, nam-ı diğer entropi yasasını, ihlal etmektir.
  Ahmet Yılmaz 26 Aralık 2016
 • 0
  Bence bu sadece ileriye dönük şekilde yapılabilir çünkü zaten zaman genişlemesi diye bir şey var. Bu olaya ışınlanma falan katılırsa olasi.
  Erhan YÜCE 26 Aralık 2016
 • 0
  Zamanın akışı matematiksel olarak tersinir olsa da fiziksel olarak bunu entropi artışı belirler ve bu tersinir değildir. Mesela bir vazoyu kırdığınızda entropi artar ve vazonun eski haline dönmesi termodinamiğin 2. yasasına göre mümkün değildir. Zaman yolculuğu yaptığınızda, yani vazo kırılmadan önceki zamana gittiğinizde, entropi yasasını ihlal etmiş olursunuz.
  Ahmet Yılmaz 26 Aralık 2016
 • 0
  Ahmet Yılmaz@ Doğru. Zaman tek yönlü olduğu için her zaman geleceğe gideriz ama zamanda yolculuk şöyle olur Ahmet eğer ışık hızına ulaşabilecek taşıt yaparsak ve bu taşıta insan koyarsak (ışık dünyayı saniyede 7 kez dolaşır) taşıttaki 1 hafta dünya daki 100 seneye eşit olur ve zamanda ileriye gitmiş olursun tabi bu sadece teorik olarak mümkündür(şu an)
  Muhammed Zeki Şentürk 26 Aralık 2016
 • 0
  @muhammed zeki sizinle aynı fikirdeyim zaman genişlemesi konusu bu işte bu şekilde bence de yapılabilir.
  Erhan YÜCE 26 Aralık 2016
 • 0
  @Muhammed Zeki anlattığın "tam" anlamıyla zaman yolculuğu olmuyor. Yavaş yaşlanmanın bir yolunu bulmuş oluyorsun. Örneğin 20 yaşındasın ve 100. doğum günündeki partiye gitmek istiyorsun ama gidemessin çünkü aslında zaman yolculuğu yapmıyorsun.
  Ahmet Yılmaz 26 Aralık 2016
 • 0
  Zaman yolculuğu için önce "Zaman nedir?", "Zaman algısı neye göre oluşur?" ve "Bunları evrendeki fiziksel bir gerçekliğe/duruma nasıl bağlarım?" sorularını cevaplamanız gerekir.

  Matematik olarak 4ncü boyut tanımı ile zamanı, diğer boyutlar gibi ileri-geri yapabilir, orijinden geriye atıp, ters yönlü zaman çıkartabilirsiniz. (Geçmişe gidiş)

  Matematik yalan söylemeyeceğine göre, bu durum bir paradox oluşturuyor.
  O zaman , "zaman" a olan bakış açınızı geliştirmeniz ve değiştirmeniz gerekiyor.

  Bence ;
  http://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/11140/
  http://evreneyenibirbakis.blogspot.com.tr/2016/02/boyutlar-zaman-ve-aralarndaki-iliski.html
  http://evreneyenibirbakis.blogspot.com.tr/2016/02/solucan-delikleri.html
 • +1
  Zaman yolculuğu geçmişe ve geleceğe olmak üzere iki başlıkta incelenir. Sadece geçmişe yolculuktan bahsetmek gerekirse, o da geçmişi değiştirmek ve geçmişi oluşturmak üzere iki başlıkta düşünülmelidir.

  Geçmişi değiştirmek 'babaanne' ve 'ayakkabı bağcığı' gibi paradoksları doğuracağından zaten imkansızdır.

  Geçmişi oluşturmak olayı ise: yani geçmişe gideceksiniz ama şartlar sizi öyle zorlayacak ki hiç bir şey değiştirmeden geri geleceksiniz. Ya da ne yaparsanız yapın zaten geçmişte sizin tarafınızdan yapılmış olacak. Ama burada şu sorular akla geliyor. 'Peki benim irademe ne oluyor?' Yani gidip babaannenizi vurmak gibi bir özgür iradeniz var. Bunu yapamamanızı ne sağlayabilecek?

  Bu konuda daha fazla detay için şurada yazdığım bir makaleye göz atabilirsiniz: http://bilisimveteknik.com/zamanda-yolculuk-mumkun-mu/
  Oğuzhan Kasırga 28 Aralık 2016
 • +1
  Ayrıca şu soruda da farklıbir görüşümü belirtmiştim: http://www.fizikist.com/beyin-firtinasi/25671/
  Oğuzhan Kasırga 28 Aralık 2016
 • -1
  Kardeşim babaanneni öldğrmen bişeyideğiştirmez sen zaten bunu yapmısındır gelecekte.. yapmana rağmaen dünyadaysan sadece babannen. Değişmiş dmektir...
  Mustafa Soysal 28 Aralık 2016
 • -1
  Aytıca zaman. Bir boyuttur bazı arkadaşlar demişki zamnda geçmişe gideriz geleceğe gidemeyiz bazılarıda tam tersini ileri sürmüş.. Peki asıl soru şu zamnda yolculuk yapıosan zaten geçmişi geleceği mi. Var geçmişe giden geleceğe daha kolay gider:).. Sebebi de ışık hıızında gizlidir... Işık hızı aşılırsa zamnda gelecek de geçmişde kawram olmaktan çıkar bunu hayal edemeyenlere şöyle açıklicam zaman mekan kavramı bu dünya için geçerli... Tıpkı hep çoçukken hep uçmayı düşündüğüm ama uçmanın imkansız olduğunu dğşğndüğüm gbi.. Ama sonra bir de gördüm ki uzayda uçubiliosn neden çünkğü yerçekimi yok.. Yani imkansız die bişey yok hayal edebildiğn herşeyi zaten yapipsın insanoğu..
  Mustafa Soysal 28 Aralık 2016
 • -1
  Yani insan önce hayal eder sonra yapar... eğer çok hayal ederse çalışırsa geleceğede gider geçmişede... Einstain derki görecelik de : zamanda bir boyuttur.. Bükülebilr..ışık hııznda sirius yıldızına 8 yılda gidelebilir.. .siriusdan dünyaya bakıldığında 8 yıl önceki halini görürüz.. Ama ışık hızının 8 katı hızında dünyaya geri dönebilirsek işteozamn dünyanın geçmişine gelmiş olurz.ve kendimizn siriusa giderkenki halini bile görürüz.. Çünkü geçmişe yolculuk etmiş oluruz.. Ama bunu 28.12.2016 gbi ayarlamak tabiki büyük hesap matamatik işi.. Ha madem böle bişey var neden gelecekten insanlar gelmio derseniz.. Demekki. Müdahale edilemior fiziksel olarak değil gelişler gidişler... Işık veya radyo sinyalleri şeklinde olabilio yada o teknelojiye ulaşılamadan dünyanın sonu gelioo.. Bunuda bize olmayan zaman gösterecek...
  Mustafa Soysal 28 Aralık 2016
 • +1
  Zaman yolcuğu sayısız belirsizliğe sahiptir
  gelecekte bir zaman makinesi icat etmeyi amaçlayıp şuan ki zamana gelmeye yemin ederseniz amacınızdan vazgeçin çünkü başarısız olmuşsunuz. Yani geçmişe gitmek aslında gelecekten gelmek demektir. Demek istediğim şey şu ki şuan 20 yaşınızda olsanız 50 yaşında zaman makinesi icat edip 18 yaşınıza gitmeniz imkansız, (tabi eğer gelecekten gelen siz 18 yaşınızda yanınızda olmadıysa...)
  Kerro Manio 23 Ocak 2017
Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
HAFTANIN EN İYİLERİ
İSTATİSTİKLER

5.158 soru

30.942 cevap

31.405 kullanıcı

Giriş Yap